''Baraja Ve Milletvekili Yeminine Karşıyım''

''Baraja Ve Milletvekili Yeminine Karşıyım''

Bakan Zeybekci: Baraja Ve Milletvekili Yeminine Karşıyım

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kazı çalışmalarını Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin finanse ettiği antik Laodikya kentinin Kazı Evi'nde, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerle kahvaltı yaptı. Genel ekonomik durum değerlendirmesi yapan ve ekonomi muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, Anadolu'nun tüm şehirleriyle bakıldığında Türkiye'nin zenginlikleriyle patlamamış bir yanardağ olduğunu söyledi. Zeybekci, "Bu enerjideki en önemli kaynağımız da insan. Bundan sonra Türkiye çok başka bir noktaya gelecek. İlk defa yatırımcımız dünyaya açılmaya gücünü keşfetmeye başladı. Dün itibariyle Başbakanlık genelgesi yayımlandı. Turkish Discovery Potancial yani Türkçe'ye çevirirsek Türkiye gücünü keşfet sloganı ve logosunun Türkiye'deki tüm kurum ve kuruluşlarda kullanmasıyla ilgili genelge dün yayımlandı" dedi.

'TÜRKİYE'Yİ SIRÇA SARAYLARDAN ÖLÇÜMLEMEYİN'

Türkiye'nin gücünün alanda ölçümlenmesi gerektiğini söyleyen Zeybekci, "Türkiye'nin 171 milyar dolara gelmiş olan ihracatının 500 milyar dolara gitmesiyle ve turizmde 40 milyon ziyaretçiden 100 milyona çıkmasıyla ilgili tereddütü olanlar bu ülkeye biraz daha dikkatli baksınlar. Tanısınlar bu ülkeyi. Kendi sırça saraylarından bu ülkeyi keşfetmeye tahmin etmeye ölçümlemeye çalışırlarsa bu ülkeye büyük haksızlık yapmış, hata yapmış olurlar. Bu ülke şu ana kadar geldiği noktaya edilgen ekonomi olarak geldi, başkalarının yönetiminde geldi. Bu noktaya fason ve edilgen bir ekonomi olarak gelen bu ülke etken bir ülke olacak. Başbakanımızın açıkladığı 25 dönüşüm programı, 1200 eylem planıyla maksimum üç yıl içinde ekonomide çok önemli dönüşümler yaşayacaktır" dedi.

'HESAP VERME ZORUNLULUĞU OLMAYANLAR SİYASİ İRADEYE SALDIRIYOR'

TÜSİAD'ın enflasyonla ilgili eleştirileri konusundaki görüşü sorulan Bakan Zeybekci, "TÜSİAD, ülkemizin sanayisinde, ekonomisinde, ihracatında önemli katkısı olan şirketlerimizin olduğu bir kuruluştur. Birlik beraberlik örgütüdür. Öyle bir şey söylemem ama Türkiye'nin potansiyelini keşfet dediğimiz şey varsa İstanbul'da, Ankara'da oturarak olmuyor. Yerinde ve alana girerek oluyor. Bir de şu olmalı, hiç kimse bir diğerini ötekileştirmemeli. Göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı, bunlar ne bilir, diğerleri diye bir psikoloji içinde olmamamız lazım. Bizi birleştiren Türkiye şemsiyesi. Bu Türkiye şemsiyesi altında herkes ülkenin menfaatleri için elinden gelen gayretleri samimiyetle göstermeli. Ötekileştirici eleştiriler olduğu zaman bazı tepkilerin olması doğal hale geliyor. Halka karşı siyaseten hesap verme zorunluluğu olmayanların siyasi iradeye hükümetlere haksız yere saldırmaları iyi değil, hoş bir şey değil. Şık olarak karşılamıyorum. Enflasyon bozulan Türkiye'deki yapının sonucudur. Oradaki kasıt sadece ekonomik yapı ise ayrı konuşmak lazım, yapı derken çok geniş bir yapı derseniz o bozuk yapının bir parçası olduğunu unutmasın hiç kimse. Enflasyon Türkiye'nin bir problemidir. Birazcık Türkiye enflasyonla ilgili çok yapısal hatalar yapmıştır" diye konuştu.

'TÜRKİYE İÇİN CARİ AÇIK BİTMİŞTİR NOKTASINDAYIZ'

Türkiye'nin cari açık rakamlarını sağlıklı bir şekilde anlatamadıklarını söyleyen Zeybekci, cari açığın yüzde 5.7 olmasına rağmen finansman ihtiyacı duyan cari açığın yüzde 4.6 olduğunu belirtti. Bakan Zeybekci, "Yüzde 4.6 cari açık Türkiye için endişe edilecek bir cari açık değildir. Hatta yok diyebileceğimiz bir cari açıktır. Ocak ve şubat cari açık rakamlarımıza baktığımızda cari açığımızın 2014 yılında yüzde 4'ler seviyesine geldiğini göreceğiz. Yüzde 4 sevilerindeki fiili cari açık yurtdışı finansman ihtiyacı duyan cari açığa dönüştüğü zaman yüzde 3.2'lere geldiğini göreceğiz. Bu Türkiye için artık cari açık problemi bitmiştir denebilecek bir noktadır. Türkiye gibi yüzde 5 seviyesinde büyümek zorunda olan bir ülke, her sene 1 milyon 750 bin insanına yeni iş bulmak zorunda olan bir ülkenin nabzının, ateşinin biraz yüksek olması normaldir" diye konuştu.

Zeybekci, İran ve Rusya ile ticareti kendi ülke para birimleriyle yapmak istediklerine de dikkati çekip, "Rusya ile 32 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bizim için önemli pazarlardan biri. Rusya ile ticaretimizde TL'nin ve rublenin kullanılmasını istiyoruz. Bunu formüle etmek istiyoruz" dedi.

'KURLARA DOKUNMAMAK LAZIM'

Ekonomi yönetiminde bakanlık sayısının fazla olduğunu, ekonominin iki koldan yönetilmesi gerektiğini belirten Zeybekci, "Bakanlık sayısının çok olmasının bürokrasi anlamında negatif katkıda bulunduğuna inanıyorum. Kaldı ki ekonomik yapımızın yönetiminin bir mali ve finansal bölüm, iki reel ekonomik bölüm diye iki yapı altında toplanmasının faydalı olacağına inanıyorum. Bu demek değil ki hükümetin böyle bir çalışması, kararı var" dedi. Kurlara da değinen Zeybekci, "Hep söyledim bunu. 2014'de de söyledim, 2014 Ocak'ta 2.39 olduğunda da 'Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Piyasa kendi dengesini bulacaktır. Bizden kaynaklanmayan bu dalgalanmada birileri ne oluyor Türkiye'de ekonomik kriz filan diye ortaya çıktıklarında dokunmamak lazım' dedim. Her kim ki bunu speküle ediyor, manipüle ediyor, bu onların elini yakacaktır diye o gün de söyledim bunu. Ben aynı görüşteyim hala" değerlendirmesini yaptı.

'BARAJ TOPTAN KALKMALI, MİLLETVEKİLİ YEMİNİNE KARŞIYIM'

Seçim barajını karşı olduğunu, siyasi yapının değişmesi gerektiğini belirten Zeybekci, "Biliyorum genel kanaat de bizim partimizin de kanaati böyle. Baraj olmamalı. Bu yüzde 10 baraj meselesine kökten karşıyım. Bu siyasi sistemin bu haline karşıyız. Parlamenter yapının bu halinin ürettiği şeyler bunlar. İlk milletvekili olduğumda, 'Bu yemine karşıyım' demiştim. Ne idüğü belirsiz metinle böyle uzun uzun şeyler. Ne idüğü belirsiz derken içeriğine demiyorum. Şunu demesi lazım bir milletvekilinin, 'Vatanıma, milletime ve bayrağıma ihanet etmeyeceğime ant içerim.' Anayasa üzerine yemin ediyoruz, o anayasayı değiştirmeye kalkıyoruz. Böyle şey olur mu? Standart bir cümlelik bir yemin. Herkes de dilediği şekilde bence yeminlerine kişisel katkı verecekse tabi ki başka şekilde manipüle etmeden metin olabilir. Barajı toplam siyasi devlet sisteminin içinde tekrar yorumlanması, tek başına barajı Türkiye'de yüzde 2'ye, gerekirse sıfıra indirebiliriz. Bunların hepsini bir an önce yapmamız gerekiyor. Türkiye sistemi bence tartışmalı" dedi.

'CHP'NİN VAADİ AKIL DIŞI'

CHP'nin emeklilere çift maaş ikramiye vaadini 'Akıl dışı' olarak değerlendiren Zeybekci, "Akıl dahilinde olmak kaydıyla muhalefetle siyaset yapmaktan, onlarla yarıştan zevk duyarız. Ahlak dışı olduğu gibi akıl dışı da aynı kategoriye girer. Önceden de 'Mazotu 1 TL yapacağız. 2 araba vereceğiz' derlerdi. Bunu diyenleri vatandaşımız ciddiye almadı. Bu rakamlar cevaplamaya bile değmez. Sadece muhalefetin bu vaadinin maliyeti 40 milyar dolar olduğunu varsayarsak Allah muhalefet partisinin ekonomistlerine kolaylık versin. Sorulara nasıl muhatap olacaklar, mızrağı çuvala nasıl sığdıracaklar merak ediyorum "diye konuştu.

'BİRKAÇ SOYSUZ HARİÇ HERKES BARIŞ İSTİYOR'

Ağrı'da askerlere yönelik silahlı saldırıyı lanetlediğini dile getiren Bakan Zeybekci, "Ağrı'da yaşanan olay çok üzücü bir olay. Gönül istiyor ki bu coğrafyada sadece kardeşlik olsun. Bütün hedefimiz de zaten bu. Türkiye'deki 78 milyon insan birkaç soysuz hariç herkes barış, huzur istiyor. Risk varsa rızık var diyenler böyle ortamlar istiyor. Bugüne kadar aldıkları oyları tehditle alanlar, bizzat yaşadığım ortamda, karı koca öğretmeni seçimden bir gece önce tehdit edenler, demokratik, barış ortamında onlara varlık, hayat olmadığını gördüler. Ağrı'daki saldırıyla gerçek yüzlerine gösterdiler. Yine tehdit ederek ortaya başka bir şey koymaya çalışıyorlar. Bu onların yokoluş dönemlerinde var olmak adına yaptıkları bir şey. Lanetliyorum. Bu millet bunları döktükleri kanda boğacaktır" dedi.

Zeybekci, daha sonra gazeticilere Laodikya Antik Kenti'ni gezdirdi. Türkiye'de ilk kez işletimi bir belediyeye verilen antik kentteki çalışmalar hakkında Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Celal Şimşek yürütülen çalışmaları anlattı. Zeybekci, ekonomi muhabirleriyle birlikte selfie de çektirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.