Sadi ÖZTEKİN

Sadi ÖZTEKİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Milleti Millet yapan kültürleridir

A+A-
Milletleri millet yapan kültürleridir. Bir millet kültürüne sahip çıkabildiği, onu koruyabildiği ve yeni gelişmelerle besleyebildiği ölçüde varlık ve beka davasını kazanabilir. O zaman gücüne güç katabilir. Aksi takdirde zamanla yok olup gidecektir. Her toplumun kendine özgü değerleri vardır. Milleti millet yapan o değerler aşınır ve zaman içinde özelliğini kaybetmeye yüz tutarsa artık o topluluktan hayır gelmez.
 
Biz Türk Milleti olarak dünya tarihinde çok önemli bir yere sahibiz. Keşke bunu görebilseydik. Büyük bir milletin evlatları olarak dedelerimize layık olabilecek çalışmaları yapabilseydik. Yüzlerce yıl dünyada söz sahibi olmuş bir milletin mirasını kolayca harcamasaydık ta tekrar o muhteşem günlerimizdeki gibi söz sahibi olabilseydik. Şu anda yaptığımız; ne yazık ki sadece geçmişimizle övünmek. “Selçuklular şunu yaptı.” “ Osmanlılar şöyle hükmederdi.” “Hun Türkleri falan falan yerlere egemendi.” İyi de sen ne yapıyorsun? Üretip diğer ülkelere pazarladığın kaç parça malın var? İhraç ürünlerin ithal ettiklerinin ne kadarını karşılıyor? Devletini yurt dışında layıkıyla tanıtabiliyor musun? Sporda, bilimde, teknolojik gelişmelerde adından ne kadar söz ettirebiliyorsun? Söyler misiniz Allah aşkına; kullandığımız kalemi bile yabancılar üretiyorsa bunun neresi gelişmişlik? Bir taraftan eğitim sistemimizin bozukluğu, öbür taraftan kolaycılığa kaçışımız (tembelliğimiz) bizim gerçek gücümüze ulaşmamızı engelliyor. O halde övünmeyi bırakalım da tüm millet olarak belli plan ve program dahilinde çalışalım.
 
Artık “yeter” diyelim. Akılcı çalışmalarımızla yeniden şanlı tarihimize geri dönelim. Bu dünyada daha rahat yaşamak istiyorsak buna ihtiyacımız var. Peki yapabilir miyiz, başarabilir miyiz diye sorular geliyorsa aklınıza dönüp tarihimize bir bakın. Çanakkale Savaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nı düşünün. Daha gerilere gidip diğer büyük devlet adamlarımızı, bilim adamlarımızı aklınıza getirin. Malazgirt’te güçlü düşmanı nasıl dize getirip Anadolu’yu yurt yapışımızı hayal edin. Bilimin her dalında dünyaya örnek olduğumuz buluşlara bir göz atın ve deyin ki; onlar Türk Milleti’nin evlatlarıydı. Evet “onlar başardı biz de başarırız” deyin. Ama onlardan daha iyisini yapmak için daha fazla çalışmak zorunda olduğumuzu da hiç aklınızdan çıkarmayın.
 
Ölçü çok basit aslında: “Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmak.” Saygılarımla…
Bu yazı toplam 2503 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.