Ürün Etiketlerinde Devrim Gibi Değişiklik

Ekonomi 18 Eylül 2018 12:59
Videoyu Aç Ürün Etiketlerinde Devrim Gibi Değişiklik
A
a

Türkiye'de üretilmiş olan malların etiketlerine, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenip ilan edilecek şekil, logo veya işaretlerin kullanılması zorunlu hale geliyor.

http://www.denizli.bel.tr/
Resmi Gazetenin son saysından Ticaret Bakanlığı'nın "Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i yayınlandı.  Düzenleme ile beraber üretimi Türkiye'de yapılmış olan malların etiketlerinde Bakanlık tarafından belirlenen ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getiriliyor. Etiketin üzerinde, malın satış fiyatının ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de olması gerekli olacak.

Okunabilir, Yeterli Büyüklükte

Bunun yanında, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üstündeki rakamların ve harflerin de okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun bir şekilde ve yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretler ile karışıklığa neden olmayacak biçimde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu hale geldi.

Ayrıca kullanılacak olan etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolay bir şekilde görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açık bir şekilde belli olacak. 

Yönetmeliğin 15 gün sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi.
 
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat