Denizli Ülkü Ocakları’ndan Yeni Kampanya

Denizli Ülkü Ocakları’ndan Yeni Kampanya

Denizli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, tüm ilçeler ile beraber su israfını engellemek için kampanya başlattı.

A+A-

Denizli Ülkü Ocakları tarafından vatandaşlarda bir nevi farkındalık uyandırmak ve su israfının önüne geçmek  amacıyla "Suyumuzu Dikkatli Kullanmazsak Kesilebilir" adıyla kampanya başlatıldı.  Tüm ilçelerle birlikte eş zamanlı başlatılan kampanya çerçevesinde vatandaşlar su israfı konusunda bilgilendirilecek.

“SU ZENGİNİ DEĞİLİZ”

Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, Ülkemizin su zengini olmadığını belirterek,  “Türkiye’miz kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarına göre su azlığı yaşayan ülkeler arasında. Bu nedenle su tasarrufu yapmak zorundayız. Türkiye su zengini değildir. Suyun damlasını bile ziyan etmememiz lazım. Biz de Ülkü Ocakları olarak su israfının önüne geçmek,  vatandaşlarımız arasında farkındalık uyandırmak amacıyla "Suyumuzu Dikkatli Kullanmazsak Kesilebilir" adıyla kampanya başlattık. Bu amaçla hazırlayacağımız sticker ve broşürlerle vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.

Resim önizlemesi

“TASARRUF YAPMAMIZ LAZIM”

Yapılacak birkaç basit yöntemle tonlarca suyun korunabileceğini kaydeden Aydınlı,  “Yıl boyunca damlatan musluk, 15 bin litre suyun boşa akması demektir. Tuvaletlerde daha az su tüketen yeni nesil rezervuarlar tercih etmek gerekir.  Tasarruflu rezervuarlar %60 su tasarrufu sağlar. Rezervuarlarda çift kademeli modelleri tercih etmemiz lazım. Bir kademe sıvı atıklarda, ikinci kademe daha fazla su gereken katı atıklarda kullanılabilir. Diş fırçalarken, el sabunlarken ve traş olurken akan suyu kullanmamak. Diş fırçalarken musluğu kapatmak, 4 kişilik bir ailenin yılda 3 bin 40 litre su tasarrufu yapmasını sağlar. Tüm muslukları ve duş başlığını debi regülatörlü ürünler ile değiştirmek. Bu şekilde %60 su tasarrufu elde edilebilir. Küresel iklim değişikliği ve kuraklık tehlikesinin her geçen yıl giderek artması, yağışların barajlardaki doluluk oranını da olumsuz yönde etkilemesine neden olmakta ve nehirler gibi temiz su kaynakları da kuruyarak yok olmaktadır. Su kaynaklarını temiz ve tasarruflu bir şekilde kullanarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.