Safiye SAMYELİ - Şükrü ÖKSÜZ Röportajı

Röportaj10 Mayıs 2014 01:22
Safiye SAMYELİ - Şükrü ÖKSÜZ Röportajı
A
a

O bir başkan, o bir sanat sever yürek, o bir gönül elçisi, o bir Şair, o bir Yazar, o bir koordinatör, o bir program yapımcısı kısacası o sanata aşık mangal yürekli bir adam.

http://www.denizli.bel.tr/
SAMYELİ İLE HASBİHÂL adlı köşemizin bu hafta ki konuğu
Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği kurucusu ve başkanı Sayın; Şükrü ÖKSÜZ
Değerli büyüğümüze AKİS HABER ailesi adına merhabalar diyor ve hemen kendisini siz değerli okuyucularımıza takdim etmek istiyorum.
S.SAMYELİ; Merhabalar Şükrü bey ben sizi çok iyi tanıyorum fakat okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız rica etsem?
Ş.ÖKSÜZ; 1951 yılında Aydın İli Bozdoğan ilçesinin Amasya Köyünde dünyaya gelmişim. İlkokulu Köyde, ortaokulu Bozdoğan’da Liseyi’ Nazilli’de bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldum. Memuriyet hayatına atıldım. Halen Aydın İl Sağlık Müdürlüğünde çalışmaktayım. Evli iki çocuk babası ve bir torun dedesiyim. Bugüne kadar 9 Şiir kitabım, 1 deneme kitabım, 7 tane de antoloji kitabım yayınlandı.
S.SAMYELİ; Aydın Yazarlar ve Şairler derneğiniz kaç yıllık bir geçmişe sahiptir Derneğin asıl kuruluş amacı nedir?
Ş.ÖKSÜZ; Derneğimiz 2000 yılında kuruldu. Ben de derneğin kurucuları arasında yer aldım. Amacımız Aydın il ve ilçelerinde bulunan şair yazarları bir çatı altında toplamak, Türk Kültür ve Edebiyat dünyasına karınca kararınca katkıda bulunmak, şair ve yazarlarımızın eserlerini değerlendirmek, onların ürünlerine gün yüzüne çıkarmak, ayrıca bir yayın organı çıkararak, bu dergi ile ürettiklerimizi gelecek nesillere aktarabilmektir. 
S.SAMYELİ; her yıl geleneksel olarak tertiplemiş olduğunuz DİDİM ŞAİRLER VE ŞİİR ŞÖLENİ’nin 30 Mayıs 1 Haziran tarihleri arasında bu yıl 5.si Gerçekleşecek ve yoğun bir çalışma içerisindesiniz, çalışmalarınız nasıl gidiyor bu konu hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Ş.ÖKSÜZ; Didim Şairler Şiir şöleninin bu yıl 5.sini gerçekleştiriyoruz. Tabii bu küçük bir organizasyon değil. Bütün Türkiye genelinden 120-130 şairin iştiraki söz konusu. Bunların otellerde kalacak yerlerini ayarlamak, her biri için teşekkür belgesi, yaka kartı çıkarmak, sonra bunlara hediye çantaları hazırlamak ve bu çantaları doldurmak kolay bir iş olmasa gerek. Bütün bu hazırlıkları yapıyoruz. Şu ana kadar bir anormal olay olmadı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de başarılı bir şekilde geçeceğini ve tüm katılımcılarımızın memnun kalacağını inanıyorum.
S.SAMYELİ; çok iyi biliyorum ki bu tarz etkinlikleri hazırlamak hiç de kolay değil maddi manevi destek her zaman şart. Etkinliğin gerçekleşmesinde sizlere sponsor olan kurum veya kuruluşlar var mıdır yoksa tamamen kendi çabalarınız ile mi geçekleştiriyorsunuz etkinliği?
Ş.ÖKSÜZ; 2007 yılında sadece bir kere Nazilli Belediyesi sponsor olmuştu. O zaman Türkiye genelinden gelen 130 şairimizi iki otelde iaşe ve ibatelerini gerçekleştirdik. Belediyenin verdiği otobüslerle antik kent ve ören yerlerini de gezdirme imkanımız olmuştu. O tarihten sonra yüzde yüz sponsor olayı olmadı. Bu etkinliklere ancak Didim Belediyemiz tekne gezisi konusunda yardımcı oluyor. Kültür Müdürlüğümüz de Aydın’ı tanıtıcı kitap ve broşürlerle hediye çantalarını veriyorlar. Otelle sıkı bir pazarlık yaparak hemen hemen Türkiye’nin en ucuz şairler şölenini yapıyoruz. Bundan da şair arkadaşlarımız memnun kaldıklarından bütün talepleri karşılayamıyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de taleplerin bir kısmını reddetmek mecburiyetinde kaldık. Otelin kapasitesi belli, sonra kişi sayısı fazla olunca herkesi şiir okutmak da zor oluyor. Zaman yetersiz kalıyor. Cumartesi günü tam gün gezi ile geçtiği için, iki gecede herkesin şiirlerini okutmak zorundayız.
S.SAMYELİ; Bu tarz etkinliklerin Edebiyata, Şairlere ve topluma katkısı nedir sizce?
Ş.ÖKSÜZ; Birinci halka açık olduğu için, halktan da vatandaşlarımız katılıyor. Onlara şiir sevgisini aşılıyoruz. Şairler yazdıkları kitapları bu etkinlikte birbirlerine hediye ediyorlar. Farklı illerden geldiklerinden güzel de bir kültür alış verişi ve kaynaşması oluyor. Edebi dergilerden ismen tanıyan şairler bu etkinliklerle yüz yüze de tanışma imkânı buluyorlar. Dışarıdan gelen kişiler Didim ilçemizi tanımış oluyorlar. Hatta sonra buraya kendi imkÂnlarıyla da yaz tatiline geliyorlar. Hatta ev alıp yerleşenler bile oluyor.
S.SAMYELİ; Etkinliğin hazırlık aşamasında sizleri zor durumda bırakan engeller var mıdır, varsa önünüze çıkan en büyük engel nedir?
Ş.ÖKSÜZ; Fazla büyük bir engelle karşılaşmıyoruz. Tüm katılımcılara dergimizin geçmiş sayılarından da hediye ettiğimizden bu sayıların Aydın’dan Didim’e taşınması, nakliyesinde zorlanıyoruz. Onun dışında bizi rahatsız edici fazla bir sıkıntımız olmuyor. Katılımcı arkadaşlarımız memnun olduklarında biz de bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.
S.SAMYELİ; Aydın Efesi derginiz kaç yıldır yayımlanmakta okuyucularımıza dergimizden bahseder misiniz?
Ş.ÖKSÜZ; Aydın Efesi Dergisi 4. Yayın yılına girdi. İki ayda bir kapak hariç 48 sayfa, 70 gram birinci hamur kağıda basılıyor. Kapak ise renkli ve 170 gram kuşe kağıda basılıyor. Dergimizde profesyonel ve amatör yazarlar da bulunmaktadır. Dergimiz kalite açısından bütün Türkiye’den ses getiriyor. Dergimizde abone olarak katkı sağlayan şairlerimizin şiirlerini öncelikle yer veriyoruz. Ayrıca akademisyenlerden oluşan bir yazı kadromuz da bulunmaktadır.
S.SAMYELİ; bu güne kadar yüzlerce antolojide dergiler de yer aldı şiirleriniz ve ayrıca da şahsi eserlerinizi okuyucularını ile buluşturdunuz bizlere eserlerinizden bahseder misiniz?
Ş.ÖKSÜZ; Evet bugüne kadar Aydın’da yayınlanan 4 yerel gazetede 24 senedir kültür sanat sayfalarını yönetiyorum. Bunlardan şu anda iki gazetede devam ediyor. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde yayınlanan kültür sanat ve edebiyat dergilerinde de şiirlerim ve yazılarım yayınlandı yayınlanıyor. 60 dan fazla antolojide yer aldım. 9 şiir kitabımın 8 tanesinin adında Sevgi kelimesi geçiyor. Bu da benim sevgi şairi olduğumun kanıtıdır.
S.SAMYELİ; okutulmamış kız çocukları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ş.ÖKSÜZ; Kız çocuklarının okutulmaması öteden beri Türkiye’nin kanayan bir yarasıdır. Bunun da sebebi bence anne babaların yeterince eğitilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Okuma alışkanlığı kazanmamış bir anne baba kendi çocuklarını da elbette okutmayacaktır. Her şeyi ekonomik olarak baktıklarından okuyup da ne kazanacak, okumayanların maddi durumları daha iyi diyerek yanlış bir saplantı içine giriyorlar. İslamın ilk emrinin oku olduğunu unutuyorlar. Ayrıca bir hadisi şerifte “İlim Çin’de bile olsa git ara bul, o senin kaybolmuş malındır.” Demesine rağmen okumaya gereken önemi vermiyorlar. Bu konuda erkek çocuklar biraz daha şanslı olmasına rağmen, bilhassa doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kız çocuklarımızın durumu içler acısıdır. Tüm anne babalara sesleniyorum kız ve erkek ayrımı yapılmadan bütün çocuklarınız okutunuz, okullara gönderiniz. Maddi imkanım yok sözünü inanmıyorum. Sigara ve içki parası bulan her kişi çocuğunu okutmak için de para bulur. Benim kendi köyüm bu konuda çok şanslı büyüklerimiz kız ve erkek ayrımı yapmadan hepsini okutmuştur. Büyüklerimiz: “Yeter ki çocuk okuyacak olsun, bir elimde asa bir elimde kese dilenir, yine okuturum” diyebilmektedir.
S SAMYELİ; Benim en büyük amacım okutulmamış kız çocuklarının sesine ses olabilmek bu projede bana destek olur musunuz?
Ş. ÖKSÜZ; Projeniz Denizli’ye münhasır bir şey ise, Denizli Aydın arası bir saatlik yol. Ben ve ekip arkadaşlarım bu konuda sizi yardım etmeğe, desteklemeğe her zaman hazırdır.
S.SAMYELİ; Aydın Efesi dergimizin bir sayısını bu projeye ayırıp yalnızca okutulmamış kız çocuklarının feryadını duyuran bilir miyiz?
Ş.ÖKSÜZ; Bu proje kapsamında konuyla ilgili haber, röportaj, köşe yazısı vs. gibi bütün materyalleri dergimizde yayınlarız. Derginin o sayısından da size yeteri kadar göndeririz.
S.SAMYELİ; son olarak Şiire gönül veren gençlerimize Şair dostlarımıza ve okuyucularımıza neler tavsiye edersiniz?
Ş.ÖKSÜZ; Şiir yazan, okuyan, dinleyen her kim olursa olsun. Mutlaka yelpazeleri çok geniş bir şekilde okumalıdırlar. Az okuyup çok yazmak isterlerse hep aynı şeyi yazar dururlar. Ama kelime haznesi ve genel kültürleri zengin olursa farklı konularda farklı şeylerde yazarlar. Kelime haznesi az olursa ürettikleri ürünler de güdük olur. Ayrıca gezmek ve görmek de okumak kadar önemlidir. Ben herkesin çok okumasını, kelime haznelerini genişletmelerini tavsiye ediyorum. Yalnız roman, hikaye, şiir değil. Sosyolojik, psikolojik, toplumsal, ruhsal, ekonomik, edebiyat bilgisi, edebiyat tarihi, Türk tarihi gibi konularda da bilgi sahibi olmaları gerekir. Okey masalarının başında veya bilgisayarın başında oyun oynamakla kişi kültürünü geliştiremez.
S.SAMYELİ; AKİS HABER ailesi adına bu sıcacık ve dobra dobra söyleşimiz için çok teşekkür ediyor ve 30 Mayısta DİDİDM ŞAİRLER VE ŞİİR ŞÖLENİ’n de buluşmak dileklerimle çalışmalarınızda sonsuz başarılar temenni ediyorum.
Ş. ÖKSÜZ; Ben de bu imkânı bana verdiğiniz için AKİS HABER ailesine ve sizi teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat