Denizli'deki O Yapı Koruma Altına Alındı

Denizli'deki O Yapı Koruma Altına Alındı

Resmi Gazete'de yayımlanmış olan ilana göre Denizli'nin Babadağ İlçesi Cumhuriyet Mahallesinde bulunan eski konak koruma altına alındı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre Denizli'nin Babadağ İlçesi Cumhuriyet Mahallesinde bulunan tarihi konak koruma altına alınacak

Karar Açıklaması

Kararda, "Denizli İli, Babadağ İlçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan ve tapunun 159 parsel numarasında kayıtlı konutun 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6. Maddesinde kapsamında 'Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı özelliği gösterdiğinden tescilinin uygun olduğuna, yapı grubunun 2. Grup Yapı olarak belirlenmesine, konut yapısına yönelik Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999 tarih ve 660 Sayılı ilke kararındaki proje hazırlama esaslarında belirtilen hükümler kapsamında hazırlanacak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin kurulumuza iletilmesine, koruma alanının belirlenmesine, tescilli yapı ve tescilli taşınmaza bitişik ve aradan yol geçse dahi cephe veren parsellerde yapılacak her türlü uygulamalar öncesinde kurulumuzdan görüş alınması gerektiğine karar verildi.” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.