100.Yılında Aziz Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

100.Yılında Aziz Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

Çanakkale, Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişinin adıdır.

A+A-

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Savaşı'nı zaferle taçlandıran günü ve şehitlerimizin aziz hatıralarını hürmetle hatırlarını yaad ediyoruz.

100. seneyi devriyesinde, Çanakkale destanını ve muhterem şehitleri dualarla ve hayranlıkla bir kez daha idrak ederek, Çanakkale'nin Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişi olduğunu ifade ediyoruz.

Hepsinden de önemlisi, imanın, inancın ve milli iffetin gülleye, mermiye ve gelişmiş savaş gemilerine tavizsiz duruşudur. Sömürgeci heveslerin, zulüm ve eziyeti rehber edinen yedi düvelin kıyılarımıza kadar getirdikleri kanlı hesaplar, Türk milletinin fedakârlık ve cesaretle inşa ettiği tabya ve siperlere çarpmış ve sonuçsuz kalmıştır. Çanakkale Zaferi; ayağa kalkan millet iradesinin, bağımsız yaşama dışında hiçbir seçeneği olmayan beşeri kudretin ve kuvvetin somutlaşmış halidir.

Vatan topraklarına göz diken küresel odakların, sayı, malzeme, imkân ve teknolojik üstünlüklerinin millet olma şuuru karşısında çaresiz kaldığı, Türk milletinin her ferdinin yöresi, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun, Çanakkale semalarında yüreklerini buluşturduğu ve birlikte şahadet şerbetini içtiği, beraber hücuma kalktığı, aynı safta dua ettiği, birbirinin umudu olduğu ve vatanın selameti için emek vererek kan döktüğü ve birlikte zafere kavuştuğu bir savaşın adıdır.

Sırtında adeta vatan coğrafyasının yükünü kaldıran Seyyit Onbaşı'nın, Nusret Mayın Gemisi'yle devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı'nın, askerlerine ölmeyi emreden Mustafa Kemal'in ve dönmeyi aklından bile geçirmeyen nice kınalı kuzunun manevi hatırası ve mirası sayesinde bağımsızlığımız korunmuştur.

Çanakkale aynı zamanda milli mücadelenin ilham ve esin kaynağı olarak geleceği aydınlatmış, son yurdumuzun tek dişi kalmış canavarlara asla yem edilmeyeceğini ispatlamıştır.

Bu zafer, insanlık âleminin şahitliğinde, Türk milletinin varlığına ve yaşama hakkına el uzatan alçaklara karşı abideleşen ruhu olup, şeref ve milli onur savunmasının zirvesi olmuştur.

Herkes bilmelidir ki, Türk milletinin Çanakkale menkıbesi gönüllerde yaşadıkça ve bunu sahiplenen vatansever şahsiyetler bulunduğu müddetçe, geçmişte başaramayan yabancı emeller, bugün de maşaları vasıtasıyla kesinlikle hedeflerine ulaşamayacaklardır.

Bu duygularla, '18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100’nci Yıldönümü'nde, tertemiz kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları vatanlaştıran aziz şehitlerimizi minnet duygularımla anıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bağımsızlık ve varlık mücadelemizde üstün ve fedakârca çabası olan muhterem ecdadımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun."

 

ALİ İHSAN ÖZTÜRK

TÜRK SAĞLIK SEN DENİZLİ ŞUBESİ

BAŞKAN YARDIMCISİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.