Sadi ÖZTEKİN

Sadi ÖZTEKİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Programlarının Kriterleri Nasıl Olmalı

A+A-

TV programları ülkenin genel gidişatını belirleme noktasında önemli etkilere sahip. Özellikle kadın kuşağı programları günün en verimli saatlerinde evinde keyifle oturan kadınlar için hazırlanan programlardır. Birçoğu da start verdiği andan itibaren merak ve zevkle takip ediliyor. Ancak tüm bu yapımlar insanları nasıl etkilediği noktasında durup düşünmekte fayda var. Düşüncelerimizi, karar mekanizmamızı, davranışlarımızı, yönlendirmelerimizi farkında olmasak da bu tür programlardan da etkilenerek gerçekleştiriyor olabilir miyiz? Bunun cevabının kesinlikle evet olduğu aşikar. Bu nedenle izlediğimiz yayınların içerikleri, konuları, konukları, sunucusu ve altında vermek istediği mesaj oldukça önem taşır.  


Bir çok formatta servis edilen konulu programlar sağlık, güzellik, yemek, stil, el işi gibi formlarda kadınların beğenisine sunuluyor. Birçok benzer program gün içinde farklı kanallardan insanlara ulaşıyor. Detaylı olarak bakıldığında programın daha iyi olabilmesi için bir çok etkenin pozitif ve kriterinde kabul edilebilir olması şarttır. Öncelikle programı yürütecek olan sunucu halk tarafından sevilen, beğenilen ve birikimli biri olmalıdır. Yayın süresince izleyiciyi sıkmadan ve eğlendirerek işini yapmalıdır. Açık olmalı, hatalarını göstermeli, izleyiciye sığınmalı zaman zaman. Yani içtenlikle kendisi gibi olmalıdır ve samimi bir sınır çizmelidir izleyici ile kendi arasında.


Programlarda içerik oldukça önemlidir. Program teması ne olursa olsun kadınlara hitap etmeli ve ihtiyaçları ile örtüşmelidir. Fayda çıkarabilecekleri ve hayatlarına uygulayabilecekleri mesajlar içermelidir. Takip edilmesi keyif veren ipuçlarına yer verilmelidir. Program konuğu olmazsa olmazlar arasında yer alır. Değerli, sevilen konusu olan biri seçilmelidir. Müzik orkestrası olacaksa kaliteli ve seçkin müzisyenlerden oluşmalıdır. Yayın içerisinde stüdyodakilerle ve konukla birlikte yorumlanabilecek; konulu, eğlenceli, ilham verici, röportajlar içeren bantlar bulunmalıdır. Kadınların daha aktif konuşabileceği ve birbirleri ile etkileşime geçebileceği ortam oluşturulmalıdır. Paylaşım, yardımlaşma ve dayanışma içeren bu ortamda kültürel kaktılar hanımlara sunulmalıdır. Kitap, tiyatro bileti, sinema bileti bunlara örnek verilebilir. Bu tür oluşumlar sanata da teşvik edici rol üstlenir. Kadın programlarına telefon bağlantıları sosyal medya takipçileri de gerekir. İnteraktif etkileşimin de olması önemlidir.


Bu tür programlar bir nevi sosyal sorumluluk misyonu gütmeli. Yani imkanı olmayanlara ilkleri yaşatmalı. Bugün televizyonlarda bunlara rastlıyoruz. Örneğin; kendisine bakamamış oldukça yıpranmış bir kadının diş, yüz, saç gibi bölgelerine uygulanan müdahaleler ile yeni biri olmasına katkı sunulabiliyor. Bu durum o kadın için belki de hayatının ilk günü kim bilir? Özetle neşeli, kültürlü, duyarlı, sanat kokan ve seviyeli kadın programları olmalı bizim ülkemizde!
 

Bu yazı toplam 69512 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.