Safiye Samyeli - Osman Saraç roportajı

Röportaj8 Temmuz 2014 20:19
Safiye Samyeli - Osman Saraç roportajı
A
a

Bu hafta ki konuğumuz son yıllarda edebiyatımızın öncülüğünü üstlenen BAYŞAD kurucumuz Sayın Osman Saraç.

http://www.denizli.bel.tr/
Merhabalar Osman bey öncelikle AKİS HABER Ailesi olarak davetimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
 
Ben teşekkür ederim. AKİS HABER’ e  yayın hayatında başarılar dilerim.

1.Rica etsem okuyucularımıza kendinizi  tanıtır  mısınız Osman Saraç kimdir ne iş yapar ?

Meslektaş sayılırız aslında… Basın mensubuyum ben… Kocaeli’de bazı yerel gazetelere yazılar yazıyorum. Ayrıca TV41 ekranlarında da “Şairin not defteri” adında bir program yapıyorum… Yani Gazeteciler Cemiyeti Üyesiyim… Bunun dışında danışmanlık firmam ve bir de SARAÇPR adında PR firmam var.

2.Bu kadar işi bir arada götürmek sizi  yormuyor mu ?

Hayır. İnsan sevdiği işlerle meşgul oluyorsa kolay kolay yorulmaz.

3.BAYŞAD’ın açılımı tam olarak nedir sayın hocam?
Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği

4.BAYŞAD’ı  kurar iken hedeflediğiniz amaçlarınıza ulaşabildiniz mi?

Çok şükür diyelim. Kuruluşta yıllık planlar halinde üç yıllık bir yol haritası çizmiştim. İkinci yılımız dolmadan bu amaçlarımıza ulaştık Bu nedenle Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yaparak yeni hedefler koyduk. Üçüncü yılımızda da bu hedeflerimize ulaştık.

5.BAYŞAD yöneticisi olarak karşılaştığınız zorluklardan  bahseder misiniz rica etsem ?

İlk kurulduğumuz dönemde, yani üç yıl önce, BAĞIMSIZ olabilmenin zorluklarını çok yaşadık. İnsanlar bizi mutlaka bir siyasi kimlikle tanımlamak istedi. Biz bunu reddettik. Zaman içinde gerçekten de tüm sayasi taraflara eşit mesafede durduğumuzu anladılar. Bunun dışındaki zorluklar hemen bütün derneklerin klasik yönetsel zorluklarıyla aynı.

6.BAYŞAD’ın şu an Türkiye genelinde kaç şubesi bulunmaktadır?

Ankara ve İstanbul’da şubemiz, İzmir ve Yalova’da temsilciliklerimiz bulunuyor. Türkiye genelinde temsilcilikler açmaya devam edeceğiz. Bu konuda en önemli ölçümüz, temsilciliklerimizin de bizim gibi “bütün siyasi taraflara eşit mesafede” duracak kadrolardan oluşmasıdır. BU nedenle acele etmiyoruz.

7.BAYŞAD yönetimi olarak  zaman zaman şiir yarışmaları düzenliyorsunuz ve bu yıl benimde katılmış olduğum (serbest vezinde  yarışma 2.) ‘’Türk ocakları  HOCALI KATLİAMI adı  altında bir yarışma düzenlediniz. Bu tarz yarışmaları düzenlemekte ki asıl amacınız nedir?

En temel amaç, şiiri ve şairi güncel tutmak diyebiliriz. Toplumun dikkatini şiire ve şaire çekmek yani.. Hocalı Katliamı gibi konulu şiir yarışmalarımız ise toplumsal duyarlılığa şairin tercüman olması amacını taşımaktadır.

8. Bu tarz yarışmaları düzenler iken karşılaştığınız zorluklar oluyor mu oluyorsa bunlar nelerdir?

Her yaptığımız etkinlikte, her attığımız adımda mutlaka bazı zorluklarla karşılaşıyoruz. Fakat bu eşyanın tabiatı gereğidir. Hiç zorluk istemeyen kimseler, hiçbir şey yapamaz. Önemli olan, bu zorlukları aşmak, hedefe doğru koşmaktır. Bu bakış açımız nedeniyle, zorlukları pek önemsemiyoruz.

9.Bir çok edebiyat sitesinde ya da şiir sever dostlarımız tarafından bir çok yarışmalar düzenleniyor sizce ben de şairim diyen şiir yürekli dostlarımız bu tarz yarışmalara yeterli ilgiyi gösteriyor mu?

