Ahmet AYKOL

Ahmet AYKOL

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramımız Kutlu Olsun!...

A+A-

Günümüzde insanlar birbirleri ile anlaşabilmek adına yaklaşık 5.000 değişik dil kullanmaktadır. Bunlardan yalnızca 160 tanesi resmi dil özelliği taşımaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan beş dilden birisi de Türkçe’dir. (Çince, Hintçe, İngilizce, Arapça ve Türkçe) Son araştırmalara göre Türk Dilinin yazılı tarihi 16.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Yalnızca 1300 yıl önce taşlara yazılmış olan Orhun Yazıtları için dil bilimcilerin; “Mısır piramitlerinin dünya mimarisi için önemi neyse, dil ve edebiyat için Orhun Abideleri de odur” dediği düşünülürse dilimizin önemini daha iyi kavrarız diye düşünüyorum. İşte bu gerçeği yüzyıllar önce gören Karamanoğlu Mehmet Bey 13 Mayıs 1272 tarihinde bir ferman yayınlayarak olayı kökünden çözümlemiştir. “Bugünden sonra divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil kullanılmaya!”

Cumhuriyetimizin daha ilk yıllarında Mustafa Kemâl ATATÜRK de Türk Dil Kurumunu kurmak suretiyle Türk dilinin geleceğini teminat altına almak istemiştir. İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül her yıl, Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 87 yıl önce, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştu. Yeni Türkiye Cumhuriyetinde dil ve tarih, Atatürk’ün en çok önem verdiği olgulardı. İşte bu nedenle Ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.” diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar. Dahası sağlığında düzenlenen üç dil kurultayına da katılır. Dil bilimcileri Türk Dili hakkında araştırmalar yapmaya yönlendirir. Türkçe Sözlük hazırlanması için ilk çalışmaları başlatır, Göktürk yazılarının okunması ve Divanü Lügati't-Türk, Kutadgu Bilig gibi eserlerin günümüz Türkçesine kazandırılması için yoğun gayretler sarf eder.

Bu gün 87. yılını kutladığımız Türk Dil Bayramı ne yazık ki toplumun tamamı tarafından benimsenmemiş gibime geliyor. Oysa günümüzde bu bayrama o kadar çok ihtiyacımız var ki… Sokağa çıktığınızda bunu açıkça görebiliyorsunuz. Dükkan-store, bakkal-market olmuş. Beldelerin girişine welcome, çıkışına goodbye yazmışız. İş yerlerimize yabancı isimler vermişiz. Bu bir dil ihanetidir. Son yıllarda sevindirici gelişmeler olmakla birlikte elbette yeterli değil.

Dil Bayramı, yalnızca Türk Dil Kurumuna ait değil. Bu bayramı kendisini Türk hisseden herkes canı gönülden kutlamalı, dünyanın en eski ve zengin diline sahip olmanın gururunu yaşamalıdır. Kendisini yalnızca Türkiyeli hissedenler de belki bu sayede batı hayranlığı denizinde boğulmaktan kurtulup millet olma yolunda dev bir adım atarlar. Yüce Türk Milletinin Dil Bayramını Kutluyor, bütün halkımıza “Türkçe düşünün, Türkçe konuşun, Türkçe sevin. Umudunuz Türkçe olsun!” dileklerimizi iletiyoruz.

Bu yazı toplam 1561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.