CHP'li Arslan Adli Yıl'a Neden Katılmadıklarını Açıkladı

Okunma: 1986
Siyaset 1 Eylül 2016 10:37
Videoyu Aç CHP'li Arslan Adli Yıl'a Neden Katılmadıklarını Açıkladı
A
a

CHP, yargı bağımsızlığı için olmazsa olmaz saydığı kurum ve kurallar için kararlı tavrını sürdürüyor, sürdürmeye de devam edeceğiz.

http://www.denizli.bel.tr/

YARGI BAĞIMSIZLIĞI ve KUVVETLER AYRILIĞI, DEMOKRASİNİN ve MİLLET İRADESİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR


"CHP, yargı bağımsızlığı için olmazsa olmaz saydığı kurum ve kurallar için kararlı tavrını sürdürüyor, sürdürmeye de devam edeceğiz.
Şimdiye kadar hiç vuku bulmayan bu uygulamayı, Saray her türlü itiraza rağmen yapmaya kararlı gözüküyor. İtirazları dikkate almıyor, yine bildiğini okumaya devam ediyor, Yenikapı ruhunu da zedeliyor.

"Uzlaşı" adı altında, mülkiyeti dahi belli olmayan, mahkeme kararlarına karşı kaçak olarak inşa edilmiş bir Saray'da, yargı bağımsızlığının ve kararlarının yok sayıldığı bir mekânda, adli yıl açılışına karşıyız ve katılmayacağız.

Hep beraber çay toplamasını değil, talimat almadan, cüppe iliklemeden, hukuka ve vicdanına dayalı karar veren yargı mensuplarının ve kurumlarının Adli Yılı'nı kutluyoruz.

ADLİ YIL AÇILIŞINA NEDEN KATILMIYORUZ?

Adli yıl açılışı bu yıl önceden planlanan yerin aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na alındı. Bunun nedenini anlamakta zorlanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı yürütmenin başıdır. Bu nedenle ayrı bir erk olan yargının, yürütmenin himayesinde adli yılının açılışının Saray'da yapılacak olması kabul edilemez.

Genel Başkanımız bu açılışa katılmayacak, bizler de katılmayacağız.Çünkü;

1- Yargı yılı açılışının, Anayasada yürütmenin başı olarak tarif edilen Cumhurbaşkanlığının “himayesine” alınması kuvvetler ayrılığı ilkesine ve yargı bağımsızlığına kesin olarak aykırıdır.
2- Yargı gölge ve müdahale kabul etmez. Yürütmenin yargıya himayesi hiçbir şekilde kabul edilemez.
3- Sarayın yapımı ve maliyetindeki şüpheler sorun olmaya devam ediyor. Hala maliyeti bilinmiyor, ne kadara yapıldığı rakamı halka açıklanmış değil. Yargı kararları çiğnenerek, ihlal edilerek yapımı tamamlanmış bir Saray'da yargı yılı açılışı bizatihi yargıya gölge düşürür.
4- Yargı geleneği ve etiği, yürütme hakimiyeti görüntüsü altında toplanmaya izin vermez. Tarihimizin hiçbir döneminde böyle bir uygulama örneği yoktur. Kurumların geleneklerini yok etmek kurumları yok etmekle eşdeğerdir.
5- Yargı bağımsızlığı, saygınlığı ve evrensel değerlerini korumak için bu görüntüye karşı çıkmak şarttır,aksi halde Yürütmeye bağlı bir Yargı ortaya çıkar.
6- Önceden belirlenen otel şartlarının güvenlik riski yaratacağı iddiasının gerçekle ve inandırıcılıkla ilgisi yoktur. Bu Türkiye’de otellerde kalanların da güven içinde olmadığının ikrarı demektir.

Gerçek dışı ve inandırıcı olmayan gerekçelerle yargının saygınlığını zedeleyecek böyle bir toplantıya katılmak bu kurumsal tahribata ortak olmak olacaktır. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımız bu yıl adli yıl açılış törenine katılmayacaktır.

CHP Milletvekilleri olarak bizler de katılmayacağız. Demokrasimizi, Kuvvetler Ayrılığını ve Yargının Bağımsızlığını olumsuz etkileyecek bu açılışa ve yanlışa ortak olmayacağız."

Kazım ARSLAN
CHP Denizli Milletvekili
http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon
Kemal yurtsever 1 Eylül 2016 16:55

CHP'nin almış olduğu kararı destekliyorum, çünkü doğru bir karardır ve yerindedir. Şimdiye kadar Adli Yıl toplantıları Külliyelerde yapıldığı görüldümü. Özellikle maliyetini Halka açıklanmayan bir sarayın külliyesinde. CHP Doğru Yoldadır.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat