Bu Linklere Tıklamayın!

Türkiye 18 Ağustos 2018 22:17
Videoyu Aç Bu Linklere Tıklamayın!
A
a

Dünyanın en popüler iletişim uygulaması olan WhatsApp’ta son dönemlerde ortaya çıkmış olan bir dolandırıcılık mesajlarına dikkat edin. Yoksa fena üzülürsünüz…

http://www.denizli.bel.tr/
Son senelerde internet ile alakalı çok ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkmaya başladı. Dolandırıcılar odak noktaları durumuna gelen internet ile bilhassa dikkatsiz insanları dolandırıp haksız kazanç elde etmeye çalışıyorlar. Bu haksız kazançlar önceleri daha çok Facebook üstünden yapılırken, Facebook’a güvenin azalmasından sonra dolandırıcıların yeni uğrak yeri WhatsApp olmaya başladı.

WhatsApp’a Gelen BİM Mesajları Tehlikeli

WhatsApp’ta son zamanlarda popüler olan bir dolandırma şekli ortaya çıktı. “Zafer Bayramı için, *BIM* süpermarket 1800 ₺ ücretsiz kupon veriyor. *Az önce kuponumu aldım*  “ biçiminde bir mesaj ile BİM ile hiç alakası olmayan, sonu “xyz/kupon” ile bitiyor olan bir link WhatsApp’ta arkadaşlarınızdan birinden bir mesaj yolu ile size geliyor. Aslında büyük ihtimal bu arkadaşınızın hesabı da değişik yollar ile ele geçirilmiş durumda. Bahsedilen linke tıkladığınızda, bu sitede size birkaç tane soru sorup kişisel bilgilerinizi ele geçiren dolandırıcılar, bu bilgiler ile size ve çevrenizdeki insanlara zarar vermeyi hedefliyor.

Bu gibi durumlarda mağdur olmamak için özel kampanyalarda, kampanyayı yapmış olan şirketin resmi web sayfasının url’si olduğundan emin olmaya çalışın. Bunun dışında ise hiçbir linke girmeyin. Girdiğiniz takdirde, bu zararlı kişiler bilgilerinizi çalabilir, bilgisayarınıza fidye yazılımları yükleyip sizden para kazanmaya çalışabilirler. Şimdilik BİM için olan bu dolandırıcılık örneği, pek çok farklı şekilde WhatsApp ve diğer platformlarda dolaşmayı sürdürüyor. Kaynağını bilmediğiniz hiçbir linke tıklamayın ve direk silin.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat