Denizli Barosundan Sert Açıklama: Unutmayacağız!

Denizli Barosundan Sert Açıklama: Unutmayacağız!

Denizli Baro Başkanlığı tarafından katledilen Av. Dilara Yıldız ile alakalı bir açıklama yapıldı.

A+A-

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şiddetin adres tanımadığı ülkemizde bu defa  İstanbul'da avukatlık yapan Av. Dilara YILDIZ'ın eski nişanlısı tarafından zorla götürüldüğü restaurantta feci şekilde katledildiği haberinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz.

KANIKSAMAYACAĞIZ!

Kadına yönelik şiddet, bireysel değil toplumun kanayan bir sorunudur. Neredeyse her gün bir kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı haberleri gazetelere manşet oluyor ancak cezaların caydırıcı olmaması, İnfaz kanunun sürekli olarak değişmesi,  okullarda ve ailede verilen eğitimin yetersiz oluşu, devlet yetkililerinin basında kadına ve çocuğa yönelik yetersiz ve bazı hatalı söylemleri ve daha bir çok etken sebebi ile ölümlere her gün bir yenisi daha ekleniyor ve daha vahşice ölümler duymaya devam ediyoruz. Bugün itibarı ile artık bu şiddet başka insanların haklarını savunan  avukatlara da sirayet etmiştir. Hepimiz dur demezsek bu şiddetin muhatabı olmayacağımızın hiçbir güvencesi yoktur. Bu sebeple dayanışmayı, birlikte mücadeleyi arttırmamız için hiçbir bahanemiz bulunmamaktadır.

UNUTMAYACAĞIZ!

Yaşamı kendisinden çalınan her bir kadın salt unutulmaya mahkum sayılar değildir.  Duyduğumuz üst üste gelen birçok  kadın cinayetinin acısını yaşayamadan ve hesabı sorulmadan yeni bir acı haberle sarsılıyoruz.  Kadına yönelik şiddet, konum, meslek ya da ölçüt tanımıyor.  Üzülerek görüyoruz ki ülkemizde hiçbir kadının can güvenliği yoktur. Bu nedenle toplumsal hafızamızı diri tutmalı etkin önlemler alınması için topyekün seferber olmalıyız. Bizler yıllardır erkek egemen bakış açısının değişmesi gerektiğini, kadın ile erkeğin eşit olduğunu, kadının sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi gerektiğini her mecrada defalarca söyledik, haykırdık.

YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Devlet nasıl failleri yakalamak ve cezalandırılmasını sağlamakla yükümlü ise bu cinayetlerin sona erdirilmesi ile de yükümlüdür. Bu sorunu kökünden çözmek için Devletin ve siyasi erkin derhal harekete geçmesini, her türlü şiddete karşı gerekli önlemleri almasını, bu uğurda mücadele veren sivil toplum kuruluşlarının yanında bulunmasını, caydırıcı ceza tedbirlerinin alınmasını, 6284 Sayılı Yasanın daha da işlevli hale getirilmesini, Anayasa ve Uluslararası Sözleşmelerin etkin uygulanarak Baroların, bu uğurda çalışan sivil toplum kuruluşlarının katılma taleplerinin ısrarla reddedilmesinden vazgeçilmesini,  büyük hatadan dönülerek İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını, okullarda insan hakları, kadın ve çocuk haklarında zorunlu dersler konulmasını, toplumun gözünde güçsüz ve savunmasız görülen kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelik saldırılarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz.

Bizler Denizli Barosu ve Denizli Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak Meslektaşımız Av. Dilara  YILDIZ'ın acılı ailesine baş sağlığı diliyor, kadına karşı şiddeti ve kadın cinayetlerini lanetliyoruz.  Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

 SUSMAYACAĞIZ!

İçimizde biriken tüm kadınların yas çığlıklarını HAYKIRACAĞIZ

VAZGEÇMEYECEĞİZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.