Rumeysa ARSLAN

Rumeysa ARSLAN

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Tip Koronavirüs

A+A-

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler, hem hayvanlarda hem de insanlarda bulunan geniş bir virüs ailesidir. Bazı alt gruplarının soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi şiddetli hastalıklara kadar çoğu solunum yolu hastalıklarının nedeni olduğu bilinmektedir.

Yeni tip koronavirüs (nCoV), daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir koronavirüs alt grubudur. 2019-nCoV olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs, salgının Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmasıyla tespit edilmiştir.

Yeni Tip Koronavirüs’ün kaynağı nedir?

2019-nCoV'nin kaynağı henüz tanımlanmamamıştır. Fakat bildirilen ilk hastalara virüsün, Çin'deki bir canlı hayvan pazarındaki hayvanlardan bulaştığı düşünülmektedir. Kendinizi korumak için, canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederken, canlı hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan korunmasız temastan kaçının. Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Ölümcül Müdür?

Diğer solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi, 2019-nCoV enfeksiyonu burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi hafif semptomlara neden olabilir. Bazı kişiler için daha şiddetli olabilir ve zatürre veya nefes alma zorluklarına yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hastalık nadiren ölümcül olabilir. Yaşlılar, hamileler, çocuklar ve kronik hastalığı (diyabet ve kalp hastalığı gibi) olan bireyler bu virüs bulaşı için riskli gruplardır.

2019-nCoV bulaşıcı bir solunum hastalığıdır ve genellikle bu virüse sahip bir hastayla yakın temastan kaçınılmalıdır. Toplu taşıma araçları, işyerleri ve sağlık merkezlerinde insandan insana bulaşabilir.

Dünya Sağlık Örgütünün 2019-nCoV’dan Korunma Önerileri

El hijyenine mutlaka dikkat edin. Ellerinizi sabun ve su ile sık sık yıkayın.

Sosyal mesafenizi koruyun. Kendiniz ve diğer insanlar arasında ,özellikle öksürük, hapşırma ve ateşi olanlar, en az 1 metre mesafe bırakın. 2019-nCoV gibi bir solunum yolu hastalığı olan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında havaya virüsü içeren küçük damlacıklar saçar. Çok yakınsanız, virüs aldığınız nefesle size de bulaşır.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Kirlenmiş ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, virüsün bulaşma riski artar.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın. Çin'de 2019-nCoV'un bildirildiği bir bölgede seyahat ettiyseniz veya Çin'den seyahat eden ve solunum semptomları olan biriyle yakın temastaysanız sağlık uzmanınıza bildirin. Ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes alma zorluğunuz olduğunda, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir, çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu, diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Ateşli solunum semptomlarının çeşitli nedenleri olabilir ve 2019-nCoV bunlardan biri olabilir.

Hafif solunum yolu semptomlarınız varsa ve Çin’e seyahat geçmişiniz yoksa, temel solunum ve el hijyenini dikkatlice uygulayın ve mümkünse iyileşene kadar evde kalın.

Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar