Denizli Rehavete Kapıldı! Aman Dikkat!

Denizli Rehavete Kapıldı! Aman Dikkat!

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü kentte meydana gelen korona artışları hakkında vatandaşı uyardı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre Denizli 25 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında yer aldı.

Konu ile alakalı İl Sağlık Müdürlüğünden bir uyarı geldi. Yapılan açıklamada aşılama ile birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarının unutulduğu vurgulandı ve “Vaka sayılarını tekrar düşürebilmek için kurallara harfiyen uyalım” denildi.

Sağlık Bakanlığı’nın 25 Eylül -1 Ekim’i kapsayan her 100 bin kişide görülen COVID-19 vaka sayılarına göre Denizli 158,71’e yükseldi. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca;  “Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diyerek uyarıda bulunmuştu.

Denizli’de aşılama çalışmalarının iyi gittiğini, aşı ile birlikte vatandaşların rehavete kapılarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha az dikkat ettiğini belirten uzmanlar: “ Denizli olarak aşılama konusunda başarılı iller arasında yer alıyoruz. 1. Doz aşılamada 735 bin 252 (%83,3), 2. Doz aşılama da 643 bin 807  (%76,8) kişi aşılarını yaptırdı. Fakat aşıyla birlikte ister istemez vatandaşlarımızda bir rehavet ortamı oluştu. Sonbaharın da gelmesiyle birlikte açık alanlardan kapalı alanlara geçişin artması, maske ve mesafe kurallarına daha az dikkat edilmesi bu tablonun oluşmasına neden oldu. Tekrar vaka sayılarını düşürmek için kurallara harfiyen uymalıyız.

İlimizde 20 yaş altındaki gençlerin en az bir doz aşılama oranı %56.15, en az iki doz aşılama oranı  %35,44’dür. Tabi bu oran diğer yaş gruplarına göre oldukça düşük. Bir an önce aradaki farkı kapatmamız lazım. Bu noktada gençlerimize büyük görevler düşüyor. Bana bir şey olmaz, aşı olmasam da olur düşüncesinden sıyrılarak bir an önce aşılarını yaptırsınlar. Aşı koronavirüs ile mücadelede büyük bir kalkan. Bu kalkana daha güçlü tutunmak ve toplum bağışıklığını sağlamak için lütfen kurallara eskisinden daha sıkı sarılarak uyalım ve hala aşısını yaptırmayanlar varsa en yakın zamanda aşımızı yaptıralım” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.