Sadi ÖZTEKİN

Sadi ÖZTEKİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dershaneler neden kapanmaz!

A+A-

Öncelikle tüm okuyucularımdan özür diliyorum. Haziran ayı benim için o kadar yoğun geçti ki; bir taraftan “Final Okulları”nın inşaatında sona gelinmesi ve daha fazla ayrıntıyla ilgilenmek zorunda kalışım, diğer taraftan da dershane çalışmalarının daha da yoğunlaşması ( bildiğiniz gibi Haziran ayı sınav ayı) bizim tüm zamanımızı alıp götürdü. Kısacası yazı için ancak fırsat bulabildim.
 
Bu yazımda konuyu da yine dershane üzerinden seçtim. Bildiğiniz gibi aslında dershaneler yasal olarak kapatıldı. Artık 2015 Eylülünden itibaren dershaneler olmayacak. Ben diyorum ki bütün bu gelişmelere rağmen dershaneler kapanmaz. Çünkü;
 
Şu anda Anayasa Mahkemesi’nce incelemede olan bir iptal davamız var. Ve ben inanıyorum ki Temmuz’ un ilk haftasında açıklanması beklenen sonuç dershaneler açısından olumlu olacak. Yani dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa iptal edilecek.
 
Peki Anayasa Mahkemesi iptal etmezse ne olacak? O zaman da tüm dershane dernekleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaat edecekler. Bunun hazırlığı da tamamlandı. Hem hukuki, hem de akıl ve mantık açısından bakıldığında yanlış bir yasaydı çıkarılan. Diyelim ki sonuç oradan da olumsuz geldi. O zaman dershaneler kapanacak. Ama iş bitmiş mi olacak? Hayır bitmeyecek. İddia ediyorum ki bitmeyecek. Tamam dershaneler yasal olarak olmayacak. Ama bir üst okula yerleşmek için sınavların yapıldığı bir ülkede bu sınavlara hazırlık muhakkak olacağı için adı dershane olmasa da bu kurumlara mutlaka ihtiyaç duyulacak. Yasal olarak bu kurumlar olmadığında da “merdiven altı” diye tabir edilen ve hem halkı hem de devleti büyük zararlara uğratacak olan illegal oluşumlar öyle artacak ki. Varın sonunu siz düşünün.
 
Hatta bu tür oluşumlar ülke genelinde şimdiden kuruldu bile. Peki bunların sayısı daha da arttığında ne olacak. Olacağı şu sevgili okuyucularım: Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi eliyle kapattığı dershaneleri yeniden açmak zorunda kalacak. Adı dershane olmayacak ama dershane muadili kurumları bu kez daha sağlam yasa ve yönetmeliklere bağlı olarak kendi eliyle açacak. Eğer açmazsa velilerin baskısı devleti bu kurumları açmaya zorlayacak. Bir üst okula geçiş sınavları olmasa da bu kurumlara ihtiyaç devam edecek çünkü.
 
Lütfen şunu unutmayın: Bu ülkede eğitim sisteminin bozukluğunun nedeni dershaneler değildir. Aksine eğitim sisteminin bozukluğunun sonucunda ortaya çıkan kurumlardır dershaneler. Yani sözün özü siz Milli Eğitim’i düzeltin, o zaman dershanelerin sayısı kendiliğinden azalacaktır. Dikkat edin azalacaktır diyorum. Kapanacaktır demiyorum. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 1653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.