Denizli'de Tarihi Eser Yağmalandı

Ege - Denizli 21 Ekim 2017 09:27
Videoyu Aç Denizli'de Tarihi Eser Yağmalandı
A
a

Denizli'de Tarihi Eser Yağmalandı

http://www.denizli.bel.tr/
Denizli'nin Çivril İlçesi Işıklı Mahallesi’nde bulunan Eumenia Antik Kenti’ndeki tarihi çeşmenin önce haç motifli kaidesi, 4 yıl sonrada sütunları çalındı.
 

Yeşil Çivril gazetesi'nin haberine göre, Denizli'nin Çivril İlçesi Işıklı Mahallesi’nde bulunan ve Bergama Kralı 2. Eumenes adına kurulan Eumenia Antik Kenti’ndeki tarihi çeşme, tarihi eser kaçakçılarının kurbanı oldu. Işıklı Kasabası Aşağı Mahalle Uzun sokakta yer alan tarihi çeşme, üzerindeki motifleri ve sütunlarıyla dikkat çekiyordu. Geçmişinin 2 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen çeşme, 4 yıl içerisinde iki defa tarihi eser kaçakçılarının hedefi oldu.

ÖNCE HAÇ MOTİFLİ KAİDE ÇALINDI

Tarihi çeşmenin ilk olarak üzerinde bulunan ve haç motifleriyle dikkat çeken mermer kaidesi çalındı. 12 Şubat 2013 yılında tarihi eser kaçakçılarının, çeşmeye zarar vererek söktüğü haç motifli mermer kaidenin çalındığı, Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamayla duyuruldu.

4 YIL SONRA SÜTUNLAR ÇALINDI

2013 yılında yaşanan hırsızlık olayının ardından tarihi çeşmenin bu kez de yanlarında bulunan tarihi sütunlar çalındı. 23 Haziran 2017 tarihinde yeniden tarihi çeşmeye gelen kaçakçılar, bu kez de çeşmenin yanlarında bulunan sütun gövdeleri çaldılar. 4 yıl içerisinde iki defa tarihi eser kaçakçılarının kurbanı olan tarihi çeşme ise yaşanan hırsızlık olaylarıyla birlikte yok olma noktasına geldi.

TARİHİ ÇEŞMENİN ÖZELLİĞİ

Işıklı Mahallesi’nde bulunan tarihi çeşme, tek cepheli, tek musluklu, dikdörtgen prizmal gövdeli olan bir su depolu yapı. Devşirme ve kesme taştan inşa edilen yapıda kitabe bulunmamaktadır. Çeşmenin her iki yanında birer sütun gövdesi, ortada bir niş ve nişin üzeri yekpare taştan basit kemerli bir taşla örtülüdür. Ayna taşı devşirme mermerden ve üzeri yuvarlak geçme (entrelac) ile süslüdür. Bu mermer üzerinde ortada Haç Motifi bulunmaktadır.

https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
https://akishaber.com.tr/