Denizli Protokolünden Mevlid Kandili Mesajı

Denizli Protokolünden Mevlid Kandili Mesajı

Yarın Denizli'de ve tüm ülkede idrak edilecek olan Mevlid Kandili vesilesi ile Denizli Protokülü mesajlarını paylaşmaya başladı.

A+A-

Mesajlar geldikçe haberimiz güncellenecektir.

 

vd082-xz-400x400.jpg

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural

Mesajında Vural, "Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz’in doğumu vesilesiyle kutladığımız ve maddi manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı bir Mevlid Kandili’ne daha kavuşmanın heyecanı ve sevincini hep beraber yaşıyoruz." dedi.  Hz. Muhammed'in (SAV) doğum günü olan ve insanlığın dirilişinde karanlığın aydınlığa çıkışında bu günün önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vural, "Mevlid Kandili,  insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) doğumunun kutlandığı bireysel ve toplumsal hayatı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp, hayatı onun ahlakıyla güzelleştirecek bir tazelenme mevsimidir." Bu duygu ve düşüncelerle  manevi hazların en yükseğe çıktığı böylesine güzel bir günde tüm hemşerilerimin ve İslam Alemi’nin Mevlid Kandili’ni en içten dileklerimle tebrik eder, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık ve esenlikler getirmesini Allah'tan niyaz ederim."

d20haber-denizli-iyi-parti-adayi-akgun-haber.jpg

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Hasan Akgün

Mevlid Kandili, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğduğu günü, dünyayı şereflendirmesini ifade ederken, Yüce Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin tüm Müslüman alemine bol bol ihsan edildiği manasına gelir. Peygamberimizin bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, adaletini, sabrını, cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme günüdür.
Bu duygularla, tüm İslam aleminin ve Denizli'li hemşehrilerimin Mevlid Kandili’ni en içten duygularımla kutluyorum.

thumbnail-necip-filiz.jpg

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz

Ak Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz mesajında:

İnsanlığa rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin doğumuyla alemleri şereflendirdiği geceye ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti ve “Bizi bir Mevlid-i Nebi'ye daha ulaştırdığı için Rabbime hamd ediyor, Âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed'e (SAV) salâtu selam ediyorum. Milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecenin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla’ya sunulacağı ve O’nun sonsuz affından ve merhametinden yararlanılacağı mübarek Mevlid kandili’nin umut, huzur ve müjde gecesi olduğunu vurgulayan Başkan Filiz mesajında devamında şu ifadelere yer verdi:

“ Resulallah (s.a.v) efendimiz cehaletin en üst seviyelere ulaştığı bir dönemde dünyamızı şereflendirerek Kâinata ilahi bir nur ve rahmani bir şifa olmuştur. İnsanlığın çok büyük buhranlar yaşadığı bir dönemde akıllara, kalplere, ruhlara hitap ederek, bütün dünyaya huzurun, barışın, kardeşliğin ve güzel ahlakın egemen olacağı manevi bir ortamı tebliğ etmiştir.

O yüce elçimiz; ferdi, ailevi ve sosyal hayata dair söz ve davranışları ile kıyamete kadar kalıcı bir rehberlik ve örneklik sunmuştur. Sevgili Peygamberimiz, paylaşmayı, sevgi ve saygıyı, karşısındakini anlamayı ve ona yardım elini uzatmayı, ben değil biz olmayı, bununla birlikte affı, rahmeti ve merhameti sadece tavsiye etmemiş, bunları aynı zamanda yaşadığı örnek hayatında hep uygulamıştır. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (a.s.), biz Müslümanlar ve bütün insanlık için, her bakımdan mükemmel ve örnek bir hayat sürmüş; ahlakı, sevgiyi, şefkat ve merhameti, barış ve hoşgörüyü kendi yaşamında en somut şekilde insanlığa aktarmıştır

Peygamberimizin getirmiş olduğu ilahi mesajı iyi anlamak, eşsiz ve örnek olan güzel ahlakını özümsemek, İslam âleminin ona duymuş olduğu içten ve samimi sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak, bu mübarek geceler için önceliklerimizden olmalıdır.

Hazreti Peygamberimizi rehber kabul eden bizler; Hiçbir zaman zulmün ve zalimin yanında değil her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olmalıyız.

Bütün insanlığın kurtuluşunun müjdecisi olan sevgili Peygamberimizi bir kez daha anlama ve anma vesilesi olarak büyük bir önem ve anlam taşıyan mübarek Mevlid Kandili dolayısıyla, Denizlili hemşehrilerimin kandilini tebrik ediyor, Cenab-ı Hak'tan, ülkemiz, İslam âlemi ve insanlık için mutlu, huzurlu, hoşgörü ve barışın hâkim olduğu günler nasip etmesini diliyorum. Bu gecenin getireceği manevi iklimden pay alarak dualarımızın kabulünü Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.”

thumbnail-dsc0331.jpg

Denizli İl Müftüsü Mehmet AŞIK

Yüce Rabbimiz, insanlığın dünya ve ahiret saadeti için peygamberler göndermiştir. Mevlid Kandili;  insanlığa adaleti, hakikati, merhameti öğreten; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı ve iyiliği gösteren bu nebevî silsilenin son peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in dünyayı teşrif ettiği gecedir.

Allah Resulü’nün gelişiyle, bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde, zihin, düşünce ve ahlak planında tarihin en büyük dirilişi ve inkılabı yaşanmıştır. Nitekim zulmün, cehaletin hâkim olduğu, merhametin, erdemin, hikmetin zayi olduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir toplum ve dünya; ilmin, irfanın ve merhametin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüş, cahiliye anlayışının cenderesinde yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar; kardeşliğin, erdemin, ahde vefanın, aile saadetinin ve bütün iyi davranışların en güzel örneklerini sergilemiştir.

Cenab-ı Hakk’ın en güzel nimetlerinden biri olan aile, O’nun (s.a.v.) rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kuruma dönüşmüştür. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir sığınaktır. Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır. Kitle iletişim araçlarının gelişimi, değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur.

2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası 08-15 Kasım 2019 tarihleri arasında idrak edilecektir. Başkanlığımız, öteden beri özelde milletimiz; genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu bağlamda 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası teması “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir.

Denizli İl Müftülüğümüzün organize ettiği  08 Kasım 2019 Cuma günü (bugün) akşam namazı sonrası Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’nde Mevlid Kandili ve Kur’an Ziyafeti programı yapılacaktır. Ayrıca başta Delikliçınar Yeni Camii, Ulu Camii ve Bayramyeri Camii olmak üzere tüm camilerimizde Mevlid Kandili programı icra edilecektir. Hafta vesilesiyle ilimizde de pek çok farklı etkinliklerle “Peygamberimiz ve Aile” konusu işlenecektir.

Bu vesileyle, başta Denizli halkımızın Mevlid Kandilini tebrik ediyor, yapacağımız etkinliklere; çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla kadınıyla ve erkeğiyle tüm halkımızı davet ediyorum.

Mevlid Kandili, 'O'nun güzel hayatını, ahlakını, hatırasını içimizde, işimizde, hayatımızda, düşüncelerimizde, duygularımızda, eylemlerimizde ve evlerimizde yaşatmaktır. Bu gecenin ailemize; milletlimize ve Alem-i İslam’a huzur, bereket, sukunet ve barış getirmesini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

thumbnail-alp1.jpg

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Denizli İl Başkanı Furkan Gezer

Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşrif etmesinin, yıl dönümünde bir Mevlid Kandili’ni daha görmenin mutluluk ve huzurunu yaşadıklarını belirten Alperen Ocakları Denizli İl Başkanı Furkan Gezer," Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşrif etmesinin, yıl dönümünün mutluluğu, huzuru ve fazileti ile Mevlid Kandilimizi yaşamanın ve özellikle cuma günümüzle birlikte yaşamanın faziletini yaşadığımız şu mübarek günde, rabbim muhtaçlara çare, hastalara şifa versin. Bu mübarek günde Allah'tan niyaz ettiğimiz husus Türk-İslam coğrafyasındaki mazlumlarımıza çaredir, devadır, şifadır" dedi.

Türk-İslam Coğrafyasının Mevlid Kandilini kutlayan Başkan Gezer," Böylesine mübarek bir günde küslerin barıştığı, hastaların şifa bulduğu mazlumların dertlerine derman olduğu bir birliktelik dilerim. Gönül coğrafyamız başta olmak üzere tüm İslam aleminin mübarek Mevlid Kandili'ni tebrik ederim"dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.