91 Yaşında Okuma-Yazma Öğrendi

91 Yaşında Okuma-Yazma Öğrendi

Denizli Beyağaç İlçesinde yaşayan Ayşe Tıkım ninenin bir asırlık hayali gerçekleşti.

A+A-

“Okuma yazma öğrenmezsem gözüm arkada kalacak” diyen Beyağaç ilçesi Sazak Köyü (Mahallesi)‘nde okuma yazma bilmeyen Ayşe Tıkım’ın bu isteği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yerine getirildi.

Beyağaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri Ayşe Tıkım ninemizin hayallerini gerçekleştirmek için okuma-yazma kursu açtı. En büyük hayali okuma-yazmayı öğrenmek olan 91 yaşındaki Beyağaçlı Ayşe Tıkım ninemizin bir asırlık hayali gerçekleştirilmiş oldu.

Denizli'de Vali öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde 19 ilçede gerçekleştirilen okuma yazma kurslarına Ayşe Nine gibi 3.109 vatandaşın başvurduğu kurslar devam etmektedir. Denizli'de okuma yazma bilmeyen vatandaş kalmayıncaya kadar bu çalışmalar devam edileceği bildirildi.

Bu güne kadar yetişkinlere yönelik okuma yazma çalışmaları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısı 4.863.414 kişi (% 9,24) iken "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayı 2.784.257 kişiye (% 4,93) düşürülmüştür.

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonu 14 yaş ve üzerindedir. Bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2.462.613’ü (% 4,09) halen okuma yazma bilmemektedir. TUİK verilerine göre ilimizde okuma yazma bilenlerin oranı 98,34 iken, okuma yazma bilmeyenlerin oranı 1,66’dır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.