Muhtaçlık Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Muhtaçlık Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Emekli olmayan 65 yaşındaki vatandaşlara devlet maaş veriyor. Peki bu maaşın tutarı ne kadar? Kimler alabilir? Hepsi haberimizde...

A+A-

KİM ALABİLİR?

65 yaşını tamamlamış ve emekli olamamışsanız ve de başvuru koşullarına sahipseniz her Türk vatandaşı gibi sosyal devlet anlayışı kapsamında verilen bu maaşa sahip olabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI

65 yaşını tamamlamışsanız,
SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR olarak ifade edilen sosyal güvenlik kurumlarına prim ödemesi yapmıyorsanız ve bu kurumlardan maaş almıyorsanız,
Muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz varsa başvuru yapabilirsiniz.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvuru şartlarına sahipseniz ikametinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapabilirsiniz. Bu vakıf illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde yer alır.

Başvurunuzu şahsen yapmanız gerekiyor. Ayrıca kanuni temsilcinize vereceğiniz vekaletname ile de başvuru yapabilirsiniz.

Kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi amacıyla e-Devlet üzerinden başvuru yapma imkanı bulunuyor.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, başvurunuzdaki bilgiler çerçevesinde titizlikle yaptığı inceleme sonucunda size muhtaçlık belgesi düzenliyor. Aldığınız muhtaçlık belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacağınız başvuru sonrasında 65 yaş aylığınız tahsis edilmiş olunuyor.

65 YAŞ MAAŞI NE KADARDIR?

2022 sayılı kanunda belirtilen değerlendirme kriterlerine göre başvurusu uygun görülen vatandaşlara maaş ödemesi yapılır. Bu kanunda yapılan son düzenlemeye göre 672 lira 82 kuruşluk bir maaş alabilirsiniz. 2020 yılının ilk 6 aylık enflasyonuna göre temmuz ayında yapılacak artışla birlikte 65 yaş aylığı 711 lira 50 kuruş olacaktır.

HANGİ AYLARDA NASIL ÖDENİR?

65 yaş aylığını almaya hak kazandıysanız ilk maaşınızı ikamet ettiğiniz yerdeki Ziraat Bankası ya da PTT'den alabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz bir banka hesabına ödemeleri yönlendirme şansına sahipsiniz. Ayrıca önceden üç ayda bir olarak verilen bu ödeme, bir süre önce aylık olarak verilmeye başlandı. Bu kapsamda vatandaşlar 65 yaş maaşlarını aylık olarak çekebiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.