Maalesef yeterli ilgiyi göstermiyorlar. Şairler genel olarak “ilgi görmeyi” beklerler. “İlgi göstermeyi” değil…

10. Bu yarışmaların Türk edebiyatına katkısı nedir ?

Mutlaka ciddi katkısı var. Yazmayı özendiriyor mesela… Şairlerin birbirlerinin kalemini tanımalarına olanak sağlıyor. Şiiri gündeme taşıyor ve güncelleştiriyor. Şairlerin kendilerine güven duygusuna katkı sağlıyor. Bir çok faydası daha var tabi..

11.Ben şahsım adına Türk gençliğinin çok da araştırmacı olmadığını ve bizlere emanet edilen değerlere gerektiği gibi sahip çıkılamadığını düşünüyorum bu konuda sizin görüşünüz nedir?

Ben Türk milletinin herhangi bir kesimini böyle suçlamayı biraz insafsızlık olarak görüyorum. Bütün dünya ilerlerken Türk gençliği geriliyor değil. Aksine birlikte bizim gençliğimiz her şeye rağmen diğer milletlere oranla oldukça ileri düzeyde ve oldukça da dinamik… Bu yeterli mi? Diye sorarsanız elbette yeterli değil. Daha iyisi olmalı,i en iyisi olmalı tabii..

12.Her tür şiiri okumasını çok seviyorum ama Türklük ile tarihimiz ile harmanlanmış şiirleri daha bir seviyor ve radyo programlarımda daha bir içime sinerek okuyorum. İnsanın bu tarz şiirleri okur iken göğsü kabarıyor adeta, özümüzden, Atamızdan daha çok sevgi ve aşk üzerine şiirler daha bir revaçta bana göre. Şair dostlarımız gençlerimizi Vatan millet adına şiirlere yönlendirmek için neler yapılabilir sizce ?

Ülkemizde belki en çok bu konularda şiir yazılmaktadır. Çünkü bu kolaydır. Vatan millet şiirleri toplumda genel kabul gören şiirlerdir. Kimse bunu eleştirmez. Ama bence şair böyle kolay yolu seçmek yerine “söylenemeyeni söyleyen” olmalıdır. Topluma temas eden, dokunan şiirlere ihtiyacımız var. Toplumun sözcüsü olacak şairlere…

13.BAYŞAD ailesi olarak hemen hemen her hafta bir etkinlik tertipliyorsunuz. Bu kadar aktif olmak sizlere ağır sorumluluklar getiriyordur kanaatindeyim. Yurdumuzun çeşitli illerinde birçok etkinlikler düzenledi şube başkanlarımız bu etkinliklere belediye destekli mi yoksa şahsi çabalarınız ile mi gerçekleştiriyorsunuz?

Bazen belediyelerin tahsis ettiği salonlarda yapıyoruz… Ama genel olarak kendi çabamızla etkinlikler düzenliyoruz.

14. Belediyelerin şaire şiire daha doğrusu edebiyata bakış açıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeterli değil. Seçimle iş başına gelmiş yöneticiler, kalabalıkları sever. Kalabalığı toparlayabiliyorsanız her türlü desteği alırsınız. Fakat şiir dinletileri kalabalıkları toparlayamaz. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşları, şairlere hep saygı gösterirler ama onlar için ciddi adımlar atmazlar.

15.Son olarak değerli okuyucularımıza neler söylemek istersiniz ?

Okuyucularınızın şair dostu olmalarını arzu ederim. Şairleri ve şiiri sevsinler. Yakınlarında mutlaka birkaç tane şair dostları olsun. Bu şekilde hayatlarına farklı bir tat gelecektir.

Sayın Osman Saraç  bu kadar yoğun işlerinizin arasında bizleri kırmayarak  zaman ayırdığınız düşünce ve fikirlerinizi değerli okuyucularımız ile paylaştığınız için AKİS HABER AİLESİ adına çok teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar temenni ediyorum.
Ben de hem şahsım hem de BAYŞAD adına sizlere ve okuyucularınıza teşekkür ediyorum.
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon
nilay savaş 10 Temmuz 2014 04:05

Osman saraç bir şiir aşığıdır imkansızlıklar içinden imkan yaratıp şiiri hiçbir yer bulamazsa sokakta şiir için atan kalpleri birleştiren gönül adamıdır her şair biraz delidir sayın saraç da öyle sevgilerimi gonderiyor sayın saraç'ın yüreginden öpüyorum

0 0 Cevap Yaz
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat