Matematik Mucidinden Bir Formül Daha

Ege - Denizli 3 Aralık 2018 10:19
Videoyu Aç Matematik Mucidinden Bir Formül Daha
A
a

Daha önce birçok formül bulup adını duyuran Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Ethem Deynek 1 formülünü daha açıkladı. Böyle formül sayısı 13'e yükseldi.

http://www.denizli.bel.tr/
Daha önce Matematikte Deynek Dörtlüsü, Deynek Altılısı, Deynek Yedilisi, Deynek Sekizlisi, Deynek Onikilisi,13 ile bölünebilme, Deynek Ondörtlüsü, Deynek Onbeşlisi, Deynek Onyedilisi, Deynek Bağıntısı, Deynek Yarıçapı 1 ve Deynek Yarıçapı 2 formüllerini bulmuş olan,Denizli Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Ethem Deynek, bu defa da 3 kenar uzunluğu verilen bir üçgenin yükseklik formülünü buldu.Deynek bulmuş olduğu bu  yeni formül ile matematikte bulduğu formül sayısını 12'den 13'e çıkarmış oldu.

Matematikten Korkmayın

Denizli Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi'nde hala görevini sürdüren Matematik Öğretmeni Ethem DEYNEK'in en büyük ideali, bulmuş olduğu 13 formülün  Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Matematik ders kitaplarında yer alabilmesi. Deynek, bir ressam hayalini nasıl tuvale döküyorsa  kendisinin de hayalinde tasarladığı formülleri kağıda döktüğünü, gençlere tavsiyesinin matematikten korkmayıp, matematiğin gizemli dünyasına girmeleri olduğunu belirtti ve " inanın ki daha keşfedilecek bir çok formülün orada sizi beklediğini göreceksiniz" dedi.


Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat