Safiye Samyeli, Mehmet Dağal Ropörtalı

Röportaj13 Eylül 2014 11:01
Safiye Samyeli, Mehmet Dağal Ropörtalı
A
a

Bu haftaki konuğumuz Denizli’mizin gurbetçi şairi güzide insan Sayın Mehmet Dağal sevgili okuyucularım.

http://www.denizli.bel.tr/
Bu haftaki konuğumuz Denizli’mizin gurbetçi şairi güzide insan Sayın Mehmet Dağal sevgili okuyucularım.
Ben şahsen kendini çok yakından tanıyor ve o babacan yüreğinin büyüklüğünü çok iyi biliyorum müsaadeniz ile bu hafta sizleri Sayın Mehmet Dağal ile tanıştırmak istiyorum.
Öncelikle bizlere zaman ayırdığı için AKİS HABER.COM ailesi adına değerli büyüğümüze çok teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.
Almanya’nın bülbülü diye hafızalarda yer eden yüreği yanık bir gurbetçi,
O bir Ozan,O bir Güftekâr O bir bestekar O bir Şair O bir Sanatçı, O yüreği yanık bir Gurbetçi O bir gönül elçisi onu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. İsterseniz Mehmet Dağal kimdir kendisinden öğrenelim hep birlikte.
S.Samyeli; Rica etsem okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız Mehmet bey
M.Dağal; 1954 Denizli ili, Çal Kazası , Kutlu Bey köyü doğumluyum. İlk okulu Kutlu Bey de orta okul ve liseyi Almanya Buderus meslek lisesinde okudum.
38 yıl Almanya da yaşadıktan sonra Yıllar önce Ana yurduma dönüş yaptım ve hala Denizli de ikamet etmekteyim.
S.Samyeli ;ilk gurbete gittiğinizde kaç yaşındaydınız gidiş sebebiniz ne idi?
M.Dağal; 1968 ,yılında 12 yaşında iken tanıştım gurbet ile.
Almanya yollarına düşmemizin en büyük sebebi yokluktu rençber bir aileydik çiftçilik karın doyurmuyordu ne yazık ki, rahmetli babam bizlere daha iyi bir hayat sunabilmek adına tercihini gurbetten yana kullanmıştı.
S.Samyeli; Çocuk yaşlarda gurbet sizi o kadar çok etkilemiş ki hemen hemen her şiirinizde her türkünüzde bunu hissetmemek mümkün değil
Bağlama ile gurbete çıktığınız o yıllarda mı tanıştınız?
M.DAĞAL; 1968 yılında Almanya’ya gidişimizin ardın dan bir yıl geçmişti ki Rahmetli abim bana bir bağlama göndermişti gün o gündür bağlama ile aramızda çok derin sarsılmaz bir bağ oluştu gün geldi acılarıma merhem gün geldi anama hasret mektubu gün geldi yârime sevda türküm oldu.
S.SAMYELİ; Gurbetçi mahlasını kullanmaya nasıl karar verdiniz ?
M.Dağal; Yıllar önce bir orkestra kurmuştuk müzisyen arkadaşlarım ile o gün orkestramın adını Gurbetçi koydum, nede olsa içimizde sönmek nedir bilmeyen bir Vatan hasreti vardı ve o gün den bu güne gurbetçi mahlası bir gömlek gibi kaldı üzerimde .
S.SAMYELİ;Sahneye ilk çıktığınız günü ve o anki duygularınızı anlatır mısınız okuyucularımıza?
M.Dağal; 1971 yılında GASTHAUS da bir Türk gazinosunda tanıştım sahne ile. Türklerin hafta sonu buluştuğu bir gazinoydu, 17 yaşlarındaydım bu yaşta böyle bir sahnede yer almak ve Kendi Melketimden olan insanlara sesimi duyurmak elbette ki tarif edilmez bir duyguydu.
Çünkü o insanlar benim hasreti ile yanıp kavrulduğum memleketimin insanlarıydı.
S.SAMYELİ; Ben biliyorum ki bunca yıllık sanat hayatınızda birçok ünlü Sanatçıya eşlik ettiniz bu sanatçılar kimlerdi
okuyucularımız ile de paylaşır mısınız?
M.Dağal; Evet sanat hayatımda birçok ünlü sanatçıya eşlik ettim bu sanatçılardan bazıları rahmetli oldu. Kendilerine Allahtan rahmet diliyorum toprakları bol olsun. Yıldıray Çınar, Azer Bülbül Ferdi Tayfur Müslüm Gürses , Güllü, Mine Koşan, bunlardan bazıları.
S.Samyeli; O yıllarda bir de şahsınıza ait bir kaset çalışmanız olmuştu kasetinizi kaç yılında çıkardınız?
M.Dağal; 1979 Yılında ‘’Almanya da açan güller kokmuyor ki ‘’ adlı bir kaset çalışmamız oldu.
S.Samyeli; Kaset çalışmalarınızın devamını neden getirmediniz peki ?
M.DAĞAL ; Kaset yapmak zannedildiği kadar kolay bir iş değil. İnsanın bir elinden tutnaı birde bol parası olmalı. Ne yazık ki çevremdeki insanlar hep parama göz dikti, benim o kadar çok param olsa neden kaset çıkartmak için uğraşayım ki. Ben ikinci bir kaseti çıkartmadım ama maşallah bir çok insan sırtımızdan milyonları vurdular,
S.Samyeli;Bağlamada ki saz ve söz ustalığınız tartışılamaz bile bana göre, bağlama ustalığınızın yanı sıra Şairlikte de oldukca büyük bir yol kat etmiş durumdasınız, dosyalar dolusu şiirleriniz var hiç de azınsanacak bir birikim değil arşivinizdeki birikimleriniz.
Şiir yazmaya kaç yaşlarında başladınız sizi şiir yazmaya teşvik eden yine bu zalım gurbet miydi acaba?
M.Dağal; Şiir yazmaya çok küçük yaşlarda başladım ve bu güne kadar kaç şiirim oldu sayısını hiç bilmiyorum dosyalar dolusu bir arşive sahibim ve Hakkın Rahmetine kavuşunca çocuklarıma bırakabileceğim belki de en büyük mirasım diyebilirim.
Şiir yamama Rahmetli annem vesile olmuştur.Eşi gurbette evlatları gurbette olan bir Türk kadını yüreği yanık bir ana olarak sürekli maniler söylerdi ağıtlar yakardı ardımızdan öyle zannediyorum ki Şairlik genlerimi annemden almışım ben.
S.Samyeli; Yazdığınız bu kadar şiirden kaç tanesini besteme şansınız oldu ?
M.Dağal ; yazdığım şiirlerimden 46 tanesini besteledim ve kendim çalar söylerim her zaman.,
S.Samyeli; Bestelenmiş eserlerinizi bir kaset yada bir cd de toplamayı düşündünüz mü acaba?
M.Dağal; Biraz öncede söylediğim gibi bu işler için çok byük Mevlalar gerekiyor. Bundan on yıl kadar önce bir teklif ile geldiler bana 45. 50 bin Tl gibi bir parayı kendilerine temin eder isem iyi bir albüm ve TV programları vaadinde bulundular. O kadar pram olsa ben kendimde çıkartırım albümü dedim ve kahrettim bu çıkar peşinde koşan insanlara. Sanırım ben şansı yaver gitmeyen kullardanım eğer ben doğu kökenli yada Bektaşilerden olsaydım her eserim bir albüm olurdu.
 
S.Samyeli; Bu kadar çok fazla sayıda şiirleriniz olmasına rağmen bu güne kadar şiirlerinizi bir kitap da toplamadınız ama Çok kısa süre önce ‘’ Özlem Şiirleri’’ adlı ilk eseriniz yayımlandı.
 
İlkler her zaman için vaz geçilmezdir.
 
Kitabınız elinize aldığınız anda ne hissettiniz?
 
M.Dağal ; Evet kısa bir süre önce sizler gibi değerli dostlarımdan Sayın Ali Tuluk, un ısrarları üzerine ilk kitabımı yayımladım.Kitabımı elime Alınca elbette ki gurur duydum. Bu güne kadar şans bana hiç gülmedi sen geç gelen bahar gisin ey kitap dedim J
 
S.Samyeli; Bundan sonra geride kalan şiirlerinizi de bir kaç seri kitap halinde yayımlamayı düşünüyor musunuz?
 
M.Dağal ; Kendi imkanlarım ile bu kadar şiiri kitaplaştırmam çok zor ne yazık ki kültür sanat adına devletimizin de bir desteği yok bu hususta. Kaldı ki kitap yayımlamaktan daha zor olan bir olay var ki oda kitap pazarlamak maalesef bizim ülkemizde okuma oranı çok düşük halkımız günde üç paket sigaraya her gün para veriri ama ayda bir kitap almaya gücü okumaya gücü yetmez.bu şartlar altında Kitap yayımlanın çokda mantıklı olduğunu düşünmüyorum ben.
 
S.Samyeli; Şahsen ben en azından bestelediğiniz ve sahnelerde okumuş olduğunuz şiirlerinizden oluşan bir kitap çıkartmanızı çok arzu ederim böyle bir düşünceniz var mı acaba ?
 
M.Dağal ;Evet böyle bir düşüncem var Allah kısmet eder ise ilerleyen günlerde Gurbetçi Mehmet Dağal Türküleri adlı bir CD yapmak ve bestelenmiş eserlerimi bir CD de toparlamak istiyorum.,
 
S.Samyeli ;Ne yazık ki gerek Ülkemizde gerek Şehrimizde sanata ve sanatçıya çok fazla önem verilmiyor ve destek olunmuyor .Son zamanlarda bu hususta Şehrimizde bazı gelişmeler oldu ve bir gönül insanı olarak ben bu gelişmelerden son derece memnunum .Bu hususta sizin düşünceleriniz nelerdir ?
 
M.Dağal ; Evet ne yazık ki bizim ülkemizde kültür sanata çok da fazla önem verilmiyor. Şairler kendi kitaplarını kendileri satmak yada tanıtmak zorunda kalıyor oysa Avrupada eser sahibine hak ettiği yüzdelik bedel peşin olarak ödenir ve o eserin sahibi ne satış nede tanıtım ile asla ilgilenmez . sizin de bahsettiğiniz gibi geçmiş yıllara nazaren gerek Ülkemiz de gerek şehrimizde kültür sanat ve şiirler şairler adına güzel oluşumlar gerçekleşmekte bu olumlu gelişmeler elbette ki en az sizin kadar beni de menün etmekte. Fakat bana kalırsa bir çok da tuzak var bu işlerde bizler birer av birer faremiyiz anlamdım gitti bu işi.
 
S.Samyeli ; Bizler ne bir avız nede bir çıkar mecrası bizleri bu şekilde görenler ancak kendileri yanılırlar. Bana kalırsa yapacak çok şeyimiz var daha.Bu hususta bir adım daha ileriye gidebilmek için sizce neler yapılabilir?
 
M.Dağal; Safiye hanım sana her zaman bizim kız derim ya; ne yazık ki saç ısındı hamur tükendi, teknik çoğaldı ömür tükendi. Ben şahsım adına ancak sizlerin yaptığı her programa destek olur aranızda olmaktan onur duyarım bu saatten sonra şunu yapmak lazım diyerek bş hayaller kurmak bana göre değil.
 
S.Samyeli ;Biliyorum ki eserlerinizi arşivlediğiniz, çalışmalarınızı gerçekleştirdiğiniz bir ses stüdyonuz var.
Eserlerini icra etmek isteyen sanatseverler dostlarımız ne zaman isterlerse bu mekânı kullanabilirler.
Buradan sanat sever gönül dostlarımıza bir çağrıda bulunmak ister misiniz?
M.Dağal; Bu güne kadar bir çok sanat sever dostum stüdyomuzu kullandılar.
Yeni oluşumlara doğru yol almak isteyen çalışmalarını stütdyom da yapmak isteyen sanat sever dostlarımıza mekanımızın kapıları sonuna kadar açıktır hiç çekinmeden buyurup gelebilirler.
Hatta en kısa sürede siz ve sizin gibi saygı değer bazı gönül dostu şair arkadaşlarımız ile bir düet çalışması yapalım sizler istiyorum.
S.Samyeli; 59 Yıllık hayatınızda sahip olmak yada yapmak isteyip de yapamadığınız içinizde kalan bir arzunuz var mıdır?
M.Dağal; Hamdolsun Yaradan öyle şanda şöhrette hiçbir zaman gözüm olmadı ben eşim Hatice hanım ile ile 17 yaşımda evlendim kendisi hayat denen bu çetrefilli yolda her zaman en büyük desteğim can yoldaşım oldu benim, Allah razı olsun kendisinden. Ben bir erkeğin sahip olmak istediği en büyük servete sahibim.
S.Samyeli; 59 Yıllık hayat tecrübenizde kazandığınız en büyük deneyim nedir, bir büyüğümüz olarak bizlere neler tavsiye edersiniz?
 
M.Dağal; Saygı bana göre hatta ki her şeyin başı ve ilk kuralıdır Saygının olduğu yerde sevgi sevginin olduğu yerde de huzur olur her zaman.
 
Zaman zaman insanlar beni aldatsa da ben Yaratılanlara yaratanın hatrına hep saygı duydum ve sevdim . Müzik ve Şiir benin en büyük var geçilmezlerimdendir Müzik ve Şiir sayesinde sizn gibi değerli dostlar kazandım. Ailem ,eşim ,çocuklarım ile mutlu bir hayatımız var ve benim her kahrıma katlanırlar. Hayatın geride kalan bölümünü de idareye bağladık idare edip gidiyoruz. Yeter ki saygı ve sevgilerini kaybetmesin hiç kimse su akıp kendi yolunu kendisi buluyor.
 
S.Samyeli ; Son olarak değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedikleriniz var mı ?
M.Dağal; Sohbetimiz anında başlarını ağrıttımsa özür diliyorum haklarını helal etsinler.
Ömrünün en güzel yıllarını gurbette geçirmiş bir insan olarak Ülkemi ve insanlarını çok seviyorum. Bana kendimi ifade etme fırsatı verdiğiniz için şahsınıza ve AKİSHABER.COM Yönetiminde görev alan tüm şahsiyetlere en derin saygı ve selamlarımı sunar çalışmalarınızda başarılar diler.
Hoş sohbetiniz için çok teşekkür ederim…
Bu hafta sizlere Denizli’mizin en babacan yürekli Sayın Mehmet DAĞAL’ ı tanıtmaya çalıştık.
Bizleri kırmayarak kıymetli zamanından ödün verdiği için AKİS HABER Ailesi olarak çok teşekkür ediyor ve bizlerde kendisine çalışmalarında başarılar temenni ediyoruz.
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat