Milyonları İlgilendiren Karar!

Ege - Denizli 12 Ağustos 2017 12:39
Videoyu Aç Milyonları İlgilendiren Karar!
A
a

Milyonları İlgilendiren Karar!

http://www.denizli.bel.tr/
Haksız yere işten atılanlar, bir ay içinde mahkemeye başvurmaları gerekiyor. Sorunu arabulucular 3 haftada çözüme kavuştururken, işveren eğer karara uymaz ise 8 maaş tazminat ödeme cezasına çarptırılıyor.
Çalışma hayatıyla ilgili kanunda işçiyi koruyan maddelerde bulunuyor. Bunlardan birisi de işçilerin haksız yere çıkarıldıklarında işe geri dönme hakları.

Çalışan, bir ay içinde dava açması durumunda mahkemenin kararına göre sekiz maaşa kadar tazminat da kazanıyor. Hem işveren hem de çalışan açısından 1'er aylık süreler var. Çalışan bir ay içinde davayı açmak, işveren de bir ay içinde işçisini yeniden işe almak zorunda. Almazsa 8 maaş tazminat ödemek durumunda kalıyor. İşe geri dönüş davası açabilmek için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı bulunuyor. Yine işyerinizde 30 ve daha fazla işçi olması şartı da aranıyor.

1 Ay İçinde İşe Geri Almak Zorunda

Davayı bir ay içinde açtıktan sonra sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Mahkemeler işverenin sizi tekrar işe almama ihtimaline göre burada tazminat da belirliyor. Tazminat sekiz maaşa kadar çıkıyor. Dava bittikten sonra 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurmanız gerekiyor. Bu başvurudan sonra işveren bir ay içinde sizi işe başlatmak zorunda. Bunu yapmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor.

Arabulucu 3 Haftada Çözecek

İş mahkemelerinin yapısını değiştirecek yasa tasarısı komisyondan geçti yakında yasalaşacak. Böylece yukarıda bahsettiğimiz işe iade davaları da önce arabulucuya gidecek. Burada arabulucu hem işe iade kararını hem de işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminatı belirleyecek. Bu tür davalar 3 hafta içinde çözülecek ve aylar hatta yıllar süren mahkeme süreci de sona erecek. Eğer arabulucu ile sorun çözülemezse dava yoluna gidilecek. Ancak dava açmanın ilk şartı arabulucuya gidilmesi olacak.
 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon
Ibrahim 13 Ağustos 2017 11:48

Ara bulucu he hangi tarikattan? Çalışan mal başka birşey değil. 3 hafta değil 30 senede çalışanın yanında olmazsınız siz

0 0 Cevap Yaz
Mustafa 13 Ağustos 2017 00:46

Yalaninizi sevsinler 3 sene oldu mahkeme yeni sonuclandi kazandik isveren mal varligini kacifmis sifirlamis biz kimden alacaz neymis 1 ayda sonuclaniyomus mus mus milleti koyuna cevirdiniz adaletinizi sevsinler

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat