DGC’den O Saldırıya Kınama

DGC’den O Saldırıya Kınama

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 30 Nisan Günü yapmış olduğu bir haber sebebi ile ölümle tehdit edilen Gazeteci Ayhan Çimendağ'a yapılmış olan saldırıyı kınadı.

A+A-

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi Kurulunca  konu ile alakalı şu yazılı açıklama yapıldı:

Sessiz kalanları kınıyoruz

"Basın mensupları olarak, dünyanın içerisinde bulunduğu zorlu süreçte canımız pahasına halkı doğru habere ulaştırmak için mücadele ediyoruz. Bu mücadele sırasında, ekonomiden özgürlüğümüze, yayın kaynaklarından sağlığımıza kadar pek çok zorluk ile de baş etmek durumunda kalıyoruz. Bu zorlukların en acımasızı ise baskı ve tehditlerdir. Maalesef Ayna Haber internet haber sitesinin sahibi ve yönetim kurulu üyesi Ayhan Çimendağ, 30 Nisan 2020 günü yaptığı haber nedeni ile habere konu olan şahsın oğlu tarafından küfür, hakaret ve ölüm tehditleri ile karşı karşıya kalmıştır. Gerçekleşen olayın taraflarının ve yöneticilerin beyanı doğrultusunda haber yapan arkadaşımıza yapılan tehdit ve hakaretleri kınıyoruz. Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak, her üyemizin ve meslektaşımızın korkmadan, yılmadan basın meslek ilkelerine bağlılık ile işini yapması için var gücümüz ile mücadele edeceğiz. Meslektaşımız Ayhan Çimendağ, yapılan ölüm tehditlerini pazartesi günü Denizli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunmuştur.  Tehdit ve hakaretleri gerçekleştiren A. İ. D isimli şahsı ve bu olaya sessiz kalanları kınıyoruz. Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz" diye vurgulandı.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamaya "Unutmayın, özgür basın varsa özgür toplum vardır. Ve bugün baskı ile susturulmaya çalışılan basın mensuplarının yaptığı doğru, tarafsız ve ilkeli haberlere bir gün hepiniz ihtiyaç duyacaksınız" denildi.

Denizli Yeni Medya Yayıncıları Derneği YENİMEDYADER Yönetim Kurulu Kınama

Aynahaber.net’in sahibi gazeteci arkadaşımız Ayhan Çimendağ’ın, CHP il yöneticisi B.D’nin parti üyesi H.D’ye şiddet uyguladığı iddiasını 30.04.2020 tarihinde haberleştirmesinden sonra taraflardan B.D’nin oğlu A.İ.D. tarafından telefonla aranarak ölümle tehdit edildiğini üzülerek öğrendik.

Çimendağ’ın Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suçduyurusunda bulunduğu tehdit olayında ayrıca hakaret ve küfürlere de maruz kalması da son derece yaralayıcıdır. Görevi şu içinde bulunduğumuz olağan üstü dönemde bile kentte yaşanılanları o kentin insanlarına ulaştırmak olan ve bu nedenle hayatını riske ederek bu kutsal vazifeyi yerine getirmek adına sokaklarda çalışan güzeteci arkadaşlarımız, ne yazık ki benzer muameleler ile sıklıkla karşılaşmaktadır.

Hangi siyasi görüşte olursa olsun, hiç farketmeksizin yaşanan olayın haberleştirilmesi gazetecinin asli görevleridir. Hiçbir gazeteci yaptığı bir haberden dolayı açıktan ya da dolaylı tehdit edilemez, hakarete ve küfre varan bir tavra maruz bırakılamaz.

Haberin doğruyu yansıtıp yansıtmadığı ile ilgili bu ülkede tek yetkili merci; zaten yıllardır habere muhatap kişilerin lehine pozitif bir hassasiyet gösteren yargıdır. İşte bu nedenle şüphesiz hiç kimse kendini hukukçuların, Türk Adaleti’nin  üzerinde tutma hakkına sahip değildir.

Ayhan Çimendağ’ın uğradığı tehdit ve hakaretler konusunda başlattığı hukuk mücadelesinin koşulsuz destekçisi ve takipçisi olacağımızı hatırlatıyor, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklamada belirtilen "Unutmayın, özgür basın varsa özgür toplum vardır. Ve bugün baskı ile susturulmaya çalışılan basın mensuplarının yaptığı doğru, tarafsız ve ilkeli haberlere bir gün hepiniz ihtiyaç duyacaksınız" sözlerinin altına bizler de imza atıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.