S.Özlem ÖZTÜRK

S.Özlem ÖZTÜRK

Akishaber / Yönetici
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram mı? Karabasan mı?

A+A-

Çocukken sevinciniz tavana değmiş, dört gözle bekliyordunuz bayramı eskiden.

Peki ya şimdiki çocuklarda sizlerin yaşadığı o bayramın tavan yapmış sevincinin kaçta kaçını görebiliyorsunuz? Kaç aile çocuklarına gönüllerindeki gibi bir bayram yaşatabiliyor?

Keskin ve acı dolu bir iç çekişle hüznün dalga dalga sardığı bir yüz ifadesi ile bu anı yaşıyorsunuz değil mi?

Evet ne yazık ki bu duyguların yok oluşuna ramak kala bir dönemi yaşamak bizlere nasip oldu.

Bunun sebepleri ise ekonominin dibe vurduğu bu dönemlerin kara basan gibi biz büyükleri etkisi altına alırken, bizlerde yaşanan  o acı ve sıkıntılı anların ruhsal dengemizi alt üst etmesi ile etrafımıza ne kadar çaba sarf edersek edelim saklayamadığımız ruh halimizin yaşattığı duyguları o küçücük körpe bedenlerin ve beyinlerinde algılayıp, o duygulardan etkilenerek sevinç yerine huzursuz ve üzgün anları yaşaması. O yavrucaklar bu olumsuzluklardan etkilenirken onların hüzünlü ve yürek yakıcı halleri, sizlerdeki üzüntüyü kat kat daha artırmakta, bu kısır döngünün içinden çıkabilmek için büyük çabalar sarf etmekten aklen ve bedenen büyük yorgunluklar yaşamaktasınız.

Hadi bir düşünün!..

Siz çocukken sizin bayramınız nasıldı, yaşadığınız o duygu sizi nasıl etkiliyor ve sonuçları ne idi?

Çok güzeldi değil mi?

Evet  yanlış ekonomik politika ve projeler yüzünden büyük sıkıntılar yaşıyoruz hepimiz. Ama suçu karşıya yüklemek ve bi-çare olarak vaz geçmek ya da o üzüntü atmosferinde yaşamakla çözüm bulunmuyor.

Şimdi aynayı birazda kendimize tutalım.

Çocuklarımızın beklentisini çok yükselterek, Onların her istediğini anında yerine getirerek, her istediğine evet diyerek, Hiçbir şey için onların mücadele ederek sahip olmasına izin vermeyerek ve benzeri gibi bir çok durumlarda onların yerine bizlerin atağa geçmesi, hem kendimizi çıkmaz girdabına sokarken, hem de çocuklarımızın bir şeyleri başarma yeteneğini köreltmiş oluyoruz. İşte bunlar yaşanırken, bizlerin yaşadığı çaresizlik buhranının yaşattığı o ruh hali hem sizleri hem de çocuklarınızı üzüntü sarmalının içinde kalmanıza neden oluyor. Bu sarmal sizlerin bayram karabasanını yaşamanıza neden oluyor.

Çaresizliğin yüzünüze taht kurmasına izin vermeyin.

Çocuklarınızın beklentilerini yükseltmeyin, Her olmasını istedikleri şey için hemen tamam demeyin, Onlarında bazı şeyler için gayret sarf edip isteklerine ulaşması için fırsat verin, Ufak şeylerle de mutlu olunabileceğini öğretin, İstekleri için ilk önce kendilerinin mücadele edip, başarabilmelerinin yollarını gösterin, Hep kendilerinden üstte olanları görüp onları sizlere örnek göstermelerine fırsat vermeyin, çocuklarınızın sahip olduklarının ne kadar değerli olduklarını anlamaları için o imkanlara sahip olmayanları ve onların o imkanlara sahip olmak için nasıl mücadeleler verdiklerini anlatın, gösterin.

İşte bütün bunlar, İlk önce çocuğunuzun mücadeleci yapısını ortaya çıkarırken, her şeyin sorumlusu olarak sizi görmesini engelleyecek, başardıkça sizin için yardıma hazır olacak,kazanma duygusunun yaşattığı mutlulukla öz güveni artacak ve bunu tüm hayatına yansıtacak, o mutluluğu yaşarken küçük şeylerle mutlu olmayı öğrenip, büyük isteklerini yerine getirmek için çalışma deryasına yelken açacak.

Her şeyden önce başardıkça kendisine verilen kudreti anlayarak, sizlerin de temelini attığınız ‘’ŞÜKÜR’’ inancı kuvvetlenip, daha iyileri için azimli olacaktır.

İnancımız gereği yaşadığımız, güzel bayramların hayatımıza geleceğimize ve yeni nesillerimize hayırlara vesile olması temennisi ile,

BAYRAMINIZI KUTLAR,

NİCE BAYRAMLARA HUZUR REFAH VE EN ÖNEMLİSİ BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE KENDİ ÖZÜMÜZE LAYIK BİR GELECEK YAŞAMAMIZA VESİLE OLMASINI YÜCE RABBİMDEN DİLERİM.

HAYIRLI BAYRAMLAR...

 

 

Bu yazı toplam 1153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.