Başkan Memişoğlu’ndan Gıda Sektörüne Müjde

Başkan Memişoğlu’ndan Gıda Sektörüne Müjde

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 9. Şehri olan Denizli; ev tekstilinden makineye, mermerden kabloya kadar 3 bin civarında ürünün ihracatını yapıyor.

A+A-

Şehrin önemli ihracat kalemlerinden biri de kuruyemiş. 2019 yılında 42 milyon USD değerinde kuruyemiş ihracatına imza atan Denizli’de leblebi ve ay çekirdeği sektörün önemli ürünlerinden. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 50’nin üzerinde ülkeye kuruyemiş ihracatı yaptıklarını söyleyerek leblebi ihracatında Türkiye 1.’si, ay çekirdeği ihracatında ise Türkiye 3.sü olduklarını belirtti.

Leblebide Hem Mutfakta Hem de İhracatta Öncüyüz

 2019 yılında Denizli’den yapılan leblebi ihracatının 5,8 milyon USD olduğunu söyleyen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, bu değerle Türkiye’nin toplam leblebi ihracatından Denizli olarak yüzde 45 pay aldıklarını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Denizli leblebisi uzun yıllardan bu yana ilimizde üretilen, özel bir kavurma işleminden geçirilerek usta eller tarafından lezzetini ve altın sarısı rengini yakalayan bir ürün. Önceki dönemlerde iç pazarda önemli bir yeri olan Denizli leblebisinin artık ihracatta da söz sahibi olduğunu görüyoruz.

 Türkiye’nin 12,9 milyon USD’lik leblebi ihracatının 5,8 milyon USD’lik kısmı Denizli’den yapılıyor. Ulaştığımız bu ihracat rakamıyla ülkemizin en çok ihracat yapan şehri konumundayız ve Denizli leblebisini yaklaşık 40 ülkenin beğenisine sunuyoruz. Bilindiği gibi Denizli, ülkemizin leblebi üretiminin büyük bölümünü tek başına yapıyor. İhracatımızdaki başarıyı da göz önünde bulundurduğumuzda, leblebide işin sadece mutfak kısmında değil, ihracat kısmında da öncü olduğumuzu söyleyebiliriz.”

Ay Çekirdeği İhracatında Dikkat Çeken Artış

 Ay çekirdeği ihracatına ilişkin veriler de paylaşan Başkan Memişoğlu, Denizli’den yaklaşık 30 ülkeye ay çekirdeği ihracatı yapıldığını ifade ederek, “2018 yılında 13,3 milyon USD olan ay çekirdeği ihracatımız, 2019 yılında 21,4 milyon USD’ye ulaştı. Artış oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu görüyoruz. Denizli’nin 42 milyon USD’lik toplam kuruyemiş ihracatının yarısından fazlasını ay çekirdeği oluşturuyor.” dedi.

Bir Müjde de Gıda Sektörüne

Geçtiğimiz günlerde mermer ve doğal taş firmalarına yönelik olarak düzenlenecek Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesinin müjdesini veren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’ndan bir müjde de Denizli gıda sektörüne geldi.

DENİB tarafından 2015-2020 yılları arasında Denizli Gıda Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesinin yürütüldüğünü belirten Başkan Memişoğlu şunları söyledi:

“Kuruyemiş, yaş meyve-sebze, aromatik bitkiler, mantar, bitki yağları, su ürünleri, süt ürünleri, kuru meyve, tahin, şekerleme, hububat gibi gıda sektörünün alt kollarına ait üreticilerin yer aldığı ilk projemizi geçtiğimiz aylarda sonlandırdık. Projede yer alan ihracatçı firmalarımızla Moskova’da, Abu Dabi’de, Barcelona’da, Paris’te, Dubai’de ve Seul’de çeşitli etkinliklere katılım sağladık.

Yürütülen ilk projemize ilişkin geri bildirimler oldukça olumluydu. Bu durumun ışığında geçtiğimiz günlerde yeni projemizle ilgili duyuruya çıktık ve başvuruları ay sonuna kadar almaya devam edeceğiz. Katılımcı firmaların ortak hedef pazarlarında ticaret ve alım heyeti faaliyetleri düzenleyerek ihracatımıza katkı sağlamayı planlıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.