İran Meclisinde Türk Fraksiyonu Kuruldu

Okunma: 1177
Türk Dünyası 31 Ekim 2016 22:20
Videoyu Aç İran Meclisinde Türk Fraksiyonu Kuruldu
A
a

İran Meclisinde Türk Fraksiyonu Kuruldu: 40 Milyon Türkün Sesi Olacak Mı?

http://www.denizli.bel.tr/
İran adlı sınırlar içindeki İslam Şurası Meclisinde 40 milyon Türkün de temsilciliğini yapan 60 kadar Azerbaycan Türk'ü milletvekilinin katılımıyla “Türk Dilli Milletvekilleri Fraksiyonu” oluştu. Bu fraksyionun oluşumu, İran’da fars kökenli şövenist ve molla rejimin Türklüğü inkar etmesi açısından önemli.
Kurulan fraksiyonun ilk divanı üyeleri başta Tebriz olmak üzere Tahran, Urmiye, Mişkinşehir ve Hudabende kentlerinden Türk kökenli milletvekilleri oldu.
Fraksiyon temsilcilerinden Tebriz milletvekili Ahmet Alirıza Beygi, İslam Şurası Meclisindeki fraksiyonların önemine vurgu yaparak İran’da yaşayan 40 milyon Türkün isteklerinin takipçileri olacaklarını açıkladı.

İran resmi siyasetine göre, İran coğrafyasındaki Türklere özellikle Güney Azerbaycan’da bilinen İran’ın kuzey batısı coğrafyasındaki Türklere kasıtlı olarak ne anlama geldiği belli olmayan “azeri” ifadesi kullanılıyor. Ancak İran Türklüğü bu ifadeyi kabul etmiyor. Kendilerini Türk olarak ifade eden Güney Azerbaycan’da yaşayanalar, zaman zaman bunu “Törk” şeklinde de yerel ağızla dillendiriyorlar.

İran rejimi, Güney Azerbaycan’da yaşayanlara karşı yürüttüğü asimilasyon ve baskı politikası olarak onları “azeri” diye adlandırmakta ısrar ediyor. Bu ifade ile de tarihteki Ari/Arya ırkından gelen topluluklara atıfta bulunarak, buradaki Türklerin aslında asimilasyona uğrayarak Türkleştikleri ileri sürülüyor. İran Türkleri bu ifadeyi kesinlikle reddediyor.
Ayrıca belirtmek gerekir ki, İran adı da Ari ırkından gelmektedir ve 1925 öncesi tarihte bu ifadeye rastlamak mümkün değildir.

Bu nedenle İran’ın İslam Şurası Meclisi’nde Türk adı taşıyan bir fraksiyonun oluşturulması son derece önemlidir. Ancak, bu fraksiyonu oluşturan milletvekillerinin arasında molla rejimin savunucuları olduklarını da hatırlatmakta fayda var.
Fraksiyon kurulma kararı 60 milletvekilinin imzalarıyla gerçekleşti.
Kurultay
 
http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat