Bulunan Lahitteki İskeletler Tarihe Işık Tutacak

Bulunan Lahitteki İskeletler Tarihe Işık Tutacak

Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı

A+A-

Denizli'de bir kum ocağındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış bir çifte ait olduğu sanılan iki iskelet bulundu Buldan ilçesinde Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen bulunan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış karı kocaya ait olduğu tahmin edilen iki iskeletin yer aldığı bildirildi.

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, lahdin yer aldığı kum ocağında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, kum ocağında yapılan çalışma sırasında antik mezarın üst kapağının kepçeye takıldığını, ocaktaki yetkililerin duyarlı davranarak kendilerine konuyu ilettiklerini söyledi. Denizli Müzesi Müdürlüğü ile yaptıkları çalışmada antik mezarı gün ışığına çıkardıklarını ifade eden Duman, lahit üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında antik mezarın MS 2-3. yüzyıllara ait olabileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Duman, lahitteki betimlemelerde Zeus'un habercisi "Hermes", kendi güzelliğine tutkusu nedeniyle tanrıların cezalandırdığı "Narkissos", bir kahraman figürü ile Herakles (Herkül) ve ölümün vücut bulmuş hali "Thanatos" tasvirlerinin yer aldığını anlattı. Duman, "Lahtin içinde iki kişi yatıyor, muhtemelen o kahraman (lahitteki erkek figürü) kendisi, yanındaki de karısı" dedi. İskeletlerin 1,65 boylarında ve 60 kilogram civarında olduklarını söyleyen Duman, lahitteki kişilerin o dönemdeki salgın hastalıklar nedeniyle ölmüş olabileceklerini anlattı.- "Bulunan eser, geçmişle ilgili önemli bilgiler sunacaktır"Vali Şükrü Kocatepe de geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Denizli'de bulunan tarihi kalıntıların, kente ayrı bir zenginlik kattığını söyledi.Kocatepe, Hierapolis ve Laodikya antik kentlerinin yanı sıra Tripolis Antik Kenti'nin de önemli bir kültür merkezi olduğunu, bulunan eserin geçmiş ile ilgili önemli bilgileri bilim dünyasına sunacağına inandığını sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.