Çevre Mühendisleri Uyardı,Denizli'nin Havası Kirli'

Çevre Mühendisleri Uyardı,Denizli'nin Havası Kirli'

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu'ndan, Denizli'de hava kirliliği uyarısı

A+A-

ÇEVRE Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Denizli'de hava kirliliğinin AB değerlerine göre 4 kat fazla olmasına rağmen yöneticilerin üç maymunu oynadığını söyledi. Bozoğlu, "Kentin yöneticileri, halkın sağlığını korumakla görevli kişiler hala herhangi bir açıklama yapmadığı gibi, bir önlem planı da açıklamıyor" dedi. 


Denizli Basın Merkezi'nde toplantı düzenleyen Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, kentte aylardır süren hava kirliliğine dair Belediye, Valilik, İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün anlaşılmaz bir şekilde sessizliğini koruduğunu, geçen 11 Ocak'ta havadaki partikül madde oranın 208 mikrogram/metreküpe çıktığını, bu değerin Avrupa Birliğinin sınır değeri olan 50 mikrogram metreküpün 4 katı olduğunu söyledi. 


Bozoğlu, kentin yöneticilerinin, halkın sağlığını korumakla görevli kişilerin hala herhangi bir açıklama yapmadığını ve önlem planı da açıklamadığını belirtip, "Denizli'deki kirlilik verileri incelendiğinde büyük bir tehlike yaşadığı açıkça görülüyor. Denizli'de ciddi bir kirlilik problemi olmasına rağmen, sadece partikül madde 10 ve kükürtdioksit (SO2) kirleticileri ölçülüyor. Azot oksitler, kurşun, ozon ve karbon monoksit gibi kirletici ve halk sağlığını tehdit eden, AB mevzuatında ölçülmesi zorunlu olan kirleticiler ölçülmüyor. Bu büyük bir eksikliktir. Şu anda Denizli'de bu kirleticilerin değerleri, halkın ne soluduğu, ciğerlerine hangi maddelerin gittiği bilinmiyor. Bu kirleticilerin toplumca mücadele ettiğimiz uyuşturucudan da sigaradan daha tehlikeli olduğu unutulmamalı. Bir tarafta saray inşatlarına, şatafatlı açılışlara para harcanırken diğer tarafta hava kirliliğini ölçecek cihazlara para harcamamak halkın sağlığının dert edilmediğinin, kamu yararı gözetilmediğinin göstergesi" dedi. 


"DENİZLİLİLER KANSER RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA"


Partikül maddeler civa, kurşun, kadmiyum gibi ağır metaller ile kanserojen kimyasalları bünyelerinde bulundurduğunu ifade eden Bozoğlu, "Bu zehirli ve kanser yapıcı kimyasallar, nemle birleşerek aside dönüşüyor. Kurum, uçucu kül, benzin ve dizel araç egzoz partikülleri gibi kanser yapıcı maddeler içerdiğinden bunların uzun süre solunması kansere sebep oluyor. Bu partikül madde kirleticisi Denizli'de en büyük problem. Akciğer hastalıklarının tamamı Denizlililer'in kaderi haline getirildi" diye konuştu. 


"İL MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNİ YAPMIYOR, TEMİZ HAVA EYLEM PLANI YOK"


Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın mevzuatına göre, her ildeki Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün 2014 - 2019 yıllarını kapsayan temiz hava eylem planını oluşturmak zorunda olduğunu belirtip, şöyle devam etti:


"Bu planla da kirlilik nedenleri belirlenerek ve çözüm üretilebiliyor. Denizli'de uzun süredir yaşanan hava kirliliği sorunu herkes tarafından bilinmesine rağmen il müdürlüğü temiz hava eylem planını hazırlamamıştır. 2015 yılına gelmişken 2014 - 2019 yıllarını kapsayacak planın çıkmamış olması kabul edilemez. Denizli Valiliği görevini yerine getirmiyor. Halk sağlığı müdürlüğü herhangi bir çalışma yapmıyor. Salon toplantılarında basına poz veren yöneticiler, halk sağlığını tehdit eden bu somut soruna dair çözüm üretmiyor. Halk sağlığı risk altındayken, bu soruna çözüm üretmesi gereken Sayın Bakan İdris Güllüce, TMMOB'a bağlı odalarla uğraşıyor. Kendisini kirlilik yaşanan bölgeleri ziyaret etmeye, görevi olan Çevre Bakanlığı'nı icra etmeye davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.