S.Özlem ÖZTÜRK

S.Özlem ÖZTÜRK

Akishaber / Yönetici
Yazarın Tüm Yazıları >

Ne İçin Neleri Feda Ettik

A+A-

Ne İçin Neleri Feda Ettik

Bilmem hiç geriye bakıpta geçmişi vicdanınızdaki mizan terazisine koyup tartabildiniz mi? Neleri ne için feda ettik sorusuna hiç cevap aradınz mı?...

Hayat yolunu kimi zaman hızlı, kimi zamansa kaplumbağa yavaşlığında adımlarken, bazen muhasebe yapmak, geçmişi hele bu dönemlerde daha sıkça tartıp daha hassasiyetle gözden geçirmek gerek.
 

Neden mi?...

Çünkü  geçen zaman içinde yaşanan hassasiyetleri ve ince detayları,zamana kurban edersek gelecek günleri  yaşarken bir çok yanlış,eksik ve üzüntü sahnelerini geleceğin zaman aralığına kendiliğimizden yerleştirmiş oluruz.

Mesela Tarihimizi bilip detaylarındaki nüansları yakalayamadık mı ‘’tarih tekerrürden ibarettir.’’ Sözüyle hem kendimizi kandırır,kandırmaya çalışırkende üzerimize düşeni yapmamanın verdiği suçluluk duygusundan sıyrılmaya uğraşarak kolaycı bir yolla aklama çabasına gireriz.

İnsan hayatının her safhasında bu böyledir. İnsan eğer ki kendine dürüst olup yaptıklarına eleştirel bir açıyla yaklaşamıyor, yaptıklarından bir hoca edasıyla dersler çıkaramıyorsa, işte o zaman hep aynı hataların girdabında dönerken,her seferinde aynı yaraları alarak,üzülüp,yaşanması gereken güzel bir hayatı acı ve eksik bir şekilde tamamlamak zorunluluğu yaşamış olacağız. Bu yaşanmışlığıda kolaycılığa kaçarak ve vicdan terazisinde kendimizi aklayarak temize çıkarma çabası içinde,suçu veya olması kendi elimizde olan kısımıda kadere,nasibe,inancımız gereği imtihana yükleyerek aklayıp çaresizlik belirtisiyle yenilginin getirdiği bir çok faturayı  ödeyip razı olma yoluna gireriz.

Hal böyleyken  ve bu doğrultuda hiçbir çaba harcamazken  yaşananlar tekrar tekrar hayat sahnemizde yer almaya devam edecek ve bunlar yaşanırken hayatın kötü olduğu, kaderimizin bu olduğu kovuğuna sığınarak, üzüntüleri birbiri ardına yaşarken, hem kendimizi hem de yakınımızda bulunan sevdiklerimizi üzüntü deryasında çaresiz bırakmak gafletiyle karşı karşıya kalacağız.
 

Ne yapıp nasıl davranmalıyız.

Öncelikle kendimize karşı dürüst olmalı,kendimizi kendimizin karşısına oturtup, karşılıklı konuşturarak itiraf etmeliyiz yanlışlarımızı ve hatalarımızı. Bunları belirledikten sonra, neleri daha dikkatli yapıp, nelere daha hassas davranmamız gerektiğini belirleyip, neleri yapmamamız gerektiğini tesbit edebilirsek ‘’DÜRÜSTÇE’’  işte o zaman hayatı biraz daha kolay, az hasarlı, üzülmeyi ve  üzmeyi minumuma çekerek yaşayabiliriz.

Yaşarken en zor olan şey, insanın kendi kendisiyle iç dünyasında muhasebe yaprak, kendini eleştirel açıdan tartıp gerçeğe,doğruya ve olması gerekene ulaşmaktır.

Başarılamaz mı? Elbette başarılabilir. Çünkü  başarıp hayatı lehine çeviren insanlarında olduğu ve gıptayla baktığımız kişilerin de yaşadığını görmekte, bunlardanda  çoğu zaman takdirle bahsetmekteyiz. Çevremizde bu insanların farkına varıp, kendimizede bu katagoride yer açmak sadece bizim elimizde. Sadece biraz hassasiyet, biraz dürüstlük vede en önemlisi kendimize ahlaklı,aynı zamandada birlikte yaşadıklarımıza ahlaklı davranmak gerekiyor.

Bunu başarabilenler kervanına katılabilmeniz dileğiyle…


S.Özlem Öztürk
Genel  Yayın Editörü
 
Bu yazı toplam 3131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.