S.Özlem ÖZTÜRK

S.Özlem ÖZTÜRK

Akishaber / Yönetici
Yazarın Tüm Yazıları >

İki Büyük ZAFER, İki Muhteşem ŞAN

A+A-

İki büyük ZAFER, iki muhteşem şan,

Düşmana meydan okuyup, bizlere ANADOLUYU VATAN kılan,

Tarihler boyunca anlatılıp, damarımızdaki kanla şahlanan,

bize gurur vesilesi olan ZAFERLERİMİZ KUTLU OLSUN.

 

Sene 1071 Ağustosun 26’sı.

Malazgirt, 26 Ağustos 1071'de Muş'ta bulunan Malazgirt Ovası'nda Selçuklu Sultanı Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşen, Anadolu'nun Türklere yeni yurt olmasını sağlayan bir meydan savaşıydı.

Alparslan, 26 Ağustos cuma günü ordusuyla namaz kılıp dua ettikten sonra beyaz kefene benzeyen bir elbise giyerek askerlerine, "Şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra oğlum Melikşah'ı tahta çıkarın ve ona bağlı kalın. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir." diye seslendi.

Alparslan komutasındaki TÜRK Ordusu kazanılan zaferle Anadolu dediğimiz kara parçasını bize yurt yapmış, açılan bu kapıdan dünyaya yayılıp, Türk’ün var oluş destanını anlatmışız.

Hiç düşündünüz mü? Nasıl bir zafer ki aradan 950 yıl geçmesine rağmen etkisini artırarak bu güne kadar gelip bizlere ulaşmış. TÜRK’üm diyen her kişinin bu gün dahi göğsünü kabartmıştır.

Nasıl bir zafer ki zamana karşı aynı bir TÜRK gibi dimdik durmuş bu güne gelmiş, yarının kapılarını zorlamakta.

Nasıl bir zafer ki kendinden sonrakilere ilham kaynağı olmuş, coşup şaha kalkmalarında en büyük payı kapmıştır.

Hiç düşündünüz mü o zaferi bizim tarihimize altın harflerle yazdıran onca yiğitleri? Nasıl bir güç? Nasıl bir inanç? Nasıl bir iman?

Kendilerinden kat kat fazla bir orduyla savaşmayı göze alıp MALAZGİR ZAFERİNE adlarını yazdırarak, kendilerini zaferle taçlandıranlar mekanlarınız cennet olsun.

 

Sene 1922 Ağustosun 26’sı.

Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos Zaferi ile sonuçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

Mustafa Kemal komutasındaki TÜRK Ordusuyla vatanına sahip çıkan, burası bizimdir bizim kalacak diyenler.

O dönemin güçlü devletlerinin  4 ayda geçilemez dediği savunma hatlarını 4 saatte geçip, BÜYÜK TAARRUZLA DESTAN YAZANLAR mekanlarınız cennet olsun.

Hiç düşündünüz mü?

Nasıl bir tesadüf ki aynı tarihler ve yine TÜRK Ordusu bir yeni zafere gebe. Dünyaya yine eşi  benzeri olmayan bir zaferi daha sunacak olan TÜRK Ordusu. Onca imkansızlıklar, onca zorluklar ve hepsinden daha da önemlisi tüm dünyaya karşı tek başına bir mücadele. Asla geri dönmeyi düşünmeyen dünyaya kafa tutan ‘’bu topraklar bana atamdan mirastır, kimse alamaz’’ düşüncesi ile yedi düvelin üzerine atlayıp TÜRK Tarihinde bir zafere daha imza atanlar.

Aynı sorular yine geçerli.

Hiç düşündünüz mü, nasıl bir ecdadın torunuyuz biz?

Nasıl bir ırka sahibiz?

Evet bunlarla övünmek, yürekleri şaha kaldırmak, ben TÜRK’üm demek çok hoş…

Peki yarınlarda senin torunların senin neyinle övünüp, yüreğini şaha kaldıracak, işte bu benim atam diyecek. Hiç düşündünüz mü?...

Bu zaferlerin bize daha nice zaferlere imza atabileceğimizi hatırlatması ve o coşkuyu o cesareti yaşatması dileğiyle, zaferlerle dolu tarihimizin güzide iki zaferi tüm TÜRK alemine kutlu olması dileğiyle.

İKİ BÜYÜK AN, İKİ BÜYÜK ŞAN,

SEN HANGİSİNİ İSTERSEN ONUNLA GURURLAN…

NE KADAR GURURLANSAN AZ GELECEKTİR BU ŞANA…

Bu yazı toplam 442 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum