Tarihin Canlı Tanığı 1200 Yaşındaydı...

Okunma: 2009
Ege - Denizli 5 Eylül 2016 11:02
Videoyu Aç Tarihin Canlı Tanığı 1200 Yaşındaydı...
A
a

Denizli Büyükşehir Belediyesi, M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen 1200 yıllık anıt ağacı yok olmaktan kurtardı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “1200 yıldır tarihe canlı tanıklık etmiş zenginliğimize; doğanın bize sunduğu bu büyük mirasa sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadık” dedi.

http://www.denizli.bel.tr/
Denizli’de yok olmaya yüz tutmuş tarihi yapıları gelecek nesillere aktarmak için birçok çalışma yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak için bu kez farklı bir projeye imza attı. M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen 1200 yıllık anıt ağaç yok olmaktan kurtarıldı. Tavas ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yaşlı bir çınar ağacı olduğu ve yok olma tehlikesi bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçen Denizli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı bölgede incelemede bulundu. Yapılan incelemede, çevre uzunluğu 11 metre olan ağaç gövdesinin ve kök boğazlarının mantarların tahribine uğradığı, yıllarca devam eden bu tahribatlar sonucu büyük kovukların meydana geldiği tespit edildi. Çeşitli zararlıların ölmeye başlayan ağaç dokularına da zarar verdiği ifade edilirken, tedavi edilmemesi durumunda yok olacağı kaydedildi.
 
Gövde yaraları temizlendi
 
Çınarın tedavisinde ilk olarak çürüyen ve kanserli olan dokular kazınarak ağaçtan uzaklaştırıldı. Mantar ilaçlarının tatbik edildiği çalışmada temizlenen kısımlar özel koruyucu maddeler ile kapatıldı. M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen ve 1200 yıldır tarihe canlı tanıklık eden anıt ağaç, yapılan titiz çalışma ve tedavi sonucunda yok olmaktan kurtarıldı. Yeniden doğaya kazandırılan yaşlı ağacın uzun süre daha tarihe tanıklık edeceği ifade edildi.
 
Tarihin canlı tanığı
 
Ağacın yok olmak üzere olduğunu kendilerine bildiren vatandaşlara teşekkür eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bugüne kadar yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi bina ve esere sahip çıktıklarını söyledi. Tarihi değerleri koruma çalışmalarının devam ettiğini ancak anıt ağacın geçmişten gelen canlı bir emanet olduğunu dile getiren Başkan Zolan, “1200 yıldır tarihe canlı tanıklık etmiş zenginliğimize; doğanın bize sunduğu bu büyük mirasa sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadık. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm değerlerimize sahip çıkmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
 
 
http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat