Bunu Yaparsanız Devlet Size 18 TL Verecek

Bunu Yaparsanız Devlet Size 18 TL Verecek

23.04.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna göre, üçüncü çocuğa destek tutarı 18 TL oldu.

A+A-

Cumhuriyet Gazetesi'nden Yayha Arıkan bugünkü köşe yazısında 3 çocuklu asgari ücretli için 18 TL farklı asgari geçim indirimi konusuna değindi. İşte Arıkan'ın köşe yazısı: Üç çocuk desteğini ve teşvikini duymayanımız kalmamıştır sanırım. Son dönemde ailelerden en çok istenen şey üçüncü çocuk sahibi olmalarıydı. Türkiye'de ekonomik anlamda yaşanılan sıkıntıların çözümü için herhangi bir çözüm ya da talep dile getirilmezken bu konuda somut adımlar şimdiden atılmaya başlandı. Bunlardan biri de üçüncü çocuk sahibi ücretliler için uygulanacak vergi desteği. 23.04.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6645 sayılı kanun ile Gelir Vergisi Kanunu'nun 32. maddesinin ikinci fıkrası değiştirilerek üçüncü çocuk için uygulanan asgari geçim indirimi tutarında artış yapıldı. Buna göre, değişiklik öncesi üçüncü çocuk için asgari geçim indirimi tutarı, asgari ücretin yıllık brüt tutarının yüzde 5'i oranında iken, yeni düzenlemeyle bu oran yüzde 10 olarak belirlendi.

 

FARK SADECE 18.02 TL

 

Bu değişiklik 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Yani mayıs ayı ücretlerinin bordroları düzenlenirken bu oranlar esas alınacak. Bu değişiklik sonrası uygulanacak asgari geçim indirimi tutarları şöyle oldu. Nisan ayında, evli olup eşi çalışmayan 3 çocuklu ücretliler için uygulanan indirim tutarı 135.17 TL idi. Fark, yani üçüncü çocuğa destek tutarı 18.02 TL. Sizce yeterli mi? Yeterli değil!

 

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN, BÖLGE BÖLGE OY DAĞILIMI

Asgari ücretin tutarının ve vergisinin yoğun olarak tartışıldığı bu seçim döneminde, üç çocuklu ücretliye sağlanan destek tutarı aylık 18.02 TL. Israrla konu edilen "üç çocuk" talebine karşılık sağlanan tutarlara bakınca hiç de yeterli olmadığını görüyoruz. Öyleyse, hayatın her alanında işsizliğin giderek arttığı, cari açığın büyüdüğü, faizlerin yükseldiği bir dönem yaşanırken geçinme derdi yaşayan yurttaşlardan hiç de ekonomik olmayan bir talepte bulunmak ve kanunlarda değişiklik yapmak ne kadar doğru! Geçen haftalarda bu köşede, asgari ücretlilerden alınan gelir vergisinin kaldırılabileceği yönünde görüşlerimizi ifade etmiştik. Bu verginin kaldırılması, bu tür küçük desteklerle oyalanmamamızı da sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.