En Eski Çizim Rekoru El Değiştirdi

Faydalı Bilgiler 12 Eylül 2018 22:31
Videoyu Aç En Eski Çizim Rekoru El Değiştirdi
A
a

Çiziminin 73 bin sene evveline dayandığı ifade edilen bu resim, varolan en eski figüratif çizim rekorunu 30 bir seneyle geçti.

http://www.denizli.bel.tr/
Arkeologlar, insanlarca Güney Afrika’nın kıyılarındaki bir taş üstüne çizilmiş olan eski bir resim buldular. 73 bir sene evveline dayanan bu gizemli resim, altı çizgi ile çakışan 5 tane çizgiden oluşmakta, aynen “hashtag” ismi verilen # karakterinin daha karmaşık haline benziyor.

Resim, Cape Town’ın 300 km kadar doğusundaki Blombos mağarasından çıkarıldı. 100 bin sene evvel insanların bu mağarayı çok sık ziyaret ettikleri öğrenildi ve yine bu mağara içerisinde sembolik çizimler ve aletler yapılmış olduğu ile alakalı deliller bulundu. Buluntu, Blombos mağarasındaki kazıları 1991 senesinden  bu yana öneten, Bergen Üniversitesindeki arkeolog Christopher Henshilwood tarafından Nature’da yayınlanmış olan yeni bir yazıda tanımlandı.

Rekoru Kırdı

Konu ile alakalı açıklama yapan Henshilwood ve yardımcı yazarları, bu yeni keşfin, bir evvelki bilinen en eski çizimleri 30 bin sene kadar geride bıraktığını, bu çizimin, Güney Afrika’da yaşamış olan Homo Sapiens’in farklı teknikler ile değişik yüzeylere grafik çizimler yapabildiğini gösterdiğini dile getirdiler.

İnsanların yaptığı en eski resim rekorunun eski sahibi, Endonezya adası Sulawesi’deki bir mağarada bulumuş olnan 40 bir senelik el izleri idi. Bununla beraber Neandertal çizerlerin de, 64 bi sene evvel İberya yarımadasının mağaralarında resimler bırakmış olabilecekleri düşünülmektedir.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat