Denizli Protokolünden Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajları

Denizli Protokolünden Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajları

Denizli Protokolünün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlama mesajları...

A+A-

vali-ali-atik-denizli-yks-mesaj.png

Denizli Valisi Ali Atik

Kişilerin özel hayatlarına saygıyı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak tarafsızlık içinde çalışmalarını yürüten basın, demokratik toplumların  en önemli güvencelerinden biridir. 

Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve  hukuka uygun, tarafsızlık içinde,  doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın önemli görevler üstlendiği bir gerçektir. İlimizde görev yapan yazılı-görsel basın yayın kuruluşu ve ulusal haber ajansı çalışanlarının da toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan bir görev anlayışı içinde şehrimizin tanıtımı, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulması noktasındaki katkıları göz ardı edilemez.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde faaliyet gösteren radyo, televizyon, yerel gazete, dergi, internet gazetelerinin ve haber ajanslarının temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının “24 Temmuz Basın Bayramı”nı kutlar, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler dilerim.

cengiz-arslan-cameli-denizli.png

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ; Tarafsız ve özgür bir basının varlığı, güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, 'Gazeteciler ve Basın Bayramı' olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlanmaktadır. Basının, iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlardan biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde en etkili araçlardan birisidir. "Yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları, tüm dünyadaki gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin yanı sıra vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması gibi önemli bir sorumluluğu da üstlenmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını, gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir. Basın günümüzde şeffaf ve sorgulanabilir yönetim anlayışının bir parçasıdır.

Bu düşüncelerle, mesai kavramı  gözetmeksizin toplumu aydınlatmak, kamuoyu oluşturmak için sorumluluk bilinciyle hareket eden başta Denizli Bölgemizde  olmak üzere bölgemizde görev yapan radyo, televizyon, internet yayıncılığı, yerel ve ulusal gazetecilerin temsilcileri olmak üzere tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlar, basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmaların devamını dilerim."

Başkan Filiz Polis Gününü Kutladı

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz

İlimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal haber ajansı temsilcileri ile üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan değerli basın mensuplarımızın  “ 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ”nı candan kutlar, tüm basın mensuplarımızın habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında bu güne kadar olduğu gibi, bundan böyle de ilkeli ve tarafsız bir anlayışla sürdüreceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyorum.

Farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın önemli görevler üstlendiğine dikkat çeken Başkan Necip Filiz: “Toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlayan basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir”.dedi

Başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunun gözü, kulağı olan; doğru haberle vicdanların sesi, mesuliyet bilinci olan basın mensuplarımızın varlığı bizlere güç vermektedir. Doğrularımızı duyuran, hatalarımızda uyaran bu kadim mesleğin ve bu mesleğin temsilcilerinin farkında ve yanındayız.

Gelişen ve büyüyen Denizli’mizin tanıtımında ve bugünden daha iyi bir konuma gelmesi için yapılan çalışmalarda her zaman yanımızda hissettiğimiz,  zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin,  büyük bir özveri içinde çalışan değerli yerel basın çalışanlarımızın yaptığı çalışmaları takdirle karşılanmaktayım.

Kamuoyunu doğru bilgilendirme adına, mesaisinden, emeğinden, sıhhatinden ve hatta hayatından olma pahasına çalışan tüm basın mensuplarımızın emekleri için minnettarız. Bu uğurda hayatını kaybedenlere, Allah’tan rahmet diliyorum. Sıhhatini kaybedenlere, Allah’tan şifa diliyorum. Şu anda mesaisini verenlere de hayırlı ve başarılı bir çalışma hayatı diliyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizin menfaatlerini ve kamu düzeninin korunmasını göz ardı etmeden, her türlü zor şartlar altında gelişen olayların kamuoyuna duyurulması, halkın bilgilendirilmesi ve aydınlatılması görevini yerine getiren, değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükler kapsamında objektif  bakış açısı ile demokrasimiz adına son derece önemli bir görev üstlenen , başta Denizli’de görev yapan basın mensuplarımız olmak üzere tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

gty.jpg

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Av.Mehmet Ali Yılmaz

Başkan Yılmaz mesajında; kamu yararı gözeterek doğru habercilik prensibini benimseyen, görevini etik ilkeler çerçevesinde yerine getiren basının, demokrasimizin varlığı ve sürdürülebilirliği bakımından önemli kurumlardan biri olduğunu ifade etti.

Başkan Yılmaz: “Demokrasiden yana tavır alan yerel ve ulusal medya kuruluşlarının önemli bir görevi icra ettikleri yadsınamaz bir gerçektir. 24 Temmuz 1908 tarihinde sansürün kaldırılmasıyla ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmış, basın tarihimiz açısından bir dönüm noktası yaşanmıştır. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle, yerel ve ulusal çapta yaşananları özverili bir şekilde haberleştirerek kamuoyunun oluşmasına katkıda bulunan, sürekli ilgi ve desteklerini gördüğümüz basın kuruluşlarımızın bizlere güç kattığını belirtmek isteriz. İfade hürriyeti ve basın özgürlüğü ile kişisel haklar ve özgürlükler arasındaki ince çizgide tarafsız, objektif ve doğru habercilik yapma uğraşında olan, gerektiğinde zor şartlar altında fedakârca çalışan ve görevini hakkıyla yerine getiren tüm gazetecilerimizin basın bayramını kutluyor, mesleğini icra ederken hayatını kaybeden basın mensuplarımızı ise bu vesileyle bir kere daha saygı ve rahmetle anıyorum."

kececi.jpg

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci

Türk basın hayatında önemli dönüm noktasını teşkil eden basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz günü “Basın ve Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanması sebebiyle bir mesaj yayınlayan Müjdat Keçeci, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bilgiye ulaşmanın oldukça kolaylaştığı günümüzde habere ulaşmak da oldukça kolaylaştı. Hayatımızın her alanına giren dijitalleşme medyaya da bulaştı ve bugün artık insanlarımızın çoğu haberleri dijital mecralardan takip etmeye başladı. Tüm bu değişime rağmen, basın mensuplarının görev tanımı hep aynı kaldı çünkü haber alma ve yayma özgürlüğünün her iki tarafında da insan vardır. Bir tarafta toplumun bireyleri bulunurken diğer tarafta basın mensupları bulunur ki hiçbir dönüşüm bu durumu değiştiremez. Haber alma ve yayma özgürlüğü Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında da yer alan evrensel bir insan hakkıdır ve temelinde de insan vardır. Böyle önemli bir yükü her daim omuzlarında taşıyan, fiziksel şartlara aldırmadan bu sorumluluğun bilinciyle gece gündüz çalışan ve bizleri aydınlatan tüm basın emekçilerinin Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor; çalışmalarında başarılar diliyorum.”

tefenlili.jpg

Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili

Haber ve gelişmeleri taraftarsız ve özverili şekilde kamuoyuna aktaran basın çalışanlarımıza minnettarım.

Etik değerlere ve hukuka uyan, tarafsızlığı ve doğru haberi ilke edinen basın çalışanları, kamuoyunun bilinçlenmesine ve gelişmesine katkı sağlamakla birlikte demokrasinin de gelişmesine vesile olmaktadır.

Ayrıca, meslek ilkelerine bağlı şekilde görevini ifa eden basın çalışanlarımızın, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik alandaki gelişmesinde ve kalkınmasında büyük rol oynadığını görüyorum.

Basın çalışanlarının gece gündüz demeden, zor şartlar altında çalıştıklarının farkındayım. Bu önemli gün vesilesiyle tüm basın çalışanlarımızın daha iyi şartlarda çalışması temennisi ile 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı tebrik ediyor, zorlu görevlerinde üstün başarılar diliyorum.

 

muhammet-karacay.jpg

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet KARAÇAY

Bugün sansürün kaldırılışının 112. yılını kutluyoruz. Bu kutlama gazetecilerin yazdıklarıyla yargılandığı ve cezaevlerinde tutuklu olduğu bir sürece rastlıyor. Sansürün kaldırılma süreci, 2. Meşrutiyet’in ardından 1908 yılında mücadele sonucunda kazanılıyor.  Genç Türkiye Cumhuriyetinde 38 yıl sonra 24 Temmuz 1946 yılında Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlıyor.

Sansürün kaldırılışının üzerinden 112 yıl geçse de basın sektörü bugün bir çok konuda sorunlar ve sıkıntılar yaşıyor. Gazeteciler, halkın doğru ve tarafsız haber almada sorunlar yaşasa da görevlerini fedakarca yapmaktadır. 
Basın özgürlüğü, gelişmiş demokrasilerde çok seslilik ilkesinin işletilmesi adına çok önemli olgudur. Medya sektörü hem ülkemizde, hem de birkaç istisna hariç tüm dünya genelinde özgür olma, bağımsız haber yapabilme mücadelesi vermektedir. Ülkemizde 12 Eylül askeri darbesinden sonra basın kurumları üzerinde büyük baskılar yapılmıştır. Günümüzde de ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasal kısıtlamalar mevcuttur.  Gazeteciler yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanmakta, tutuklanmakta, mahkum olmaktadır. Gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve ülkemizde basın özgürlüğünün sağlanmasını arzuluyoruz.

Basın iş kolunda yaşanan temel sorunların başında, olumsuz çalışma koşullarıdır. Sendikalaşma haberlerini yapan gazetecilerin Anadolu’da  sendika ile tanışmadılar.  Sektörde çalışanlar düşük ücret almakta, uzun çalışma saatlerinde zor koşullar altında haber vermeye çalışmaktadır.

Yıpranma hakkından ise sadece İletişim Başkanlığı Basın Kartı olanlar yararlanabiliyor.  Ülkemizde medya sektörü, avukatlık, doktorluk, mühendislik veya mali müşavirlik gibi mesleki standartlara ne yazık ki sahip değildir. Türkiye’de herkes gazeteci-haberci olabilmektedir. Medya sektöründe acil olarak mesleki düzenlemeye gidilmelidir. Medya sektörüyle yakından ilgilenen devlet kurumları Basın İlan Kurumu ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’nda, Anadolu basınını söz sahibi yapacak düzenleme yapılmalıdır. Basın Kartları yönetmeliğinde de düzenleme yapılmalı, internet haber yayıncılığı da göz önüne alınmalıdır.

Yerel gazetelerimiz ekonomik anlamda çok zor bir dönemden geçiyor. Özel  Gazetelerin can suyu olan ve aylık zorunlu giderlerin karşılanmasında önemli rol oynayan resmi ilan fiyat tarifesi günün ekonomik şartlarına göre belirlenmelidir. Ülke olarak yaşadığımızı corona virüsünden kısa çalışma ödenekleri ve ücretsiz izinler meslektaşlarımızı zora sokmuştur.

Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının her noktaya ulaşması ile birlikte, ülkemizde internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Bu nedenle İnternet Yasası bir an önce meslek örgütlerinin de katılımıyla  gecikmeden çıkarılmalıdır. İnternet medyasında yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün büyümektedir.

İnternet medyasının gerek yayıncılık, gerekse BİK yardımları konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri, yerel gazeteler gibi desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da, düzenleme yapılarak basın kartı alabilmelidir.

Zor şartlar altında haber vermeye çalışan internet haber siteleri, yıllarca yasal düzenleme yapılmasını bekliyor. 
Basın sektörünün sorunlarının çözülerek, halkın haber alma hakkını sorunsuz ve objektif olarak kullanması dileğimizdir. Gelecek yılların yazdıkları haberden yaptıkları yorumdan tutuklanmayan ve hapis cezası almayan gazetecilerin yılı olması dileğimle,  24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, görevlerinde başarılar dileriz. Sansürsüz bir haber almak kamuoyu ve halkımızın hakkıdır.

Denizli ASKF Başkanı Feyyaz Ceşen

 “Basın toplum için çok önemli bir unsurdur. Tüm basın camiasının bayramını kutluyorum.”

Basın özgürlüğünün olmazsa olmaz koşullarının belirlenmesiyle başlayan ve günümüzde de Gazeteciler Günü olarak kutlanan 24 Temmuz 1908 tarihinin önemli olduğunu vurgulayan Denizli ASKF Başkanı Feyyaz Ceşen, bu günün “Basın Hürdür, Sansür Edilemez” ilkesiyle görev yapan gazeteciler için anlamlı bir gün olduğunu ifade etti. “Basın ülke için çok önemli” diyen Başkan Ceşen “Basın, meslek ilkeleri ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda, kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahiptir. Basın özgürlüğü demokrasilerde çok seslilik ilkesinin işletilmesi adına çok önemli olgudur. Denizli’de görev yapan gazeteci arkadaşlarımızın ile ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, televizyon, radyo, dergi, internet gazeteleri ve haber ajanslarının temsilcileri olmak üzere tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.