Değerlerine sahip çıkan gençlerden vatan için canını veren şehitlere anlamlı ziyaret

Değerlerine sahip çıkan gençlerden vatan için canını veren şehitlere anlamlı ziyaret

Denizli Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Değerler Eğitimi" projesi çerçevesinde şehitliği ziyaret etti.

A+A-

Denizli Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Değerler Eğitimi" projesi çerçevesinde şehitliği ziyaret etti. Şehit mezarlarını temizleyip dualar eden öğrenciler, anlamlı etkinlikte duygusal anlar yaşadı.

Denizli Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığının "Değerler Eğitimi" projesi çerçevesinde, Denizli Şehitliğini ziyaret etti. Ellerindeki Türk bayraklarıyla şehitliğe gelen idareci, öğretmen ve öğrenciler, etkinliğe İstiklal Marşını okuyarak başladı. Şehit mezarları ve çevresini pırıl pırıl yapan gençler, tek tek şehit kabirlerini ziyaret ederek karanfiller bıraktı. Öğretmenlerinin şehitlikle ilgili bilgiler aktardığı sırada duygusal anlar yaşayan liseli gençler, bu etkinlikle vatan ve bayrak sevgisini öğrendi. Şehitliğe gerçekleştirilen değerler eğitimi ziyareti, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesiyle sona erdi.

Şehitlik ziyaretini Bakanlığın "Değerler Eğitimi" projesi kapsamında gerçekleştirdiklerini ifade eden Müdür Başyardımcısı İrfan Atçı, "Çocuklarımıza öğretmemiz gereken 10 değerden 4-5 tanesiyle doğrudan ilişkisi olduğunu düşündüğümüz "Şehitlere Saygı" değerini işlemek amacıyla çocuklarımızı buraya getirdik. Şehitlere saygıyı bağımsız olarak değil, vatan, bayrak, namus ve diğer mukaddesatlara karşı olan sevgiyle bir bütün olarak ele alıyoruz. Gerektiğinde canını feda etme şuuru, öldükten sonra başka bir alemde büyük yaşm olduğu şuurunu da içine alan bir değer olduğunu düşünüyoruz. Bizler okulda, anne babalar ise evlerinde bu bilinci çocuklarımıza aşıladığımızda birçok değeri bilen bir toplum oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Bu değerler unutulduğunda ya da yaşatılmadığında ne kadar değersizleştiğimizin de bilincini yerleştirmeye ve kazandırmaya çalışıyoruz" dedi.

Şehit ziyareti fikrinin öğrencilerden geldiğini ve bunun kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Okul Müdürü Ömer Dikbaş da, "Yaptığımız kulüp toplantısında, şehitliğe gelme fikri bizzat öğrencilerimizden geldi. Biz de organizasyonu yapıp çocuklarımızı şehitliğe getirdik. Bu hassasiyeti gösteren öğrencilerimizi kutluyor, alınlarından öpüyorum" diye konuştu.

Anlamlı ziyaretlerinde duygusal anlar yaşayan öğrenciler ise duygularını, "Bugün aziz şehitlerimizi ziyarete geldik. Vatandaşlık görevimizi yerine getirip, dualarımızı ettik. Allah vatanımızı, milletimizi ve Türk askerini korusun. Çok duygulandım, bu çok farklı bir duygu. Yaşadıklarımızı anlatmak çok zor. Vatanımızı çok seviyoruz. Allah şehitlik gibi güzel bir mertebeyi herkese nasip etsin" diyerek ifade etti.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.