Atakan Kılıç

Basın Özgürlüğü

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
Evet, belki de dünyanın her köşesinde basın özgürlüğü kavramını duyabilirsiniz. Dünyanın globalleşmesi, diğer bir deyişle dünyanın küçüle küçüle ceplerimize kadar girmesiyle birlikte oldukça önem kazanan bir kavram. Dünya artık kocaman bir köy, herkes birbirini tanıyor, herkes dilediği ile nerede olursa olsun iletişime geçebiliyor.

Dünyanın küçülmesi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte basın da toplumsal bir kuvvet olarak önemini günden güne arttırmıştır. Devletler, bir kavram olarak devlet yani, devletin özü itibari ile yönetmek ister. Devlet, her zaman için varlığını devam ettirmek ister. Varlığını devam ettirebilmek için ise belki de devletlerin kullanmak için yöneldikleri ilk alan basındır. Basın, kolluk kuvveti, askeriye, sivil toplum örgütleri ve daha nice oluşum ile birlikte kendi varlığını devam ettirmek ister.

Basın, günümüzde manipülasyona belki de en açık kavramlardan birisidir. Bir kişinin kendi ülkesi ile ilgili haberleri alabileceği tek kaynak basın kurulları ve basın yayınları.

Peki ya alındığında vatandaşın hoşuna gitmeyecek haber niteliğinde olaylar olduysa? Ya da vatandaşın bilmemesi gereken bazı durumlar oluştuysa? Bunları da basın rahatça ve özgürce verebiliyor mu ya da daha doğru sormak gerekirse hiç verebilmiş mi?

Dünya üzerinde herhangi bir “şey” için özgürlükten bahsedebilir miyiz? İnsan özgürlüğü, basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, din özgürlüğü? Ben bu kavramlara sadece “idealar” olarak bakıyorum. Bunların hepsi, modern hayat var olduğundan beri hayalimiz. İnsan özgürlüğünden bahsederiz durmadan çünkü yoktur. Düşünce özgürlüğü diye bas bas bağırır birileri çünkü hasretizdir.

Ve basın özgürlüğü.

Şimdiler de dünya üzerinde halkı yönetmenin, onun algılarını şekillendirmenin, istenilen yere yöneltmenin, tüketicinin alması istenilen ürünlerin lanse edildiği, algılarının şekillendirildiği, neyi sevip neyi sevmeyeceğinin belirlendiği, kimin dost olduğunu kimin düşman olduğunu kafamıza vura vura öğreten adeta bir silah haline gelmiş durumda.

Konuştuklarım sadece devlet üzerine. Bu devlet ya da şu devlet değil. Tarihsel ve sosyolojik anlamda bakmaya çalışıyorum. Yani bu hep böyle olmuş ne yazık ki... Özellikle içinde bulunduğumuz yüzyılda. Doğu olsun Batı olsun.

Aydınlık geleceklere doğru gitmek istiyorsak, çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak istiyorsak, bu dünyaya sahip olanların basını yönetmesine izin vermemeli, onu, halk olarak denetlemeli ve her önümüze gelen bilgiyi sorgulamalıyız.
 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat