Göktuğ IŞINSU

Göktuğ IŞINSU

Akademisyen / Tarihçi / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Acıpayam'ın Atatürk'le İmtihanı

A+A-

Milletleşmesini tamamlamış olan toplumlarda, tartışılmayan değerler vardır. Bu değerler topluma kimliğini veren simgesel gücü yüksek olan bütünleştirici olgulardır. Türklerin ise bu açıdan bir ortak değeri olduğu şüphelidir. Çünkü, Türkiye’de gün geçmesin ki bir değerimiz tartışılmasın. İslam tartışılır, Osmanlı ve Cumhuriyet tartışılır, Türklük tartışılır, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif tartışılır ve Türk devletinin kurucusu Atatürk tartışılır. Üstelik Atatürk, ideolojik kutuplaşmanın merkezinde yer alır. Peki, bizim üzerinde ittifak ettiğimiz, sevdiğimiz, varlığı için canımızı verdiğimiz, bizi bütünleştiren, birleştiren “değerlerimiz” yok mu?

Ortak olması gereken sembollerin toplumu ikiye bölerek düşmanlaştırdığı bir ülkede “millet”ten bahsetmek zordur.

29 Ekim’de Cumhuriyet’e lanet okuyanlar ve bunun üzerinden iktidara mesaj verenlerden geçilmez. 10 Kasım’da Atatürk’ü tartışmak “tarihin” ortaklığımızın değil de ayrılığımızın kaynağı olduğunu bize gösterir. Tarih ideolojik kavgaların bitmez veri kaynağıdır. Eldeki bir malzemeyi birbirine zıt işlevlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Türkiye’de tarih kişiden kişiye değişecek kadar muğlak bir alandır.

Elbette buradaki “tartışma” sözünden bahsettiğimiz doğruya ulaşmak için başvurduğumuz müzakere yöntemi değil. Burada tartışma olumsuz anlamdadır ve aslen “saldırı”dır. Ülkemizde tartışmak, saldırmaktır. Karşılıklı reddiyedir söz konusu olan “anlamak” değil. Tarihi olayları, aktörleri “yargılamaktır”. Ya iyi ya kötüdür.

Bunları niye anlattım?

Akis haber sitesinde güzel bir haber. 14 Kasım 2019 günü Atatürk’ü anma haftasında Acıpayam MYO ile Belediyesi Atatürk’ü anmak için bir etkinlik düzenlemiş. Haberle birlikte paylaşılan bir fotoğraf. Koskoca bir salon ama boş. Hem de Atatürk’ü anma etkinliğinde.

Söz konusu haberde yer alan fotoğraf beni şaşırttı. Hemen Acıpayam’dan iki arkadaşımı aradım. Bilgi aldım. Bazı okul müdürleri ve müdürileri vardı. Bazı daire müdürleri, emniyet müdürü ve komutan vardı. Atatürk’ü anma etkinliğine halktan katılım olmamıştı. Verilen bilgi bu yönde.

PAU’dan iki değerli akademisyen, Prof. Dr. Mithat Aydın ve Dr. Öğr. Üy. Kamuran Şimşek, Atatürk’ü anlatmak için Acıpayam’a gelmiş. Saat akşam 19:30’da düzenlenen panel halka açıktı ve Talip Özkan Konferans salonunda düzenlenmiş.

Böyle mi olması gerekiyordu? Bir özeleştiri yapalım.

Bir dernek var. Adı Atatürkçü Düşünce Derneği. Amacı Atatürkçü düşünceyi geliştirmek, korumak, yaymak ama panelde yoklar. Bu durumu nasıl yorumlamak gerekir? AKP’li bir belediye ve Pamukkale Üniversitesi ile işbirliği yapıldığı için mi katılım sağlanmadı? Oysa öğrendiğime göre kısa bir süre kendileri de AKP’li belediye ile ortak bir etkinlik yapmışlar. O zaman sorun ne? Niye 10 Kasım etkinliğine katılmamıştı ADD’nin Atatürkçüleri? Üstelik söz konusu olan Atatürk ise bir davet mi gerekir?

En dikkat çekici olan ise Atatürk’ün kurduğu parti olan ve bu durumu da sürekli propaganda malzemesi olarak kullanan CHP. “Cumhuriyeti biz kurduk” diye sürekli Atatürk’ü sahiplenmeye çalışan bir zihniyetin mensuplarının Atatürk gününde olmaması ne anlama geliyor?

Bütün resmi törenlere katılan ama 10 Kasım törenlerine katılmayacak kadar hassas olan AKP ilçe teşkilatının yöneticileri bile bu etkinliğe katılmış. Resmi törene göre daha masum görüldü herhalde panel. Olsun, sonuçta katılım sağlanmış tam kadro. Ama Atatürkçü partiden kimse yok. Neden acaba? Kanımca söz konusu Atatürk olunca odak noktası kimin düzenlediği değil yapılan olmalıydı. Atatürk’e gitmek için davet olmaz. Evet, sizce CHP’nin üyeleri gelse salon dolmaz mıydı?

Peki “En büyük Türk milliyetçisi Atatürk’tür” diyen MHP ve İyi Parti mensuplarına ne demeli? Milliyetçilik bu mudur? Ülkenin içinde bulunduğu zor zaman diliminde değerlerimizin yok edilmeye çalışıldığı dönemde en çok saldırıya uğrayan Atatürk’ü, anma gününde milliyetçilik böyle mi gösterilir? Düzenleyicilerin içinde AKP olunca katılım olmadı desek, malum iki parti arasındaki ittifak ortada.

Elbette bu sorgulamayı genişletebiliriz. Mesela Acıpayam halkı neredeydi? Asıl sorulması gereken bu. Velhasıl Acıpayam beni hayal kırıklığına uğrattı. Çok üzüldüm.

Bu yazı toplam 870 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum