Barolar Çocuk Hakları İçin Konuştu!

Barolar Çocuk Hakları İçin Konuştu!

BAROLAR ARASI ÇOCUK HAKLARI İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE BAROLAR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

A+A-

Son yıllarda ülkemizde ne yazık ki çocuğa karşı şiddetin ve çocuk istismarı olaylarının hızla arttığı bir gerçektir. Bu durumun güncel örneği de kamuoyunda yankı uyandırdığı üzere ahlaki ve vicdanı çöküntüye sebep olmuş, Elazığ İli Karakoçan ilçesine bağlı köyde meydana gelen ve hepimizi derinden sarsan ancak ve ancak vahşet olarak nitelendirebilecek çocuğun cinsel istismarı olayıdır.

Olay ile ilgili savcılıkta soruşturma başlatılmış; savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin kabulü ile Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış ve davanın ilk celsesi 26/05/2015 tarihinde görülmüştür. Cinsel istismara uğramış mağdur çocuk, koruma altındadır. İstismar olayını gerçekleştirdiği iddia edilen mağdur çocuğun ailesi ile birlikte yaşları 14 ile 65 arasında değişen çok sayıda suça sürüklenen çocuk ve sanık yargılanmaktadır. Önemle belirtmek gereklidir ki sanıkların ve suça sürüklenen çocukların dışında da bu olaya sessiz kalan, göz yuman her birey, vicdani ve ahlaki değerlerini kaybetmiş olmanın yanında olaya sessiz kalarak yasal anlamda sorumlu hale gelmişlerdir.

Şiddetin her türlüsüne maruz kalan çocukların yanında olacağımız ve çocuk ihmal ve istismarı konusunda hassasiyetimiz baromuzca defaten vurgulanmıştır. Dolayısı ile duruşmanın ilk celsesinde Elazığ Barosu Başkanlığı olarak davanın takipçisi olmak adına müdahillik talebinde bulunmuştur.

Elazığ Barosu ile birlikte olan, Ankara Barosu, Adana Barosu, Aydın Barosu,  Bartın Barosu, Bitlis Barosu, Bursa Barosu, Denizli Barosu,   Diyarbakır Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Giresun Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu,  Manisa Barosu, Mersin Barosu, Sakarya Barosu, Sinop Barosu,  Sivas Barosu, Şırnak Barosu, Tunceli Barosu olarak söz konusu cinsel istismar olayında davanın takipçisi olacağız.

Tüm barolar; ülkemizde çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının güvence altına alınması, çocuğun haklarının korunması sırasında insan haklarına dayalı, adil, etkili ve süratli bir usul izlenmesi, soruşturma ve kovuşturma sürecinde çocuğun durumuna uygun özel ihtimam gösterilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca barolar olarak; Çocuk Koruma Kanunu ve Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile güvence altına alınan koruma, yaşatma, geliştirme ve katılım şeklindeki temel ilkeler ile çocuğun yüksek yararı ve her konuda çocuğun ayrıcalıklı yararının gözetilmesi ilkelerinin dikkate alınarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının gözetilmesini sağlamak adına her türlü gerekliliği yerine getirmek için çalışmalarını sürdüreceklerdir.

Tüm barolar tek yürek olup ciddi olarak ihlal edilen çocukların yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkını koruyacak ve gözetecektir. Elazığ’da yaşanan çocuğun cinsel istismarı olayını şiddetle kınar; Elazığ Barosu ve aşağıda adı belirtilen baroların Çocuk Hakları Merkez/ Komisyonu olarak davayı takip edeceğimizi, çocukların daha iyi yaşam şartlarında yaşamaları ve çocukların geleceğinin güvencesini sağlamak adına üzerime düşeni yapacağımızı ve bunu kamuoyu ile birlikte gerçekleştireceğimizi duyururuz.

 

ANKARA  BAROSU                               ADANA BAROSU        

AYDIN  BAROSU                                    BARTIN BAROSU

BİTLİS  BAROSU                                    BURSA BAROSU

DENİZLİ  BAROSU                                 DİYARBAKIR BAROSU

ELAZIĞ BAROSU                                   ESKİŞEHİR BAROSU

GAZİANTEP BAROSU                          GİRESUN BAROSU

İSTANBUL BAROSU                             İZMİR BAROSU

MANİSA BAROSU                                 MERSİN BAROSU

SAKARYA BAROSU                             SİVAS BAROSU

SİNOP BAROSU                                     ŞIRNAK BAROSU

TUNCELİ BAROSU

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.