Dervişoğlu: Türkeş Evliliğini Bile Danıştı

Röportaj12 Aralık 2015 18:48
Dervişoğlu: Türkeş Evliliğini Bile Danıştı
A
a

MHP eski İzmir İl Başkanı Musavat Dervişoğlu, Habertürk’e röportaj verdi.

http://www.denizli.bel.tr/

1 Kasım seçimi öncesi sert açıklamaları ile gündeme gelen Dervişoğlu, son yaşananları anlattı. MHP’nin oy kaybının sebebinin, 7 Haziran ile 1 Kasım arasında uygulanan yanlış söylemler olduğunu ve bu durumun genel başkanın yetkisiyle alınan kararlar olduğunu belirtti.

1 Kasım seçimine 11 gün kala basın açıklaması yapan Dervişoğlu, “Bunları bilmeden yapıyorsanız doğrusunu öğrenin. Bilerek yapıyorsanız da bırakın gidin” sözleri ile gündeme damga vurmuştu. Dervişoğlu bu sözleri söylediği için kamuoyundan özür dileyerek kendisine yakışmayan üslup kullandığını belirtti. Dervişoğlu, siyasi yol haritasının tazmininin tek bir kişinin iki dudağı arasında olmaması gerektiğini belirtti. Genel başkanın bu süreci tek başına yönettiğini söyleyerek sorumluluk alması lazım dedi. Baraj altında kalındığı dönemi hatırlatan Dervişoğlu, tabanda büyük bir küskünlük olduğunu belirterek bugün de büyük bir kızgınlık olduğunu söyledi. Dervişoğlu, olağanüstü kurulun toplanmasının gerektiğini ancak bu infiali bu şekilde bertaraf edilebileceğini ifade etti. Asıl sorunun ise genel başkanın her dediğine, etrafındaki yerlerini korumak için yakın çalışma arkadaşlarının riayet ettiğini ve bu durumun 2007 yılından beri baskın olarak gördüğünü belirtti. Dervişoğlu, başkanın rahat kararlar alıp uygulamasına zemin hazırladıklarını söyledi.

Gazetecinin “MHP’de Türkeş döneminde ‘biat’ yok muydu?” sorusu üzerine Dervişoğlu, “Yoktu efendim. Genel başkanın ilk göreve başladığı yıllarda da yoktu. Başbuğumuzun döneminde o kadar oktu ki” diyen Dervişoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Birinci eşinin vefatından sonra yeniden evlenmeden önce bile, başkanlık divanına danışacak kadar istişareye açık biriydi. Elbette ki bazı kararlar alıyordu, ama danışırdı.” Türkeş’in mağlubiyetle biten her seçimin ardından küçük toplantılar düzenlediğini ve bu toplantılarda başkanlık divanının ve il başkanlarının görüşlerine başvurduğunu belirten Dervişoğlu, MHP’de bu kapıların uzun zamandır kapalı olduğunu söyledi. Dervişoğlu, “MHP’nin bir kurumsal kimliği var ama o kurum adına tek başına karar veren de bir siyasi önderi var. MHP milletin kendisinden beklediklerini verecek bir kurum olma özelliğinden her geçen gün uzaklaştı” dedi. Dervişoğlu’na, Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’i hedef tahtasına koymasının ardındaki düşmanlığın sebebi soruldu. Dervişoğlu ise bu durumu çok yadırgadığını ve güler yüzlü, MHP’yi büyük kitlelerle buluşturan kadın siyasetçiyi neden istemediklerini anlamadığını söyledi.

Akşener’in oldukça güçlü siyasi bir figür olduğunu ve yeterliliğini bugüne kadar yaptığı görevlerde ortaya çıkardığını belirten Dervişoğlu, Bahçeli’nin Akşener’i siyas, tehdit olarak algılamış olabileceğinin altını çizdi. Tuğrul Türkeş sorusuna ise, keşke başka mücadele yöntemi bulsaydı diyen Dervişoğlu, taşıdığı sıfat itibari ile yaptıklarını uygun bulmadığını belirtti. Dervişoğlu, kurultayın çok yüksek bir imza ile toplanacağını ve parti tüzüğünün değişmesinin ardından olağanüstü kurultayın toplanıp genel başkanın değişeceğini söyledi. Halkın Meral Akşener’den yana olduğunu belirten Dervişoğlu, röportajı şu sözler ile bitirdi:

“MHP’yi iktidara taşıyacak isim Meral Akşener’dir” dedi.

 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat