Çin Köpeği: "Uygurlar Türk Değil"

Çin Köpeği: "Uygurlar Türk Değil"

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin Çırağan’da milletvekilleri, bürokratlar, gazeteci ve akademisyenlerin de olduğu resepsiyonda Uygur Türklerinin aslında Türk olmadığını iddia eden broşürler dağıttığı belirtildi.

A+A-

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Çırağan Sarayında, milletvekilleri, bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşları, gazeteci ve akademisyenlerin de bulunduğu bir resepsiyon düzenledi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk,  resepsiyonda dağıtılan "Xinjiang'da Kültürün Korunması ve Geliştirilmesi" adlı kitapçığı paylaştı.

Paylaşılan kitapçıkta Uygur Türklerinin aslında Türk olmadığı, Doğu Türkistan’ın tarihte de Çin vatanı diye yazılmış olduğu görüldü. Kitapçıkta geçen cümlelerde şu ifadeler yer aldı;

"Uygur etnik grubu uzun bir göç ve etnik bütünleşme süreci sonunda oluşmuştur; Türklerin torunları değillerdir. Uygurların asıl ataları Sui ve Tang Hanedanları sırasında Moğol Yaylasında yaşayan Ouigour halkıdır.

Song Hanedanı'nda (960-1279), Batı Bölgelerinin yerel rejimleri merkezî yetkililere haraç ödedi. Rejimlerden biri olan Gaochang Uygur Krallığının Kralı, Song Hanedanını "Amca" olarak onurlandırdı ve kendisini Batı Bölgelerinde “Yeğeni" olarak adlandırken Karahan Krallığı Song Hanedanına haraç ödemek için birçok kez elçileri gönderdi."

Koncuk, sosyal medya hesabından, kitapçığa kimsenin itiraz etmediğini belirtti.

İsmail Koncuk, Twitter'dan yaptığı açıklamada broşürlere tepki göstererek, "Çin'in Ankara Büyükelçiliği’nin Çırağan’daki resepsiyonuna kimler katıldı bilmiyorum. Basında şu fotoğraf kullanılmış.”Uygurlar Türk değil” gibi içinde bir çok yalan olan broşürü kimse okumadı mı, okuduysa Uygur Türküne yapılan bu soysuzluğu sineye mi çekti? Açıklama bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum