S.Özlem ÖZTÜRK

S.Özlem ÖZTÜRK

Akishaber / Yönetici
Yazarın Tüm Yazıları >

YETİŞ DOKTOR!..

A+A-

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.

Bu günlerde yine siyaset kısır döngünün içine girdi. Eski hastalıklar nüksetti, siyaset yine acılarla kıvranır duruma düştü.

Yaşanan onca olayın arkasına yapılanları merakla izlediğimiz bir dönem bu. Bir yanda kangren oldu artık bu iyileşmez dediğimiz bir siyasi geçmiş, diğer yanda bizi bir an olsun heyecanlandırıp,umuda sevk eden yeni bir oluşum.

Herkes nefesini tutmuş çok kritik bir maç izler gibi (Türk milletinin hastalık derecesindeki futbol tutkusundan dolayı bu örneği verdim.)siyasi sahayı izliyorken,sahaya yeni alınan eski hocaların desteklediği bir oyuncu girdi. Milletin bir çoğu işte buradan çıkış yapıp bu daralmış alandan kurtuluruz dediği anda bir çelmeyle yeni oyuncuyu sahanın tam da orta yerinde düşürüldü. Herkesin yüreği ağzına geldi oyuncuya bir şey odumu? diye. Ama şükür ki ufak sıyrıklarla atlatmıştı o çelmeyi.

Yeni oyuncu topu tekrar kazandı ve filelere doğru kararlı bir şekilde koşarken, güç birliği yaptığı arkadaşının ‘’o golü ben atmalıyım’’ egosuyla karşı karşıya kaldı. Gerçi siyasi arenada bu yaşanan ne ilkti nede son olacaktı. Ama önemli olan kısmı yeni oyuncu bu atağı yorumlayamayıp, geçmişte yaşanan, güç birliği yaptığı arkadaşı bile olsa egosuna yenik düşenlerin yaptığı atakları görüp ders almamasıydı. Ne gariptir ki eski hocaları da bu konuda onu uyarıp ona taktik vermemişlerdi. Bu yeni oyuncuya pahalıya patlamıştı.

Siyaset arenasına çıkan yeni oyuncumuz, kendi performansına göre başarılı olmuş ama sonuç olarak maçı güç birliği yaptığı arkadaşlarının egoları yüzünden kaybetmişti.
Yeni oyuncumuz; şimdilerde önündeki maçlara hazırlık için tekrar kollarını sıvayıp hazırlıklara başladı. Ders aldığı hocaların bir kısmını değiştirip, kendisine yeni hocalar atadı. Aynı maça çıkacağı, takımında olan arkadaşları ve de tribünlerde kendisine can hıraş destek verenler ve hiç oralı bile olmayanlar vardı. Şimdi onları da revize ederek kendisiyle birlikte o heyecanı yüklenip filelere koşacak bir takım kurma gayreti içinde ve yeni takımı ‘’işte bu benim takımım’’ demek için milletine göstermek çabasında.

Burada en önemli kısım yeni kurulacak olan takımın ve de takıma destek sağlayacak yönetimin hakkaniyet ve önceki çabaları zayi edilmeden, eski hastalıklar takımın içine çöreklenmeden, kimsenin emeği torpil, ahbap çavuş ilişkisine kurban verilmeden en ince ayarda yapılmasıdır.

Hastalıkları temizleyemeyip onca insanın yetiş doktor!.. nidaları ile acılara sürüklenmeden ve ‘’adalet mülkün temelidir’’ düsturundan çıkmadan adil ve hakkı haklıya teslim ederek davranmak, çalışıp elini taşın altına koyarak gecesini gündüzüne katanlarla hiçbir efor sarf etmeyenleri nefsani duygulardan uzak bir şekilde ayırarak takımı oluşturmaktır.

 ‘’Şüphesiz Allah size mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman da adaletle hükmetmenizi emretmektedir.’’  (Nisa Suresi   4/58)

Siyasi arenada esen rüzgarların çok çetin olduğunu da bilerek, bu rüzgarlara karşı adalet ve de takımı en yükseklere taşıma inancı ile işi ehline teslim ederek  mücadele etmeleri dileğiyle.
 
Bu yazı toplam 7570 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.