Asgari Ücretlilerin Maaşları Düşecek mi?

Asgari Ücretlilerin Maaşları Düşecek mi?

Yılın sonuna gelindikçe  milyonlarca kişi 'asgari ücrette vergi kesintisi olacak mı?' sorusunu merak etmeye başladı.

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu sene de yıl sonu yaklaştıkça çalışanlar maaşlarının vergi dilimine girip girmeyeceği ile ilgili sorular sormaya başladı.

Uzmanlardan alınan bilgilere göre yıl sonlarında vergi dilimi arttıkça tüm çalışanların maaşları da azalıyor. Bu duruma asgari ücretli çalışanlar da dahil. Buna göre yıllık geliri; 22 bin liraya kadar olanlardan yüzde 15, 22-49 bin lira arası olanlardan yüzde 20, 49-180 bin lira geliri olanlardan yüzde 27, 180-600 bin lira arası olanlardan da yüzde 35 kesinti yapılıyor.

Asgari Ücretli Etkilenmiyor

Açıklamaya göre eylül ayına kadar asgari ücretliden 375 lira gelir vergisi kesiliyor. Ekim ayından itibaren de gelir vergisi oranı yüzde 20 uygulanacağından asgari ücretli bir çalışandan kesilecek vergi oranı 500 lira olacak; haliyle çalışanın eline geçecek maaş da düşecek. Ama asgari ücretlinin endişe etmesine gerek yok, çünkü bu durum maaşlara yansımayacak.

Geçtiğimiz yıllarda düzenleme yapılarak, gelir vergisi oranlarından asgari ücretli çalışanların etkilenmemesi sağlandı ve çalışanların sene başında aldıkları maaşı senenin sonlarında alabilmeleri için AGİ desteği ödenmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.