''Damla Artık Ağlamayacak''

''Damla Artık Ağlamayacak''

DENİZLİ'de kasları gelişmediği için yürüyemeyen ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Damla Özyurt'un gözyaşlarına Türkiye kayıtsız kalmadı.

A+A-

DENİZLİ'de kasları gelişmediği için yürüyemeyen ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Damla Özyurt'un gözyaşlarına Türkiye kayıtsız kalmadı. Damla'nın ailesine yardım yağarken, İstanbul'dan isminin açıklanmasını istemeyen bir avukat, 12 bin lira olan ameliyat masraflarını karşılayacağını bildirip, yardımcısını gönderdi. Ameliyet sonrası fizik tedavi için gerekli paranın da toplandığını belirten anne Rabia Özyurt, bunun yeterli olduğunu belirtip, başka ihtiyacı olan kişilere yardımda bulunulmasını istedi.

 

Adalet Mahallesi'ndeki Fatih İlkokulu 3'üncü Sınıf Öğrencisi Damla Özyurt, prematüre olarak dünyaya geldiği için 2 ayı aşkın bir süre kuvözde kaldı. Bu süre içinde beyin felci (serebral palsi) geçiren Damla'nın kasları yeteri kadar gelişemedi. Yüzde 86 engelli olan Damla, 8 yıl boyunca fizik tedavi gördü ancak kasları gelişmediği için yaşıtları gibi koşup, oynamak bir tarafa yürümesi bile mümkün olmadı. Anne Rabia Özyurt (37), Damla'yı evlerine yaklaşık 1 kilometre mesafedeki okuluna her gün bebek arabasıyla ya da sırtında götürüp, getirmek zorunda kaldı.

 

Kızının bebek arabasını gördüğünde üzüldüğünü anlatan Rabia Özyurt, "Doktorlar, Damla'nın geçireceği bir dizi kas gevşetme ameliyatı ve sonrasında fizik tedavi ile yürüyebilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Ancak, bu ameliyat ve tedavi için 12 bin liraya ihtiyacımız var. Devlet hastanelerinde de bu ameliyat yapılabiliyor. Ancak, bugüne kadar gittiğimiz iki ayrı üniversite hastanesindeki doktorların hepsi bu ameliyatın ciddi bir uzmanlık gerektirdiğini, herkesin yapamayacağını söyledi. Hepsi de bizi özel bir hastanede görev yapan bir doktora yönlendirdi. Eşim, emniyetten emekli bekçi. Sadece emekli maaşı var. Kızım için aylık 460 lira engelli maaşı alıyoruz. Başka da bir gelirimiz olmadığı için Damla'yı ameliyat ettiremedik" dedi.

 

Damla, ağlayarak diğer çocuklar gibi, yürüyüp koşmak, en çok da ip atlamak ve folklor oynamak istediğini gözyaşları arasında atlattı. Damla'nın gözyaşlarını ve dramını ulusal basındaki haberlerden öğrenen Türkiye'nin birçok yerinden hayırseverler, yardım için seferber oldu. Damla'nın ameliyat olabilmesi için gereken 12 bin lira, İstanbul'dan ismini açıklanmasını istemeyen bir avukat tarafından karşılandı. Çok sayıda hayırsever vatandaş ve işadamı Damla'nın tekrar yürüyebilmesi ihtiyaç duyulabilecek masraflar için de aileye bağışta bulundu.

 

İstanbul'daki hayırsever avukatın asistanı Şeref Demirci, Denizli'ye gelerek Damla Özyurt ve annesi Rabia Özyurt'u alarak, tedavisi için Aydın'daki doktorlarının yanına götürdü.

 

YÜREĞİ KOCAMAN

 

Ameliyat olabileceği için büyük sevinç yaşayan Damla Özyurt ise artık ağlamayacağını belirtip, "İnşallah ameliyatımı olup, yürüyerek geleceğim, arkadaşlarımla oynayacağım. Artık ağlamayacağım" dedi. Kendi derdini unutan kocaman yüreğe sahip Damla, kendisi gibi yardıma muhtaç, ameliyat olacak, yürüyemeyen sesini duyuramayan çalışan çok kişi olduğunu belirtip, "Onlara da yardım edilirse, belki onların da gözyaşı diner. Ben de sağlığıma kavuştuktan sonra onlara yardım edeceğim. Bütün Türkiye'ye bana yardımları için teşekkürler. Tedavimden sonra arta kalan parayı başka ihtiyacı olan aileler vereceğiz" diye konuştu.

 

'DAMLA, YÜRÜDÜĞÜNDE AVUKATIN YANINA GİDİP, ELİNİ ÖPECEĞİZ'

 

Damla'nın gözyaşı gören bütün Türkiye'nin kendilerine sahip çıktığını belirten anne Rabia Özyurt ise "Damla'nın gözyaşları sevinç gözyaşına dönüştü. Ameliyat için ihtiyacımız olan para karşılandı. Çok kişi aradı. Allah hepsindenh razı olsun. Artık ihtiyacımız olan para toplandığı için gelen diğer yardımları kabul etmedim. Başka ihtiyacı olanlara yardım edilsin. Damla, yürüdüğü zaman avukatın yanına gidip, elini öpeceğiz" dedi.

 

Avukatın yardımcısı Şeref Demirci ise Damla için İstanbul'dan geldiğini belirtip, "Patronum isminin açıklanmasını istemedi. Bütün ameliyat masrafları tarafından karşılanacak. Damla için ne gerekiyorsa yapacağız. Damla'nın o güzel gözlerinde yaşlar olmasın istiyoruz. Damla'nın gülmesini istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.