Denizli'de İki Bakanlı Açılış Töreni

Denizli'de İki Bakanlı Açılış Töreni

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ET ve Süt Kurumu'nun Denizli Et Kombinası'nın açılış törenine katıldı.

A+A-

Eker, Türkiye'de hayvancılığa verilen desteği 83 milyondan 3 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

Denizli'de 23 milyon liraya malolan Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası'nın açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nurcan Dalbudak, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, daire müdürleri ve çok sayıda kişi katıldı. Zeybek oynanması ve Et ve Süt Kurumu'nu tanıtan videonun gösterimi ardından konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bölgede bu tarz bir kombinaya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bakanımıza bu bölgede et ihtiyacı için destek olmasını istedik. Bakanımız da bunun çalışmasını başlattı. Sıkıntılı günlerde bu tesisin önemi daha da anlaşılacaktır. Güvenlikli sağlıklı bir yer burası. Arsasını Denizli Belediyesi verdi" dedi.

 

"TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATI 18 MİLYAR DOLARI AŞTI"'

 

Zeybekçi, Türkiye'nin her alanda olduğu gibi tarımda da şaha kalktığını, aynı zamanda hayvancılık ve gıdada farklı bir noktaya geldiğini söyledi. Bakan Zeybekçi, şöyle devam etti:

 

"Dünyanın katma değer anlamında en büyük 7'nci ülkesi haline geldik. 2014 yılı sonunda tarım ihracatında 18 milyar doları aştık. Dünyaya bakıldığı zaman Hollanda'nın pazar payı bizden 3 misli büyük. Biz daha çok çalışmalıyız. Hedef dünyada tarımda, teknolojik tarımda, ekolojik tarımda daha iyi yerlere gelmek. Tarımla ilgili gıdayla ilgili desteğimizin sonu yok. Olabildiğince destekleriz. Yeter ki vatandaş istesin. Türkiye'nin her yerinde büyük bir aşkla çalışıyoruz. Durmaya ara vermeye imkanımız yok. Dünya hızlı yol almış. Bizim koşmamız gerekir. Dünya ekonomik ve siyasi gelişmelerle yerinden oynuyor. Önden gitmeye çalışıyoruz. Bazı sıkıntıları bundan yaşıyoruz. Eski Türkiye olsaydık, IMF kapılarını dolaşsaydık, ihracatımız az olsaydı, bütçe açığı kapanmasaydı bugün bu noktada olmazdık. Yeter söz ve karar milletin dedik. Bundan dönüş yok. 500 milyar dolarlık ihracat, tarımda dünyada ilk 3'e girmek, çocuklarımızın gurur duyacağı bir yere hep beraber gideceğiz."

 

ET VE SÜT KOMBİNALARINA 140 MİLYON LİRA YATIRIM

 

Et ve süt kombinasının Denizli'de kurulmasının bölge için önemli olduğunu ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, burasının bölge için önemli olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

"Üreticinin güvencesi olmalıdır. Denizli Et Kombinası Denizli ile birlikte 10 ile hizmet verecek. 23 milyon TL'ye mal oldu. Türkiye'de tarım ve hayvancılıkla ilgili kurumları özelleştirme kapsamından çıkardık. En son özelleştirilmesi gereken yerler buralar. 90'larda buralar özelleştirildi. Türkiye bundan kaybetti. Ekonomi anlamında yaşanan olumsuz gelişmeler ve artan terörden en çok tarım ve hayvancılık zarar gördü. 140 milyon lira et ve süt kombinalarına yatırım yaptık. Üreticilerimiz pazar endişesi olmadan üretim yapabilsinler diye."

 

"DESTEĞİ 3 MİLYARA ÇIKARDIK"

 

Hükümet olarak eskiye göre verilen destekleri 30 kat arttırdıklarını ifade eden Eker, "Türkiye eskiden hayvancılığa bir yılda 83 milyon lira destek veriyordu. 83 milyon lirayı biz 3 milyara çıkardık. Türkiye'de hayvancılıkla ilgili verimliliği artırdık. 420 bin ton kırmızı eti 1 milyon tona çıkardık. AB'ye süt ve süt üretimi ihracatını da biz başlattık. Kasaplık hayvan ihracatını da 2013'te başlattık. Türkiye artık net ihracatçı haline geldi. Sağladığımız tarım destekleri 10 milyara çıktı. 23 milyar dolardı çiftçinin tarım hasılası. Biz geldiğimizde 12. sıradaydık. Şimdi 7'ye geldik. 2008 yılından bu yana tarımsal üretim değeri açısından Avrupa'nın 1 numaralı ülkesi haline geldi. Türkiye'de tarım reformu yapıyoruz. Tarım üreticisinin ayakları üzerinde durması ve ardından koşması için tarım politikaları üretiyoruz. Türkiye üretimini 3 kattan fazla artırdı. Biz geldiğimizde tarım ihracatı 3.8 milyar dolardı, 18 milyar dolara yükselttik. Türkiye tarım ve gıdada dış ticaretinde net ihracatçı bir ülkedir."

 

"HAYVAN VARLIĞIMIZ ARTTI"

 

Hayvan varlığında da yüzde 50 artış olduğunun altını çizen Eker, hayvan varlığının da yüzde 50 arttığını bildirirken, Anadolu'da koyun ve keçiden vazgeçilemeyeceğini anlattı. Bakan Eker, şöyle devam etti:

 

"Koyun ve keçiye ilk destek bizim zamanımızda verildi. Buğday ile koyun gerisi oyun der Anadolulu vatandaşlarımız. Buğday, keçi ve koyundan vazgeçemeyiz. Çalışkan üreticilerimizin yetiştirdiklerini değerlendirmemiz gerekiyordu. Küçükbaş hayvancılığa da burada hizmet verecek. Cumhuriyet tarihinde koyun ve keçi azalıyordu. Bizim desteklerimizle koyun ve keçinin üretimi arttı. Yem desteği sağladık. Süt prim desteği sağladık. Hayvancılık önemli bir noktaya taşındı. Bundan sonra da böyle devam edecek. Yetiştiricilerimizle sözleşme imzalayacağız. Özel destekler vereceğiz."

 

Konuşmaların ardından pazar ve fiyat garantili besicilik sözleşmesi Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral ve hayvan yetiştiricileri arasında imzalandı. İki bakan Eker ve Zeybekci protokol üyeleriyle birlikte Denizli Et ve Süt Kombinası'nın açılış kurdelasını kesti. Açılışın ardından iki bakan hijyen kıyafetlerini giyerek 23 milyon liraya malolan ve bölgede 10 ile hizmet verecek kombinayı gezdi, aşamaları inceledi. Zeybekci ve Eker, kurumun ürettiği ürünlerin de tadına baktı.

 

"3-4 KİLO SÜT VERİYOR DEDİLER, YARIM KİLO BİLE VERMİYOR"

 

Tesisin gezilmesi ardından iki bakan tesisin bahçesine açılış hatırası olarak fidan dikti. Eker ve Zeybekci ellerine kürek alarak açılan fidan dikti, can suyu verdi. Fidan dikimi sırasında bir hayvan yetiştiricisi ile iki bakan arasında esprili bir diyalog yaşandı. Bakan Eker fidan dikerken, "Saanen keçisi aldık. 3-4 kilo süt veriyor dediler, yarım kilo bile vermiyor" diyen yetiştiriciyi önce iki bakan duymadı. Üretici daha sonra Bakan Zeybekci fidan dikerken yanına geldi ve dikilen fidanı eliyle tuttu. Bu sırada keçilerin yarım kilo süt verdiğini tekrarlayan yetiştiriciye Bakan Zeybekci, "Denizli çukurunda 130 rakımda Saanen yetiştirmeye kalktın, böyle oldu. Fatma Hanım, 1200 metrede yetiştiriyor" dedi. Bunun üzerine Bakan Eker çiftçiye, "Saanen mi aldın? Bu kadar rakımda Saanen olurmu? Bana niye sormadın" dedi. Bakan Zeybekci de, "Bakanı tam olarak dinlemedin, keçileri dinledin gittin" diye konuştu.

 

İki bakan Twenty 20 Salonu'nda yapılan Ak Parti Mahalle Temsilcileri Toplantısı'na katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.