Demem O Ki! O Portakal Çok Önemli

Demem O Ki! O Portakal Çok Önemli

Dr. Oğuz Cinbiş kaleme aldığı yazısında Türk sanayisinin omurgasını oluşturan sanayinin nasıl oluştuğunu çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

A+A-

Bu sanayinin 1 lira bile harcanmadan kurulduğunu ifade eden Cinbiş, çarpıcı yazısı şöyle:

"Bir devlet başkanı elinde portakal tutuyor... Ne var bunda! Sıradan bir hadise işte diyenler olabilir... Bu portakallar, 1930'lu yıllarda İtalya’dan getirildi Mersin, Antalya ve Ege’nin bazı bölgelerinde aşılandı... Buraya kadar sorun yok. Okuyun bakalım,ardından ne gelecek..

İskenderun Demir Çelik fabrikası, Nazilli Basma fabrikası, Kayseri Sümerbank tekstil fabrikası, Şişecam fabrikası, Aliağa rafinerisi Ve daha bir çok fabrika RUSLAR tarafından yapıldı! Ve parası portakal ile ödendi..

Türk sanayisinin omurgasını oluşturan bu hayati tesisler sayesinde, hem on binlerce insanımız iş buldu, hem de Türkiye milyarlarca dolarlık ithalattan kurtuldu, dışarıya bağımlılığı azaltıldı.

Ve, bunların karşılığında bir lira bile ödemedik… Hepsinin parası, sebzeyle meyveyle narenciyeyle ödendi. Tıpkı! Aynı yıllarda çay bitkisinin Rize’ye getirtilip ekildiği gibi..!

Tıpkı! 1927’de çıkartılan yasa ile; “Fındık fidesinin” ihracatının yasaklanıp! Ordu ve Giresun’un fındık yetiştiren il olarak kabul edilmesi Ve devamında fındık kongresinin toplanması gibi..!

Demem o ki! O portakal çok önemli...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.