Bu Çılgın Projeden Vazgeçin!

Bu Çılgın Projeden Vazgeçin!

Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak çocuk istismarcılarına af yapılacağını söyleyerek bu adımı “Çılgın Proje” olarak nitelendirdi. Oymak bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

A+A-

Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Kadın Platformu'nun da imzacı olduğu çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı "Şiddet yasasını karalamaktan kadınların kazanılmış haklarının korunması" konusunda açıklamalar yapan Oymak açıklamasında “Kulislere yansıdığı kadarıyla çocuk istismarcılarına af girişimi TBMM’nin Ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmıştır. Ancak 2016'da bu maddeye ilişkin değişiklik önergesi Meclis gündemine bir gece yarısı getirildiği için, TBMM'nin açık olduğu 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bizlerin tedirginliği sürecek. Ancak bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı; bir daha asla gündeme gelmemek üzere siyasetin, kamuoyunun ve meclisin gündeminden tamamen çıkartılmalıdır” dedi.

 

“CİNSEL İSTİSMARCILAR KENDİNİ ÖZGÜR HİSSEDİYOR”

Oymak bu af söylentileri devam ettiği sürece TCK'daki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Türk Medeni Kanunu'nda 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemelerin kâğıt üzerinde kaldığını, uygulanmadığını, uygulanamadığını belirtti. Gençlerin, ailelerin bu yasalar yokmuş gibi yaşamaya devam ettiğini söyleyen Oymak “Çocuk cinsel istismarcıları sıfır yaşından başlayarak kız çocuklarının cinsel istismarı ve cinsel sömürüsü konusunda kendilerini özgür hissediyor. İşledikleri suçtan mahkum olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikah yaptırmayı ve çıkacak bir af ile o kız çocuğuna beş yıl süreyle tecavüze devam etmeyi düşünebiliyorlar.


“DÜĞÜN ADI ALTINDA TECAVÜZ”

Yargı mensupları da bu gündemden etkileniyor, sadece ailelerin "Onlar birbirini seviyor, evlendireceğiz" benzeri beyanlara dayanarak, 12-13 yaşındaki kız çocuklarının cinsel istismar davalarında bile beraat kararları verilebiliyorlar. Kamuoyu algısı üzerinde oluşturulan etki sonucu, çocuk cinsel istismar, çocuk yaşta evlendirmeler konusundan ya da "düğün adı altındaki tecavüz törenlerinden haberdar ya da bunlara tanık olanların ihbar etmesinin önüne geçilmiş oluyor.” İfadelerini kullandı.

Beraat kararlarının çocuk yaşta evlendirmelerin devam etmesine, çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden olduğunu söyleyen Oymak “Böylece yürürlükteki Türk Ceza Kanunu ve Türk Medeni Kanunu parça parça yürürlükten kalkıyor, kadınların ve kız çocuklarının aleyhine işleyen fili bir hukuk sistemi yaratılıyor. Bu nedenle, çocuk cinsel istismarcılarına af girişimlerini ertelemenizi değil; bu niyetinizden derhal ve tamamen vazgeçmenizi ve bunu kamuoyuna ilan etmenizi bekliyoruz” dedi.

“MARJİNAL GRUPLAR KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

“Özellikle TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Birkaç marjinal grup tarafından yürütülmesine rağmen, Türkiye'de bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi, ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanmaktadır” ifadeleri ile yasaların uygulanmayışından yakınan Oymak “Numan Kurtulmuş'un son açıklaması da taraf olan ülke sayısının her geçen gün arttığı şiddete karşı bu çok önemli sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine, yeni ve güncel "talimat" niteliği taşımaktadır. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleri teşvik etmek; şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kırmak gibi olumsuz sonuçları olacaktır” ifadelerini kullanarak bu Kurtulmuş’un söylemlerini eleştirdi.

Kadın Platformu'nu oluşturan 237 kadın örgütü olarak çocuk cinsel istismarı affına karşı Oymak Şu talepleri sıraladı:

-Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin;

-İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasayı uygulayın;

-Çocuk istismarcılarına af çıkarmak, adındaki İstanbul kelimesi kadar "yerli ve milli ama bir o kadar da evrensel bir sözleşmeden Türkiye'nin imzasını çekmek gibi; kadına karşı şiddetle mücadeleden vazgeçildiğinin ilanı anlamına gelecek, toplum vicdanını yaralayacak çılgın projelerden derhal vazgeçin diyoruz.

-Kadınlar ve çocuklarla ilgili konuların toplumsal ve siyasal tarafı, kadınların ve çocukların hakları için yıllardır mücadele eden kadın örgütleridir. Kadın örgütleri, birlikte kararlaştırılmayan, kadın haklarında gerileme anlamına gelecek her bir adıma sonuna kadar karşı çıkacaktır.

-Çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.