Ahilik Kültürü Haftası Başladı

Ahilik Kültürü Haftası Başladı

Ahilik Kültürü Haftası kapsamında, Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol ve beraberindekiler, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti.

A+A-

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Ahilik Kültürü Haftası kapsamında Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol ve beraberindekileri kabul etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan'ın eşlik ettiği ziyarette, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Ticaret İl Müdürü Abdullah Hasyıldırım, Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ne bağlı oda başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı. Başkan Zolan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ahilik Kültürü Haftası'nı kutladı. Başkan Zolan, "Atalarımızdan, ecdadımızdan gelen ahilik ruhu, ahilik anlayışını ilelebet sürdürmeyi Allah bizlere nasip etsin. Sizler bu işi göğüslediniz, bu bayrağı siz taşıyorsunuz. Atalarımızın ahilikle ilgili ortaya koyduğu dayanışmaya, işbirliğine, disipline, standarda ve kaliteye baktığımızda otokontrol edilebilen bir sistemin olduğunu görüyoruz. Bunun yanında, manevi değerlerine bağlı, inançlı, komşusuna saygılı, rekabet değil beraber olabilmeyi ortaya koymuş olan büyüklerimizden gelen bir ahilik duruşu var" dedi.

 

"Değerlerimize sımsıkı sahip çıkmamız gerekiyor"

 

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Denizli bugün kendi ayakları üzerinde duruyorsa, kendi ekonomisini kazanıp tüm dünyaya ihracat gerçekleştiriyorsa, Türkiye'nin her iline ürün ulaştırıyorsa ve kardeşlik ruhu varsa bunun temelinde ahilik vardır. Bu ahilik ruhunun filizlenip devam etmesidir. Bu değerlere sımsıkı sahip çıkmamız gerekiyor. İnşallah sizlerle birlikte bunu daha da duyurulur hale getirilmesi ve çocuklarımızın öğrenmesi gerekiyor. Bunun için işbirliği yapacağız. Bu değerlerimizi koruyamazsak sadece maddi dünyada kalırız, değerler boyutundan da çıkarız. Bizim insanımızı insan yapan değerlerden ayrılırsak çok sıkıntılar çekeriz. İnşallah değerlerimizle, kalitemizle beraber bu yürüyüşümüz daim olsun."

Ahilik geleneği yaşatılıyor

 

Denizli'de Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları Bayramyeri Meydanı'nda düzenlendi. Ahilikte en çok önemsenen şed kuşanmanın temsili olarak gerçekleştirildiği ve yılın ahisinin seçildiği tören yoğun ilgi çekti.

 

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları Bayramyeri Meydanı'nda gerçekleştirildi. Törene, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ve Mehter Takımı'nın gösterileriyle başlayan törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Çelikkol, ahilik geleneğinin geçmişten günümüze köprü oluşturan ulu bir çınar olduğunu belirterek, "Bu çınarlar Ahi Evranlarla başlamış, Denizlimizde Ahi Sinanlarla sürmüştür" dedi. Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer ise, "Denizli'de üretimden istihdamdan söz ediyorsak bunda geçmişten aldığımız ahilik kültürünün temelleri yatmaktadır. Denizli esnafı her zaman ürettiği malın en güzelini, en düzgününü ve müşterisi ile ilişkilerde en ahlaklı ve dürüstlüğü sunan anlayış içindedir. Bu anlayışla, aldığımız kültürle dünyanın 174 ülkesine ihracat yapmaktayız" diye konuştu.

 

"Maddi dünyaya ruh veren anlayıştır ahilik"

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan da, Ahilik Kültürü Haftası'nın Denizli ve esnafa güzellikler getirmesini ve geçmiş güzelliklerin hatırlanmasına vesile olmasını diledi. Ahiliğin ticarette sadece para demek olmadığını vurgulayan Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Ahilik maddi anlamda kazanç elde ederken hiçbir kural tanımamak değildir. Bilakis rızkımızı çıkarırken, işimizi en iyi şekilde güler yüzle en kaliteli ürünlerimizi vatandaşımıza sunmaktır. Aynı zamanda esnafımızla dayanışma içinde olmaktır. Maddi dünyaya ruh veren anlayıştır ahilik. Bunu çok önemsiyoruz. Bizlere kadar gelen bu kültür ve dayanışmayı çocuklarımıza aktarmamız gerekiyor. Bu bizim boynumuzun borcudur." Başkan Zolan, "Bizim gurur duyduğumuz atalarımız var, ecdadımız var. En büyük zenginliğimiz de budur. Utanılacak hiçbir geçmişimiz yok, inancımızla, değerimizle, kültürümüzle, her yönüyle gurur duyduğumuz bir değerler topluluğu var" dedi.

 

Yılın ahisi seçildi

 

Konuşmaların ardından ahilikte en çok önemsenen şed kuşanma töreni gerçekleştirildi. Temsili olarak gerçekleştirilen şed kuşanma törenin ardından yılın ahisi seçildi. Vali Kocatepe, Başkan Zolan ve beraberindekiler Terzi Osman Eren'e yılın ahisi ödülünü verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.