Denizli'nin 2 İlçesinde O Yerler Koruma Altına Alındı

Denizli'nin 2 İlçesinde O Yerler Koruma Altına Alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce Denizli'de 2 yer daha koruma altına alındı.

A+A-

Denizli'de Çalçakırlar Mağarasının ardından Serinhisar Kızılhisar Mağarası ve Acıpayam Aslanini Mağarası koruma altına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan karara göre 2 mağara da koruma altına alınmış oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma ve inceleme çalışmaları tamamlandı.

10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. Maddesi uyarınca yürürlüğe giren Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu göz önüne alınarak Kızılhisar Mağarası ile Acıpayam Aslanini Mağaraları bu kapsama dâhil edildi. Tescili yapılan 2 mağara ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Önceki yıllarda yapılan başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarihi mağaralar ile ilgili kararını olumlu olarak neticelendirdi. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun çalışmalarını inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Serinhisar ilçesindeki Kızılhisar Mağarası ile Acıpayam Dodurgalar Mahallesi'nde bulunan Aslanini Mağarası'nı tabiat varlığı olarak tescillenmesini kararlaştırdı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.