Çivril’de Tarih Kokan Bir Gezi

İlçe Haberleri 6 Ağustos 2018 10:42
Videoyu Aç Çivril’de Tarih Kokan Bir Gezi
A
a

Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu öğrencileri Çivril Belediyesi tarafından organize edilen “Miryokefalon Savaşı İzinde Kültür Gezisi”ne katılımda bulundular.

http://www.denizli.bel.tr/
Çivril Belediyesi Kültür hizmetleri çerçevesinde Miryokefalon Savaşı İzinde Kültür Gezisi, yapıldı. Programa Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu öğrencileri katılımda bulundular. Çivril Belediyesince tertiplenen kültür gezisinde öğrenciler Anadolu’da Türk hakimiyetinin kabul edilmiş olduğu Miryokefalon Savaşının kazanıldığı Çivril ilçesi topraklarındaki Düzbel civarı ve Küfü Çayı’nın olduğu mevkide incelemeler yaptılar.

Denizli’den erken saatlerde yola çıkan öğrencilerin ilk durakları medeniyetlere ilk beşiklik etmiş olan Tunç dönemine kadar 5 bin senelik bir tarihi aydınlatan Beyce Sultan Höyüğü’ydü. Daha sonra çay molası vermiş olan öğrenciler Anadolu’nun tapusunun alınmış olduğu Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olarak kabul edilmiş olan Düzbel civarı ve Küfü Çayı’na doğru hareket ettiler.

Çivril Olduğu Kesindir

Gezi ekibinde olan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kılıç, 17 Eylül 1176’da gerçekleşen Miryokefalon Savaşı’nın Anadolu Türk tarihinin 2. büyük savaşı olduğunu ifade ederek, bu savaşın nerede meydana geldiği, kuvvetlerin nerede çarpıştığı, gibi konularda farklı farklı bölgelerden çıkan iddialı sesler ile devam ettiğini, ama bu iddiaya sahip kişilerin ortaya koydukları kaynakların ve tarihi kaynaklarda geçen arkeolojik buluntuların bu savaşın Çivril’de meydana geldiği ispatladığını dile getirdi.

Geziye katılmış olan öğrenciler Anadolu’da Türk hakimiyetinin kabul edilmiş olduğu Miryokefalon Savaşının kazanıldığı yerleri daha yakından görme olanağı sağlamış olan Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven’e teşekkürlerini ilettiler.
 
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon
Mustafa tirelioglu 7 Ağustos 2018 09:33

Bu savaşın yeri konusunda önce akademisyenler görüş birliğine varmalılar. Denizli İsparta ve Konya yerel yönetimlerinden en az ikisi yalancı durumda.Gösteri uğruna, gençlere kendi ülkemizin belediyeleri yanlış bilgi vermekten vaz geçmeliler.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat